Jest nowa decyzja rządu. Narodowej kwarantanny na razie nie ma, wiemy co z restrykcjami

Autor Kamil Matuszak - 13 Listopada 2020
Konferencja prasowa premiera MorawieckiegoŹródło: Jakub Kaminski/East News

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że na razie nie zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna. Przekazał również informacje o tym, co z kolejnymi restrykcjami.

Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubówGdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubówCzytaj dalej

Narodowa kwarantanna na razie odwołana

Od kilku dni nad Polską wisiało widmo narodowej kwarantanny. Było to spowodowane rosnącą liczną zakażeń oraz obawą, że bez wprowadzenia kolejnych obostrzeń, nie uda się nam wyhamować zwyżki nowych zachorowań.

Wiemy już jednak, że na razie narodowa kwarantanna nie zostanie wprowadzona - poinformował o tym na swojej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że choć sytuacja nadal nie wygląda dobrze, to zanotowaliśmy w ostatnich siedmiu dniach spadek nowej liczby zakażeń, a to daje nadzieję na najbliższe tygodnie i potwierdza, że prowadzone restrykcje działają.

Restrykcje ciągle obowiązują

Obecnie wskaźnik nowych zakażeń to 65 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Cały czas jesteśmy blisko krytycznego punktu 70 chorych na 100 tys. ludności, jednak tendencja spadkowa sugeruje, że nie trzeba wprowadzać kolejnych obostrzeń.

Na Mazowszu znajduje się kilka powiatów, które narodowa kwarantanna powinna interesować w kontekście wysokiego wskaźnika zachorowań. Powiat Miasta Stołecznego Warszawa posiada obecnie wskaźnik 87,2. Równie wysokie współczynniki pojawiają się w przypadku powiatów: sokołowskiego (105,5), wołomińskiego (77,8), otwockiego (71) oraz płońskiego (71). Średnia dla Mazowsza to w tej chwili 40,5.

Dzisiaj grzeje:
1.Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowców
2. Nagle wprowadzili nowe obostrzenia na granicach z Polską i nie tylko. Jest potwierdzenie od naszego sąsiada
3. Reporter ranny podczas marszu. Tomasz Gutry został postrzelony

- Nareszcie docierają do nas dobre wieści. Po raz pierwszy od dwóch miesięcy średnia liczba zarażeń zaczęła spadać - powiedział w czwartek Morawiecki. - Pamiętajmy, zanim szczepionka do nas dotrze, czeka nas jeszcze kilka długich miesięcy, w których możemy polegać przede wszystkim na sobie - stwierdził premier.

Co jednak z najnowszymi restrykcjami, które rząd wprowadził 7 listopada? Premier potwierdził, że nie dojdzie na razie do żadnych zmian - centra handlowe, kina, bary, siłownie oraz szkoły pozostają zamknięte, co najmniej do końcówki miesiąca.

Dobrą wiadomością jest to, że rząd nie wprowadził żadnych nowych obostrzeń. Mateusz Morawiecki wierzy, że nie będzie ku temu potrzeby.

Uczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełnionyUczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełnionyCzytaj dalej

Premier uważa, że wprowadzone obostrzenia działają

Premier uważa, że obostrzenia wprowadzone poprzednio mają sens i liczy, że podziałają: - Zasada jest prosta: im mniej kontaktów społecznych, tym więcej szans na opanowanie epidemii. Jeśli w następnych dniach uda nam się utrzymać liczbę zakażeń na podobnym poziomie, będzie to oznaczać, że wygraliśmy pierwszą bitwę z wirusem, ale przed nami jeszcze długa wojna - dodał.

Przypomniał także, o progu narodowej kwarantanny, który ciągle obowiązuje i nie może być ignorowany: - Po konsultacjach z radą medyczną ustaliliśmy próg alarmowy na poziomie 70-75 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Jednak dystans, jaki dzieli nas od narodowej kwarantanny, nadal jest niewielki i nie pozwala na swobodę - stwierdził.

Premier wspominał także o szczepionce, która jest w trakcie testów i produkcji. Mateusz Morawiecki przypomniał, że dotrze ona do nas za kilka długich miesięcy, a działania musimy podejmować już teraz. Dlatego obostrzenia muszą zostać utrzymane, byśmy poradzili sobie z obecną sytuacją.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Jasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasuJasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polsat: Minister Zdrowia chce zaszczepić dziesiątki milionów Polaków. W internecie zawrzało
  2. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  3. Czy Warszawa zamiast narodowej kwarantanny znajdzie się w czarnej strefie? Nowe dane dają jasną odpowiedź
  4. Jasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasu
  5. Uczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełniony
  6. Tragiczne wieści z samego rana, rzecznik potwierdza. Nie żyje 13-letnia dziewczynka, jej koleżanka jest pod opieką lekarzy
  7. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News