Klamka zapadła, właśnie zmieniono ważne przepisy. Dotyczą wszystkich Polaków

Autor Alicja Guz - 3 Września 2020
minister zdrowia, zmienione przepisyŹródło: policja.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał we wtorek dwa rozporządzenia w sprawie zmiany przepisów dotyczących m.in. trwania kwarantanny i izolacji związanych z epidemią COVID-19. Nowe zasady właśnie wchodzą w życie.

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał dwa rozporządzenia. Pierwsze z nich dotyczy chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Z kolei drugie rozporządzenie było w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach. W obydwu zaszły zmiany.

Dzisiaj grzeje:
1. Pociąg metra z pasażerami od 30 minut stoi w tunelu. Ludzie są uwięzieni, nie mogą wyjść
2. Przestępstwo ścigane prawem. Za wyrzucenie niedopałka na ulicę zapłacą ponad 1000 zł kary

Co się zmieni?

Zmiany w przepisach zakładają m.in. skrócenie czasu trwania kwarantanny z 14 do 10 dni, a także powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta. Co więcej, zmiany w regulacjach przewidują również, że lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego. Jest jednak jeden haczyk – nie może to nastąpić wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Dodatkowo osobę, u której objawy nie wystąpiły, wypisać można już po 10 dniach od daty zdiagnozowania u niej choroby.

Kiedy będzie wolne od nauki? Mamy kalendarz roku szkolnego 2020/2021Kiedy będzie wolne od nauki? Mamy kalendarz roku szkolnego 2020/2021Czytaj dalej

Uwaga, czas izolacji może być wydłużony

Wśród zmienionych zasad jest również ta dotycząca wydłużenia czasu trwania izolacji. U osób z deficytami odporności (immunoniekompetentnych) czas ten może zostać wydłużony adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta nawet do 20 dni. Co ważne, nowe przepisy dopuszczają też skrócenie czasu izolacji. Może tak się stać w sytuacji, gdy izolowany pacjent uzyska dwukrotnie ujemny wynik testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych. Może tak się stać niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

Co jeszcze się zmienia?

Zmienione przepisy stanowią między innymi, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. Podczas jej trwania m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zlecone przez lekarza leki. Co ważne, w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się dodatkowo wizyta lekarska. Co ciekawe, lekarz może udzielać porad także zdalnie.

Sabotaż czy akt terrorystyczny? Co wydarzyło się w Sabotaż czy akt terrorystyczny? Co wydarzyło się w "Czajce"? Jest zawiadomienie do prokuraturyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczna wiadomość obiegła Polskę. Nie żyje uwielbiany ksiądz, miał koronawirusa
  2. "Pytanie na śniadanie" afery ciąg dalszy. Nagle dziennikarz nie wytrzymał i postanowił odpowiedzieć
  3. Z ostatniej chwili: policja weszła do stołecznego ratusza. Funkcjonariusze szukają i zabezpieczają dokumenty
  4. Uczniowie nie chcieli wejść do szkoły, dyrektorka nagle zasłabła. Co się wydarzyło?
  5. Pilne ostrzeżenie GIS, chodzi o mięso drobiowe. Jego spożycie może prowadzić do poważnej choroby
  6. Wideo - Co się dzieje z autem, które utknie między dwiema ciężarówkami?
Nawałnica zalała siedzibę telewizji. Są bardzo dotkliwe stratyNawałnica zalała siedzibę telewizji. Są bardzo dotkliwe stratyCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News