Nie żyje wybitny polski aktor, bliscy ujawnili jego ostatnie chwile. Całe życie związany był z Warszawą

Autor Kamil Matuszak - 16 Listopada 2020
Nie żyje Witold SadowyŹródło: https://unsplash.com/@dtomaseti

Nie żyje Witold Sadowy, wybitny polski aktor, który przez całą karierę związany był ze stołecznymi teatrami. Na początku roku skończył 100 lat. Cieszył się szacunkiem i uznaniem kolegów po fachu, często nazywany był Charonem aktorów.

Czy opłaty za śmieci powinny być powiązane ze zużyciem wody?Czy opłaty za śmieci powinny być powiązane ze zużyciem wody?Czytaj dalej

Zmarł wybitny polski aktor filmowy i teatralny

Związek Artystów Scen Polskich przekazał smutną wiadomość o śmierci Witolda Sadowego. Aktor zmarł w niedzielę w Skolimowie w wieku 100 lat. Przez wiele lat doceniany za role filmowe oraz teatralne. Przez wiele lat związany był ze stołecznymi teatrami, m.in. Teatrem Rozmaitości, Polskim, Komedii, Nowym, Anteneum i Klasycznym. Na początku jako aktor, a następnie jako aktywny widz, recenzent oraz pasjonat.

W styczniu tego roku świętował setne urodziny. Przez długi czas cieszył się zdrowiem i energią, lecz kilka miesięcy temu jego stan zaczął się gwałtownie pogarszać. W komunikacie ZASP możemy przeczytać słowa jego najbliższych współpracowników: "Jeszcze 1 maja, był pełen wigoru, ale chwilę później zaczął tracić chęć do pisania i coraz częściej powtarzał, że i do życia. Dzisiaj się dokonało. Żegnaj, kochany przyjacielu!"

Aktor był bardzo szanowany przez swoich kolegów po fachu, bardzo długo czynnie uczestniczył w życiu teatralnym Warszawy, dzielił się swoimi pomysłami oraz wyrażał zdanie na temat nowych spektakli.

Dzisiaj grzeje:
1.Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
2. Kataklizm nad Ameryką. Turyści mogą być w ogromnym niebezpieczeństwie, muszą uciekać
3. System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny ser

"W dniu swoich ostatnich urodzin, podczas których specjalnie dla niego wystąpili artyści kilku pokoleń, widząc salę teatralną pełną przyjaciół, był promienny, radosny i szczęśliwy. Zapowiadał też kolejną książkę. Wydawało się, że spokój, cisza i otaczająca zieleń Domu Artystów w Skolimowie, dokąd zdecydował się przeprowadzić na wiosnę tego roku, będzie sprzyjała skupieniu przy wystukiwaniu kolejnych rozdziałów. Plany pokrzyżowała pandemia, przez którą zamknięto sale koncertowe i teatry, jego naturalne środowisko, które dawało mu napęd do wszelkich działań i aktywności" - napisał ZASP na Facebooku.

W styczniu tego roku TVP Kultura wyemitowała reportaż "Sto lat Witolda Sadowego" z okazji obchodów jego setnych urodzin, w którym oznajmił publicznie, że jest gejem. Jego deklaracja spotkała się z wielkim zainteresowaniem ogólnopolskich i światowych mediów. Od 1942 roku żył w związku z inżynierem Janem Ryżowem, aż do jego śmierci w 1996 roku.

Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówPrzez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówCzytaj dalej

Witold Sadowy zadebiutował w 1945 roku

Witold Sadowy wystąpił podczas swojej kariery w kilkunastu filmowych rolach. Zadebiutował w 1945 roku jako Florian w sztuce "Burmistrz Stylmondu" Maurice'a Maeterlincka. Znany jest w roli w "Zakazanych piosenkach". Na scenie teatralnej grał m.in. u boku Mieczysławy Ćwiklińskiej, Jana Kreczmara czy Jacka Woszczerowicza. Występował w spektaklach Juliusza Osterwy i Leona Schillera.

W latach 80. rozpoczął pracę jako felietonista teatralny. Pisał m.in. w "Życiu Warszawy", "Życiu Codziennym", "Słowie" oraz "Expressie Wieczornym". Od 1985 roku na łamach "Życia Warszawy", a później "Gazety Wyborczej" publikował nekrologi zmarłych ludzi związanych z filmem i teatrem. To właśnie dlatego otrzymał przydomek "Charon aktorów" jako ten, który pomagał przeprawiać się im na drugi brzeg rzeki, niczym mitologiczna postać.

Został uhonorowany wieloma odznaczeniami. Do najbardziej prestiżowych należą" Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski czy też Feniksem Warszawskim.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Synoptycy ostrzegają. Znamy prognozę pogody na 16 dni. Do Warszawy idzie mocne ochłodzenieSynoptycy ostrzegają. Znamy prognozę pogody na 16 dni. Do Warszawy idzie mocne ochłodzenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doradca premiera ds. COVID-19 prognozuje, kiedy skończy się epidemia. "Sytuacja jest unormowana na bardzo złym poziomie"
  2. Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni
  3. Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikają
  4. Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja
  5. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  6. Tragiczne informacje z rodziny Justyny Steczkowskiej. Nie żyje najbliższa osoba piosenkarki, szczerze współczujemy
  7. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News