Tajemnica monolitu w Warszawie rozwiązana. Wiadomo, kto go postawił

Autor Julian Bakuła - 14 Grudnia 2020
Wiemy, kto postawił tajemniczy monolit w WarszawieŹródło: Jakub Kaminski/East News

W ostatnim czasie uwagę całego świata przykuł tajemniczy monolit, który po raz pierwszy zaobserwowano w listopadzie na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych, a następnie w kilku innych miejscach na świecie. W ubiegłym tygodniu monolit pojawił się w Warszawie. Teraz wiemy, kto za tym stoi.

Kto postawił monolit w Warszawie?

W ubiegłym tygodniu w Warszawie pojawił się tajemniczy, srebrny monolit przypominający obelisk znany z filmu Stanleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna". Obiekt, który stanął na brzegu Wisły, przykuł uwagę wielu mieszkańców Warszawy. Niektórzy udawali się tam, aby przyjrzeć mu się z bliska czy tylko sfotografować się z dziwnym znaleziskiem.

Podobny monolit już wcześniej zaobserwowany został w innych częściach świata. Po raz pierwszy pojawił się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych w listopadzie tego roku. Jego zdjęcia błyskawicznie obiegły światowe media, wywołując najróżniejsze spekulacje odnośnie jego pochodzenia. Po pewnym czasie monolit pojawił się w Rumunii, a następnie - właśnie w Warszawie. W poniedziałek (14.12) dowiedzieliśmy się w końcu, kto za tym stoi.

Monolit imienia roku 2020

Do postawienia srebrnego monolitu nad Wisłą w Warszawie przyznała się w poniedziałek grupa naTemat. "Warszawiacy przychodzą nad Wisłę, by na własne oczy zobaczyć nowopowstały Monolit im. Roku 2020 na Świecie. To ich ostatnie pożegnanie z 2020 rokiem. Bo monolit jest taki sam, jak 2020: za długi, brzydki i niepotrzebny. I właśnie dlatego go postawiliśmy. To ASZdziennik, a dokładniej Grupa naTemat stoją za monolitem, o którym pisały media nie tylko w Polsce, ale i na świecie" - czytamy na portalu aszdziennik.pl.

Brzydota, nieprzydatność i absurdalność monolitu mają według portalu odzwierciedlać atmosferę całego roku 2020, który przyniósł z sobą niewiarygodne zawirowania społeczne w Polsce i na całym świecie. Chodzi nie tylko o pandemię koronawirusa i niespotykane zmiany, jakie wymusiła na obywatelach, ale także o łamanie praworządności w Europie i na świecie.

Centrum Warszawy zablokowane. Chcą iść przed dom Kaczyńskiego, interweniuje policjaCentrum Warszawy zablokowane. Chcą iść przed dom Kaczyńskiego, interweniuje policjaCzytaj dalej

Pożegnanie roku 2020

Jak podaje grupa naTemat, monolit imienia roku 2020 ma stanowić także symboliczne pożegnanie z tym rokiem i serią ponurych, niefortunnych zdarzeń, jakie miały miejsce przez ostatnie 12 miesięcy. Dla każdego z nas będą to zapewne odrobinę odmienne zdarzenia, portal aszdziennik.pl zwraca jednak uwagę na kluczowe, niepokojące tendencje tego roku.

Tajemniczy monolit może mianowicie być okazją, abyśmy zwrócili uwagę na łamanie praw kobiet, którego przykładem jest wydane 22 października orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ograniczające legalność aborcji. Kolejnym niepokojącym zjawiskiem są według portalu czynione przez rząd kroki w kierunku "wyprowadzenia" kraju z Unii Europejskiej.

Zamach na media

Kolejnym procesem zapoczątkowanym w roku 2020, który - mimo pożegnalnego monolitu - zapewne będzie miał swój ciąg dalszy w przyszłym roku, jest przejmowanie mediów przez spółki należące do Skarbu Państwa oraz sączenie natrętnej propagandy i mowy nienawiści przez media publiczne.

Bolączkami kraju, na które zwrócić ma uwagę postawiony w Warszawie monolit, pozostają także: zaburzenie trójpodziału władzy, dyskryminacja mniejszości, w tym przede wszystkim mniejszości seksualnych, tuszowanie przypadków pedofilii w kościele katolickim oraz wywieranie przez kościół wpływu na politykę, jak również nadużywanie władzy i środków przymusu bezpośredniego przez policję i wykorzystywanie przez rząd pandemii do osiągania celów politycznych.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News