CKE zapowiada zmiany. Wielu uczniów będzie zadowolonych

Autor - 19 Sierpnia 2020
Matura będzie łatwiejszaŹródło: gov.pl

Matura ma się zmienić. Jak przekazał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, egzamin będzie łatwiejszy. Modyfikacja matury jest związana z nie najlepszymi wynikami tegorocznego egzaminu. Szef CKE wyjaśnił również, co go zaskoczyło w rezultatach uczniów, zabrał głos w sprawie lektur, a także odpowiedział na pytanie, czy spodziewał się niskich wyników maturalnych.

Matura będzie łatwiejsza

Matura ulegnie zmianie. Modyfikacje w egzaminie zapowiedział Marcin Smolik w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej". Łatwiejszy będzie egzamin ustny z języka polskiego. Okazuje się, że już w przyszłym roku maturzyści będą znali część pytań jeszcze przed wejściem do sali egzaminacyjnej. Szef CKE zapowiedział, że w przyszłym roku maturzystów czekają duże zmiany. - Między innymi będzie jawna pula pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym. Planujemy, żeby maturzyści losowali dwa zagadnienia. I jedno będzie z tej puli publicznej. To będą zadania dotyczące lektur - chcemy w ten sposób jasno zakomunikować, że nie da się zdać matury, nie znając lektur. Drugie pytanie będzie już, tak jak teraz, zupełnie nowe - przekazał Marcin Smolik.

Dzisiaj grzeje:
1. Media obiegła smutna informacja. Nie żyje "Grażka"
2. ZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpnia

Maturalne zaskoczenia

Okazało się, że szefa CKE zaskoczyły bardzo dobre wyniki egzaminów z biologii. Z drugiej jednak strony zdziwiły go słabe rezultaty, jakie osiągnęli maturzyści zdający geografię. - Więcej zaskoczeń nie było. W sumie, jak mam być szczery, to wyszło lepiej niż mogło zważywszy na okoliczności - podsumował szef CKE.

Wziął telefon i Wziął telefon i "po prostu wyszedł". Policja pilnie poszukuje mężczyzny ze zdjęcia. Znasz go?Czytaj dalej

Słabe wyniki matur

"Dziennik Gazeta Prawna" zapytał szefa CKE o słabe wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Zdaniem Marcina Smolika, jest to wina nieczytania lektur, których i tak nie ma za wiele. - A jak ocenić to, że 20 tys. osób nie przeczytało "Wesela"? Z tego wniosek, że około 10 proc. maturzystów przyszło na egzamin, nie przeczytawszy obowiązkowych lektur. A lista jest naprawdę krótka, jest ich mniej niż tych, które mają obecnie ósmoklasiści. W sumie w gimnazjum i w liceum jest ich, zdaje się, trzynaście. Z tego jedna to "Bogurodzica", trochę trenów, trochę bajek Krasickiego. Nie są to obszerne dzieła - wyjaśnił Marcin Smolik.

Wyniki matury miały być lepsze

- Oczekiwaliśmy, że wyniki tegorocznych egzaminów będą takie same, jak w roku ubiegłym. A nie były. Ale zapominamy, że matura to egzamin i nie chodzi o to, żeby wszyscy zdali, tylko aby zdali go przygotowani, którzy dzięki temu mogą rozpocząć studia wyższe. I biorąc pod uwagę to, co się wydarzyło i w tym roku, i w roku ubiegłym, to nie mam wrażenia jakiejś doniosłej porażki - powiedział szef CKE.

Panika na autostradzie, ludzie uciekali. Ogromny chaos, jest wielu rannych. Porażające doniesienia z BerlinaPanika na autostradzie, ludzie uciekali. Ogromny chaos, jest wielu rannych. Porażające doniesienia z BerlinaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. We wsi nie spodobało się, że 7-letnia Ala powiedziała sąsiadce, co dzieje się w domu. Dziecko było niewyobrażalnie krzywdzone
  2. Zdjęcia - Wjechał policyjnym BMW w... butle z gazem
  3. Legendarny sklep z zagranicy właśnie wchodzi do Polski. Już jutro o godzinie 10 wielkie otwarcie pierwszej placówki
  4. Bon turystyczny w praktyce. Masz dwie minuty, potem blokada
  5. Dramat na drodze, niestety nie żyje, nic nie dało się zrobić. Policja przekazała porażające szczegóły
  6. TVP właśnie potwierdziło, niestety nie żyje. Ogromny żal, straciliśmy wielką postać
Piotr jechał metrem, nikt nie spodziewał się, co nosił w portfelu. Prawda okazała się niewiarygodnaPiotr jechał metrem, nikt nie spodziewał się, co nosił w portfelu. Prawda okazała się niewiarygodnaCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News