Media bez wyboru. Od rana w Polsce nie działają: telewizja, radio i portale

Autor Mateusz Dolak - 10 Lutego 2021
media bez wyboruŹródło: media bez wyboru

Od rana trwa ogólnopolski strajk mediów w Polsce. Nie działają kanały telewizyjne Polsat i TVN. Zamiast programu pokazany jest specjalny komunikat. Niektóre portale internetowe zamiast artykułów wyświetlają apel. W radiu nadawane są komunikaty o strajku.

Media bez wyboru

Większość prywatnych mediów w środę 10 lutego protestuje w ramach akcji "Media bez wyboru". Jest to sprzeciw wobec projektu ustawy, która zakłada wprowadzenie składki z tytułu reklamy w internecie i w mediach konwencjonalnych. Dodatkowa opłata może sprawić, że funkcjonowanie mediów - które żyją głównie z reklam - przestanie być opłacalne.

Rząd twierdzi, że przychody ze składki miałyby w połowie trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia, a reszta do: Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Nadawcy nie kryją, że nowa opłata nie jest składką, tylko kolejnym podatkiem, który ma uderzyć w wolne media. Dlatego w środę 10.02.2021. w większości stacji telewizyjnych, radiowych i w internecie trwa protest.

Media bez wyboru

Media bez wyboru

Media bez wyboru

Dlaczego nie działa telewizja?

Kanały telewizyjne należące do Polsatu, TVN i innych komercyjnych nadawców nie emitują dziś zaplanowanych audycji. Zamiast programów wyświetlana jest czarna plansza z komunikatem, który brzmi:

"TU MIAŁ BYĆ TWÓJ ULUBIONY PROGRAM"

Warszawa dołącza do strajku mediów. Rzeczniczka odwołuje konferencje, jeden wpis w mediach społecznościowychWarszawa dołącza do strajku mediów. Rzeczniczka odwołuje konferencje, jeden wpis w mediach społecznościowychCzytaj dalej

Nie działają portale

W ramach strajku na stronach głównych portali takich jak: tvn24.pl, onet.pl, radiozet.pl, interia.pl oraz wyborcza.pl nie ma ani jednego artykułu. W zamian znajduje się informacja o akcji oraz apel do rządu.

"Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego "składką", wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media" - brzmi komunikat widniejący na portalach.

W radiu są tylko komunikaty

Strajkują też stacje radiowe: RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Rock Radio i inne.

"Dziś nie usłyszycie swoich ulubionych audycji, a także nie będziemy w stanie przekazać Wam Najistotniejszych Faktów, Wiadomości i Informacji. Zamilkły także inne stacje radiowe, swoich programów nie nadają największe telewizje. Nie działają portale internetowe." - podaje RMF FM.

Informacje o akcji pojawiły się też na pierwszych stronach gazet. Opublikowały je takie dzienniki jak "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", "Fakt" "Super Express" oraz "Dziennik Gazeta Prawna"

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne: eastnews.pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News