Minister zdrowia ostrzega Polaków. Żarty się skończyły, będą kontrole w sklepach

Autor Alicja Guz - 3 Sierpnia 2020
minister zdrowia Łukasz SzumowskiŹródło: archiwum.nauka.gov.pl

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział kontrole w sklepach, które rozpoczną się już w tym tygodniu. Sprawdzane będzie, czy klienci i personel sklepów stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Kontrole są odpowiedzią na wzrost liczny zakażeń w ostatnich dniach oraz "rozluźnienie" w przestrzeganiu reżimów sanitarnych.

Minister zdrowia ostrzega

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że ostatni wzrost zachorowań na COVID-19 to efekt "rozluźnienia" w przestrzeganiu reżimów sanitarnych oraz paru ognisk, które powstały na imprezach rodzinnych m.in. na weselach.

Dzisiaj grzeje:
1. Widzisz podobny znak obok swoich drzwi? Uwaga, policja ostrzega, możesz być w poważnym niebezpieczeństwie
2. Wypadek z udziałem autobusu w Warszawie. Na miejscu akcja służb, są ranni
3. Koniec pobłażania, wydano kontrowersyjny komunikat. Nie wejdziesz już do sklepu na dotychczasowych zasadach

Maseczki są obowiązkowe

Łukasz Szumowski podkreślił, że poziom transmisji poziomej zakażeń zależy "tylko i wyłącznie od tego, czy będziemy zachowywali się rozsądnie, czy będziemy nosili maseczkę, czy przyłbicę w sklepie". - Tutaj nie ma naprawdę żadnych wymówek medycznych, bo gdy ktoś nie może maseczki nosić, to może nosić przyłbicę - dodał minister zdrowia.

Kontrole w sklepach

Szef resortu zdrowia poinformował, że w związku z nieprzestrzeganiem zasad sanitarnych oraz wzrostem liczby zakażeń będą przeprowadzane kontrole w sklepach. - Rozpoczynamy w związku z tym w tym tygodniu kontrolę w sklepach, kontrolę wykonywaną zarówno przez policję, jak i przez służby sanitarne, czy klienci noszą maseczki, czy personel nosi maseczki - zakomunikował Łukasz Szumowski.

Wyjątkowy mural powstał w Warszawie. Efektowna grafika ma szczególną moc, jej działanie może cię zaskoczyćWyjątkowy mural powstał w Warszawie. Efektowna grafika ma szczególną moc, jej działanie może cię zaskoczyćCzytaj dalej

Maseczki na ustach i nosie

Minister zdrowia na uwagę, że wiele osób zasłania usta, jednak nadal ma odsłonięty nos, powiedział, że zgodnie z przepisami "zasłaniamy nos i usta". Według niego "nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, która dochodzi do człowieka". Łukasz Szumowski dodał, że "na palcach jednej ręki można policzyć" przeciwskazania medyczne do noszenia maseczki. A w sytuacji, gdy noszenie jej powoduje u kogoś dyskomfort psychiczny, to może nosić przyłbicę.

Mandat za brak maseczki

W Programie Pierwszym Polskiego Radia szef resortu zdrowia pytany był, czy za źle noszoną maseczkę będzie można dostać mandat. Łukasz Szumowski odparł: "zacznijmy od tego, że jak ktoś nie ma maseczki, po prostu nie zasłania nic, to wtedy na pewno służby powinny zareagować". Z kolei na antenie Polsat News zaznaczył, że: "Nie ma żadnej wymówki. Za to, że ktoś nie ma maseczki, albo przyłbicy w zamkniętym pomieszczeniu, powinien dostawać mandat".

Stanął pierwszy eko-przystanek w Warszawie. Czy zielone wiaty Stanął pierwszy eko-przystanek w Warszawie. Czy zielone wiaty "wyrosną" w całej stolicy?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Media przekazały najgorsze informacje. Niestety nie żyje, śmierć przyszła niespodziewanie
  2. Smutne, niespodziewane sceny w Wiadomościach TVP. Do akcji ruszają dziennikarze Tadeusza Rydzyka, będą chronić przed LGBT
  3. Kierowco, miej się na baczności. To w tych miejscach policja łapie na potęgę
  4. Smutna informacja obiegła media. Nie żyje legendarny muzyk zespołu Dżem
  5. Ogromny pożar samochodu, poparzoną kobietę znaleziono pod wiaduktem, nie żyje. Tragedia na S8
  6. Potężna ulewa na Mazowszu. Miejscowość dosłownie płynie, wszystko zalane
  7. Za monetę o wartości 5 zł możesz dostać fortunę. Musisz zwrócić uwagę na jeden szczegół
O włos od tragedii, w McDonald's zawalił się podwieszany sufit. W restauracji byli gościeO włos od tragedii, w McDonald's zawalił się podwieszany sufit. W restauracji byli gościeCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News