Premier przed chwilą ogłosił nowe restrykcje. Zamknięte galerie handlowe, kina i obiekty kultury

Autor Mateusz Dolak - 4 Listopada 2020
Z ostatniej chwiliŹródło: wawainfo.pl

Po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja premiera podczas której dowiedzieliśmy się o nowych obostrzeniach i sytuacji epidemicznej w Warszawie i całej Polsce. - Potrzebne są kolejne restrykcje. Apeluje, by pozostać w domach - powiedział Mateusz Morawiecki. W Warszawie będą obowiązywały takie same obostrzenia jak w całym kraju.

Konferencja premiera

- Listopad będzie najtrudniejszym miesiącem. Pandemia nasila się. Nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Chronimy tym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami - powiedział premier. I dodał, że zdaniem ekspertów perspektywy dotyczące epidemii koronawirusa są nieznane.

Jak pisaliśmy na naszym portalu, sytuacja związana z koronawirusem w Warszawie jest trudna - brakuje respiratorów, a karetki stoją przed szpitalami w ogromnych kolejkach. Na Stadionie Narodowym utworzony został tymczasowy szpital.

Nowe obostrzenia

W związku z pogarszającą się sytuacją, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zamknięte zostaną placówki kultury, kina i teatry i galerie handlowe. W galeriach handlowych otwarte będą tylko sklepy spożywcze, punkty usługowe i apteki. W sklepach poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Nowe obostrzenia dotkną również branży hotelarskiej. Od soboty hotele otwarte będą tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

Nauka zdalna dla dzieci

Podczas konferencji Morawiecki ogłosił również, że nauką zdalną objęte zostaną dzieci w klasach od 1 do 3. - Przedłużamy do końca listopada nauczanie zdalne dla uczniów klas starszych - poinformował premier.

W związku z tym nauczyciele otrzymają specjalny 500 złotowy bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej. - To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom by w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić naukę zdalną - wymienił Morawiecki.

Obostrzenia a protesty

Szef rządu odniósł się również do protestów, które przeszły przez Warszawę. Zaapelował do ich uczestników, żeby pozostali w domu. - Według analiz specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego każdego dnia wzrost liczby zakażeń na skutek protestów ulicznych może wynosić około 5 tysięcy osób - oceniał Morawiecki.

- Bardzo proszę wszystkich, którzy nadal chcą protestować, by robili to w sieci internetowej. To tam wyrażajmy nasze opinie - apelował premier i dodał, że "protest w przestrzeni publicznej grozi gwałtowną liczbą przyrostu zakażeń".

Apel o naukę zdalną

Mateusz Morawiecki zaapelował do przedsiębiorców o umożliwienie pracy zdalnej. Podobny apel wystosował do samorządowców.

- Chciałbym powiedzieć, że najgorsze mamy za nami, ale niestety, to byłoby przedwczesne. Nie wiemy, co nas czeka. Jest jednak prawdopodobieństwo, że po nowych zasadach bezpieczeństwa sytuacja się poprawi - podsumował premier. Rządzący powiedzieli, że jeśli nie będzie efektów, to czeka nas całkowity lockdown.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News