Trzeba będzie zapłacić nawet miliony złotych kary. Minister chce bardzo poważnych zmian

Autor - 24 Sierpnia 2020
Minister wprowadza projektŹródło: fot. flickr.com/ Kancelaria Premiera/ Public domain

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro planuje wprowadzić projekt, zresztą nie po raz pierwszy. Wcześniej planom Ziobry sprzeciwiał się biznes, a z kolei rząd nie uchwalił tego pomysłu. Obecnie jednak sprawa wygląda inaczej. Przepisy mają dotknąć wyłącznie największe firmy, które zatrudniają minimum 250 pracowników - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Kary finansowe dla przedsiębiorców będą ogromne, nawet do kilkudziesięciu milionów złotych.

Minister wprowadza projekt

Minister sprawiedliwości chce wprowadzić nowy projekt. Według informacji dziennika przedsiębiorca w toku postępowania powinien wykazać, że poczynił wszelkie starania, aby uniknąć przestępczych działań swoich pracowników. Projektodawca sugeruje zwiększenie nadzoru nad pracownikami. Jak donosi “DGP” brak nadzoru może świadczyć o nieprawidłowościach w działaniu przedsiębiorcy, co może mieć efekt w postaci wysokich kar finansowych: od 50 tysięcy do 50 milionów złotych. Dodatkowo na przedsiębiorcę może zostać nałożony m.in. zakaz np. korzystania z dotacji lub zakaz promocji i reklamy, prowadzenia działalności gospodarczej określonego typu.

Dzisiaj grzeje:
1. Kobieta chciała wynająć mieszkanie rodzinie z dwójką dzieci. Wtedy się zaczęło
2. Przykre wieści dla tysięcy emerytów. Minister Ardanowski nie pozostawia złudzeń

Artykuł piąty

Art. 5 ust. 1 ustawy ma stanowić, że podmiot zbiorowy, każda spółka i firma prowadzona w ramach indywidualnej działalności gospodarczej na dużą skalę, odpowiada za czyn zabroniony, którego znamiona zostały wyczerpane przez działanie lub zaniechanie pozostające bezpośrednio w związku z prowadzona przez ten przedmiot działalnością.

Ustawa nie uderzy w przedsiębiorców

- Ustawa bynajmniej nie będzie wymierzona w przedsiębiorców. Nie będzie wcale restrykcyjna. To ustawa dla zwykłych ludzi i dla przedsiębiorców. W tej kolejności. Dla nas wszystkich - powiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Pracownik resortu sprawiedliwości przekazał, że analogiczne rozwiązanie obowiązuje w większości krajów europejskich. Podkreśla, że analogiczne rozwiązania obowiązują już w większości państw europejskich.

Minister obciąży pracodawców?

- Dlatego tak istotne będzie każdorazowo ustalenie stanu faktycznego. Nie będzie tak, że za każde przestępstwo pracownika firma będzie musiała zapłacić – zaznaczył Marcin Warchoł. Wiceminister podkreślił w rozmowie z gazetą, że celem jego resortu nie jest inwigilacja, lecz prewencja oraz troska o środowisko naturalne i konsumentów.

Niepokojące informacje zza wschodniej granicy. Znana polityk zarażona koronawirusemNiepokojące informacje zza wschodniej granicy. Znana polityk zarażona koronawirusemCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Matka tragicznie zmarłego Kacperka przerwała milczenie. W sprawę ponownie angażuje się Rutkowski
  2. Mandat za brak maseczki w samochodzie powraca. Grozi, nawet jeśli jedziesz z bliskimi
  3. Popularny sklep pilnie ostrzega swoich klientów. Chodzi o wycofany produkt, może być niebezpieczny
  4. Koronawirus w podwarszawskim przedszkolu, zakażona pracownica. Miała kontakt z kilkunastoma dziećmi
  5. Podjęto nagłą decyzję, wielu Polaków będzie musiało zmienić plany. Polska ponownie na "żółtej liście"
  6. Lekarz nie mógł milczeć. Prawda o zdrowiu Kaczyńskiego przedostała się do mediów, rodzina potwierdza
Warszawiacy w końcu się doczekają? Jest nadzieja, ratusz wyjaśniaWarszawiacy w końcu się doczekają? Jest nadzieja, ratusz wyjaśniaCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News