Fatalna informacja dotarła do mediów. Niestety, nie żyje zasłużony Mariusz Wojtalewicz

Autor Julian Bakuła - 10 Listopada 2020
Mariusz Wojtalewicz nie żyje.Źródło: Facebook / Muzeum Mazowieckie w Płocku - facebook.com/muzeummazowieckie

Mariusz Wojtalewicz, który przez wiele lat był kierownikiem Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, nie żyje. O śmierci Wojtalewicza poinformowało w piątek (06.11) Muzeum Mazowieckie w Płocku. "Płocka kultura bez pana Mariusza? Trudno sobie wyobrazić" - czytamy wśród kondolencji.

Totalny paraliż i bitwy o miejsca parkingowe. Tłumy ruszyły na galerie, robią zakupy na ostatnią chwileTotalny paraliż i bitwy o miejsca parkingowe. Tłumy ruszyły na galerie, robią zakupy na ostatnią chwileCzytaj dalej

Mariusz Wojtalewicz nie żyje

Mariusz Wojtalewicz - przez lata będący kierownikiem Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku - nie żyje. Wojtalewicz zmarł w piątek (06.11) po południu. Wojtalewicz był organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych. Zanim podjął pracę w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, pracował w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz w Domu Darmstadt.

"Są chwile, gdy słowa więzną w gardle... Z ogromnym bólem żegnamy dziś naszego wspaniałego kolegę, człowieka oddanego kulturze, niezastąpionego współpracownika i przyjaciela" - czytamy we wpisie opublikowanym w piątek przez Muzeum Mazowieckie w Płocku na Facebooku. Zgodnie z niepotwierdzonymi doniesieniami Super Expressu przyczyną śmierci Wojtalewicza było zakażenie koronawirusem.

Wielka strata dla płockiej kultury

W komentarzach pod wpisem informującym o śmierci Mariusza Wojtalewicza na Facebooku zmarłego wspominają mieszkańcy Płocka i współpracownicy. "Płocka kultura bez pana Mariusza? Trudno sobie wyobrazić. Serdeczne wyrazy współczucia" - czytamy w jednym z nich.

"Trudno uwierzyć w takie wiadomości. Spędziliśmy przed mikrofonem wiele godzin, podczas których Pan Mariusz opowiadał z pasją o wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez MŻM. Był obdarzony ciepłym, niskim głosem (w młodości sam pracował w radiu) i dużym poczuciem humoru" - pisze kolejna osoba.

Dzisiaj grzeje:
1.Ma się zacząć punkt 16 w Warszawie. Ujawniono dokładny plan
2. Doda rozgrzała wszystkich fanów. Wygląda jak bogini, a za plecami ma prawdziwy raj na ziemi
3. Każda rodzina będzie musiała zapłacić po 200 zł miesięcznie. Będzie u nas drożej niż w Niemczech

Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumDantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumCzytaj dalej

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

Mieszczące się w odrestaurowanym budynku małej synagogi - nazywanej również "bożnicą" - przy ul. Kwiatka 7 Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku od 2013 roku stanowi oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

"Muzeum jest placówką o charakterze kulturalno-oświatowym, której podstawowym zadaniem jest ukazanie historii osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich. Przestrzeń wystawy podzielona jest na trzy główne strefy tematyczne: przedsionek, pomieszczenie Holokaust i salę główną. W przedsionku prezentowana jest historia Żydów na Mazowszu. Przedstawione są najważniejsze informacje i wydarzenia związane z dziejami osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich - od samych jego początków aż po współczesne odrodzenie kultury żydowskiej w Polsce - i dokumenty o charakterze statystycznym" - czytamy na stronie muzeum.

Multimedialna ekspozycja

Ekspozycja ukazująca historię osadnictwa żydowskiego na polskich terenach nie sprowadza się do suchych, encyklopedycznych opisów. "W sali głównej prezentowane są - w nowoczesnej, multimedialnej formie - elementy kultury Żydów w Polsce na przykładzie kuchni, muzyki, świąt i zwyczajów oraz architektury żydowskiej. Część poświęcona Holokaustowi zbudowana jest na bazie Kartek z pożogi Symchy Gutermana, naocznego świadka zagłady świata płockich Żydów, i archiwalnych fotografii żydowskich mieszkańców Mazowsza. Dopełnieniem artystycznym ekspozycji jest widowisko multimedialne stworzone na bazie wycinanki żydowskiej" - czytamy w opisie autorstwa Rafała Kowalskiego i zmarłego w piątek Mariusza Wojtalewicza.

Działalność muzeum nie sprowadza się jednak tylko i wyłącznie do prezentowania wystaw, lecz obejmuje także organizację wydarzeń kulturalno-oświatowych. Repertuar obejmuje - jak czytamy na stronie muzeum - "koncerty, wieczory literackie, wykłady, małe spektakle teatralne, wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, prezentacje filmów fabularnych i dokumentalnych, pokazy slajdów, degustacje potraw żydowskich, warsztaty plastyczne i taneczne".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu
  2. Straszliwy wypadek. Siła uderzenia była tak duża, że auto rozpadło się na dwie części
  3. Sklepy właśnie ogłosiły. Kolejne zmiany w godzinach robienia zakupów
  4. Niespodziewanie w nocy ogłosili decyzję. Kompletna zmiana planów, wiadomo jak będzie wyglądał 11 listopada
  5. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Nie żyje słynny obrońca Realu Madryt, wielokrotny reprezentant Hiszpanii. Tajemnicza śmierć wstrząsnęła światem sportu

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News