Konferencja premiera i ministra zdrowia. Na razie nie będzie lockdownu

Autor Aleksandra Olbryt - 29 Października 2020
Z OSTATNIEJ CHWILIŹródło: Wawa Info

W czwartek po godzinie 12:50 rozpoczęła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka oraz doktora nauk medycznych Artura Zaczyńskiego. Premier odniósł się do rekordowego dobowego przyrostu zakażeń koronawirusem (20 156 potwierdzonych przypadków). Wcześniej odbyła się wideokonferencja Mateusz Morawieckiego z wojewodami.

Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki czwartkową konferencję rozpoczął od poruszenia tematu aborcji, który uznał za jedną z najbardziej kluczowych kwestii światopoglądowych obecnych w publicznym dyskursie. Chwilę później przeniósł uwagę na sprawę lockdownu w krajach Europy Zachodniej. - Szanowni Państwo, zobaczcie, co dzieje się w Europie Zachodniej, we Francji ogłoszono całkowity lockdown. U nas chcemy ten moment odsunąć możliwie jak najbardziej, by nie stopować gospodarki - stwierdził.

Potrzebna dyscyplina społeczna

Mateusz Morawiecki skomentował ogromne protestów, które wylewają się na ulice całej Polski po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października. - Mamy do czynienia z ogromnym wyzwaniem, tym wyzwaniem jest epidemia koronawirusa. Wiosną, kiedy zagrożenie zakażeniami było mniejsze, wszyscy czuliśmy dyscyplinę. To pomogło wówczas w znaczący sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dzisiaj, kiedy tych zakażeń jest wielokrotnie więcej, gdzieś koło 20 tysięcy w ciagu jednego dnia, tej dyscypliny nie utrzymujemy i na skutek tego tworzą się nowe, dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki broni seniorów

- Mam apel do wszystkich protestujących: niech ten gniew, niech ta niechęć skupia się na mnie, skupia się na innych politykach, niech dotyka mnie, ale niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć - w enigmatyczny sposób prosił premier. Zapewne odniósł się do zagrożenia, jakie niosą ze sobą protesty - ludzie, w większości młodzi, wychodzący na ulicę za jakiś czas mogą mieć styczność z osobami starszymi. W dłuższej perspektywie dla seniorów faktycznie może być to spore zagrożenie.

Ponad 20 tysięcy zakażeń

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformował o kolejnym rekordowym przyroście potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, których odnotowano 20 156. Z powodu COVID-19 lub COVID-19 wraz z chorobami współistniejącymi zmarło w ciągu ostatniej doby 301 osób. - Najwięcej nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w województwie wielkopolskim (2633), mazowieckim (2255) i śląskim (1994) - podało MZ.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News