Rząd wynajmuje mieszkania nieuprawnionym osobom? Raport "Rzeczpospolitej" niepokoi

Autor - 30 Września 2020
mieszkania rządoweŹródło: Google Street View

Mieszkania rządowe są wynajmowane niezgodnie z prawem. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że z 59 dostępnych mieszkań wynajętych jest około 50. Co ciekawe, aż 33 wynajęte są osobom, które nie zajmują kierowniczych stanowisk w państwie. Mieszkają w nich m.in. parlamentarzyści i zwykli pracownicy administracji rządowej.

Mieszkania wynajmowane bezprawnie

Mieszkania, które w Warszawie ma do dyspozycji rząd wynajmowane są niezgodnie z prawem? Jak podaje "Rzeczpospolita", na osiedlu przy ulicy Grzesiuka rząd ma do dyspozycji 59 mieszkań, z czego zajętych jest około 50. Lokale te są aktualnie w dyspozycji szefa Kancelarii Premiera, tj. Michała Dworczyka. Centrum Informacyjne Rządu potwierdziło dziennikarzom "Rzeczpospolitej", że jedynie 17 lokali zajmowanych jest zgodnie z ustawą przez osoby pełniące kierownicze funkcje. W lokalach tych mieszka: trzech ministrów, dziewięciu podsekretarzy stanu i pięciu pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z kolei aż 33 wynajęte zostały osobom, które nie zajmują kierowniczych stanowisk w państwie.

Dzisiaj grzeje:
1. Gwiazda TVN trafiła do szpitala z koronawirusem. Jej stan jest poważny
2. Nie tylko kupisz za pół darmo, ale i dostaniesz voucher do Biedronki. Dziś ostatnia szansa, żeby się obłowić
3. Znamy nowy skład rządu Morawieckiego. Premier podał nazwiska

Dlaczego mogą tam mieszkać?

Nie jest to jednak niezgodne z prawem. W listopadzie 2019 roku wyszło rozporządzenie szefa Kancelarii Premiera, które umożliwia kwaterowanie na rządowym osiedlu osoby spoza ustawowego kręgu. Rozporządzenie rozszerzyło bowiem krąg uprawnionych o: kierowników instytucji państwowych niewymienionych w ustawie, posłów i senatorów, pracowników administracji rządowej oraz pracowników organów państwowych. Mimo to, sprawa budzi zastrzeżenia w opinii publicznej. - Ustawa wyraźnie określa, komu można wynająć rządowe mieszkania, i nie powinno się zarządzeniem rozszerzać kręgu uprawnionych - ocenia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Antoni Kamiński z PAN.

Większe kary za przemoc domową. Popieracie?Większe kary za przemoc domową. Popieracie?Czytaj dalej

Senator mieszka tam od lat

Jak podaje dziennik, jedno z mieszkań od końca lat 90. zajmuje senator KO Antoni Mężydło, a czynsz refunduje mu Kancelaria Senatu. Lokal ten otrzymał jeszcze jako pracownik gospodarstwa pomocniczego KPRM. - Zawsze wnioskuję o przedłużenie zamieszkania i uzyskuję zgodę. Tam łatwo zakwaterowywali, ponieważ były pustostany. To nie jest jakiś specjalny standard, raczej styl gierkowski, podobny jak w hotelu - wyjaśnił senator dziennikarzom "Rzeczpospolitej".

Mieszkania są tanie

- Lepiej, żeby mieszkania były wynajmowane i opłacane, niż żeby stały puste, skoro ministrowie ich nie chcą - powiedział anonimowo jeden z urzędników KPRM w rozmowie z dziennikiem. Jak się okazuje, biorąc pod uwagę warszawskie warunki, wynajem mieszkania rządowego jest bardzo tani. Jak podaje "Rzeczpospolita", stawka to 24,12 zł/mkw. miesięcznie dla użytkowników uprawnionych (zajmujących kierownicze stanowiska państwowe), i 28,62 zł dla osób spoza ustawy. Warto tu nadmienić, że lipcu średnia rynkowa stawka najmu w stolicy wynosiła 54 zł/mkw. plus opłaty administracyjne i media.

Są już wyniki głosowania, które wzbudza mnóstwo emocji. Na co wydamy najwięcej pieniędzy w 2021 roku?Są już wyniki głosowania, które wzbudza mnóstwo emocji. Na co wydamy najwięcej pieniędzy w 2021 roku?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielu Polaków go uwielbiało, przykre wiadomości obiegły Polskę. Nie żyje Stanisław
  2. Lamborghini na egzaminie na prawo jazdy. Tak się zdaje w Chojnicach
  3. Od nowego roku ucierpią nasze kieszenie. Aż 8 podwyżek
  4. Nikt nie wiedział, co się dzieje z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Media właśnie ujawniły, do końca życia będzie cierpieć
  5. W Warszawie ruszają kontrole tajniaków. Władze stolicy zdecydowały, nie ma odwrotu
  6. Testy na koronawirusa nie są wiarygodne? Ekspert odpowiada
Samochody zderzają się na potęgę, generują utrudnienia. Kierowcy, uważajcie w WarszawieSamochody zderzają się na potęgę, generują utrudnienia. Kierowcy, uważajcie w WarszawieCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News