Rząd zapowiedział nowy program społeczny. Ministerstwo podało, kogo obejmie

Autor Aleksandra Olbryt - 21 Sierpnia 2020
Ministerstwo RodzinyŹródło: Pixabay

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt programu dedykowanego seniorom. Wszystko wskazuje na to, że Rada Ministrów przyjmie go w ostatnim kwartale 2020 roku. Obecnie obowiązujące pakiety się kończą. Rząd Prawa i Sprawiedliwości musiał więc opracować coś nowego. Los starszych osób powinien być dla polskiego rządu kwestią priorytetową - szczególnie zważywszy na analizowane dane demograficzne, pokazujące, że w tym kontekście bliżej nam do Japonii niż do Indii.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rusza z nowym programem

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przedstawiło założenia nowego programu pod sympatyczną nazwą "Aktywni plus". Program ma ruszyć w przyszłym roku i obowiązywać do roku 2025. Będzie stanowił kolejny pakiet wsparcia dla osób w podeszłym wieku, których, zgodnie z prognozami demograficznymi, będzie w Polsce coraz więcej. W ostatnich latach MRPiPS realizowało dwa programy rządowe wspierające aktywność społeczną osób starszych: Senior plus na lata 2015-2020 oraz ASOS - rządowy program na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020.

Dzisiaj grzeje:
1. Nagła decyzja Mateusza Morawieckiego. Premier zdobył się na piękny gest
2. Doda może mówić o prawdziwym nieszczęściu. Jej konta są puste z powodu oszustwa

Nie żyje wspaniały muzyk. Jego piosenki śpiewały pokolenia WarszawiakówNie żyje wspaniały muzyk. Jego piosenki śpiewały pokolenia WarszawiakówCzytaj dalej

"Aktywni plus"

Oba programy kończą się w grudniu 2020 roku. W resorcie zajmującym się sprawami pracy i rodziny zaprojektowano więc nowy program o podobnym charakterze. W ramach programu zaplanowano cztery obszary działań: aktywność społeczna, partycypacja społeczna, wyłączenie cyfrowe oraz przygotowanie do starości. Głównym celem programu Aktywni plus jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego i ustrzeżenie seniorów przed wykluczeniem. Program z założenia ma stanowić pomoc we wzbogaceniu oferty zagospodarowania czasu wolnego dla osób starszych, a także w rozwijaniu ich przedsiębiorczości społecznej oraz postaw aktywizujących do podejmowania pracy.

Internet, wolontariat i pozytywny obraz starości

Aktywni plus ma przyczynić się do zmniejszenia poziomu wykluczenia cyfrowego wśród osób starszych. Oprócz tego seniorzy będą zachęcani do podejmowania działań charytatywnych na rzecz innych osób - by zawsze czuli się przydatni i potrzebni. Kolejną kwestią na tapecie jest potrzeba podwyższenia poziomu samoorganizacji środowiska osób starszych w życiu publicznym. Poza tym w ramach programu podejmowane będą działania na rzecz budowania pozytywnego wizerunku starzenia się i starości w uniwersalnej świadomości społecznej. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to ostatni kwartał tego roku.

Rekonstrukcja rządu właśnie się zaczęła. Premier Mateusz Morawiecki podał nazwiska nowych ministrówRekonstrukcja rządu właśnie się zaczęła. Premier Mateusz Morawiecki podał nazwiska nowych ministrówCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny apel o przesunięcie powrotu do szkoły. Nauczyciele przemęczeni i przytłoczeni, nie mają już sił
  2. Mandat za brak maseczki w samochodzie powraca. Grozi, nawet jeśli jedziesz z bliskimi
  3. Podjęto decyzję, będą dodatkowe pieniądze dla rodziców. Jest tylko jeden warunek
  4. Ogromny problem dla warszawiaków. Niepokojąca sytuacja w stolicy, może być źle
  5. Niedługo zapadnie ostateczna decyzja. Co dalej z Warszawą?
  6. Brat cioteczny potwierdził. Sytuacja trwa już od dawna, chodzi o zdrowie Kaczyńskiego
Malutki Oluś walczy o życie. Zrozpaczeni rodzice apelują o pomoc, liczy się każdy gestMalutki Oluś walczy o życie. Zrozpaczeni rodzice apelują o pomoc, liczy się każdy gestCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News