wawainfo.pl

Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Masowe protesty w Warszawie i 80 miejscowościach. Obywatele zawalczą o wolność słowa

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Protesty ogarną dziś całą Polskę. W 80 miejscowościach odbędą się demonstracje pod hasłem “Wolne media, wolni ludzie”, które mają być wyrazem sprzeciwu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. lex TVN.  Początek w Warszawie o 18:00.

Protesty przeciwko ustawie uderzającej w wolność mediów

Protesty ws. lex TVN już dzisiaj. Kilkanaście stowarzyszeń m.in. Komitet Obrony Demokracji, Towarzystwo Dziennikarskie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolski Strajk Kobiet, a także formacje prawnicze organizują wspólną akcję “Wolni media, wolni ludzie”.

W ten sposób obywatele chcą zaznaczyć swój sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która jest popularnie określana jako lex TVN. Proponowany przez posłów PiS dokument wskazuje, że spółki z siedzibą w Polsce nie będą mogły być pod kontrolą podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Tymczasem stacja TVN należy do amerykańskiej Grupy Discovery, a kanał TVN24 w dalszym ciągu czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (termin upływa 26 września). Komentatorzy życia politycznego nie mają wątpliwości, że nowelizacja ma na celu zablokowanie działań tej telewizji.

- Dokonuje się na naszych oczach próba zamachu na wolne media - stwierdził Jakub Karyś, szef KOD. - Sprzeciwiamy się ustawie, która [...] likwiduje wolność słowa i wolne media w Polsce, naruszając art. 54 konstytucji, gwarantujący [...] wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji - dodał.

Protesty nie tylko w Warszawie. Cała Polska mówi “dość” kneblowaniu wolności słowa

Protesty rozpoczną się o godzinie 18:00 nie tylko w Warszawie. Do inicjatywy przystąpi ponad 80 miast i mniejszych miasteczek m.in. w Olsztyn, Częstochowa, Nowy Sącz, Nysa, Koszalin czy Wrocław.

Największa manifestacja ma odbyć się pod Sejmem. Oprócz przedstawicieli organizacji pozarządowych i mediów pojawią się również parlamentarzyści opozycyjni. Swój udział zadeklarowali członkowie Koalicji Obywatelskiej, PSL, Lewicy i Polski 2050. W trakcie demonstracji zabiorą głos dziennikarze, przedstawiciele środowiska prawniczego i obywatelskiego, a także politycy.

Na Facebooku powstało wydarzenie informujące o demonstracjach w Warszawie. Swój udział zadeklarowało dotychczas 1,3 tys. osób. “Wolne Media, to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska!”, czytamy w opisie.

Dziennikarze murem za TVN. Amerykanie również są zaniepokojeni

Protesty poprzedził apel w obronie TVN. RMF FM donosi, że pod pismem podpisało się 771 dziennikarzy największych mediów w Polsce. Lista sygnatariuszy pojawiła się na okładce “Gazety Wyborczej”.

Apel zostanie zaniesiony do Sejmu we wtorek o godz. 13:00. “Deklarujemy, że nie pozwolimy na niszczenie wolności mediów w naszym kraju i wzywamy światową opinię publiczną do interwencji”, czytamy w oświadczeniu dziennikarzy.

Sprzeciw wobec kontrowersyjnej ustawy wyrazili również Amerykanie. W ubiegłą środę grupa senatorów - zarówno Demokratów, jak i Republikanów, ostrzegała polski rząd we wspólnym piśmie, że przyjęcie dokumentu może negatywnie wpłynąć na polsko-amerykańskie stosunki biznesowe, handlowe i obronne. Amerykanie są zaniepokojeni “erozją demokracji”, za którą odpowiada polski rząd.

We wtorek odbyło się również wysłuchanie publiczne “Kneblowanie demokracji”. - TVN to tylko iskra, która się zapaliła - przekonywała posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. W przemówieniu polityczka ostrzegała, że jest to “ostatnie czerwone światło” i trzeba zatrzymać ustawę, która może uderzać także w inne niezależne media.

O 13:00 zbierze się prezydium Komitetu Politycznego PiS, na którym ma zapaść decyzja, czy nowelizacja będzie procedowana w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu (11 sierpnia). 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Rusza sezon na grzyby. Sprawdź, czego nie robić w lesie, by nie dostać mandatu

  • Zderzenie na S8. Jeden z kierujących miał zakaz prowadzenia pojazdów

  • Pan położył się i zasnął na siedzeniach w metrze. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Tagi:

Podobne artykuły

Dzieje się w Warszawie

Slow Market powraca już w piątek. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >

Dzieje się w Warszawie

Żółte niebo nad Warszawą. Mamy zdjęcia
Czytaj więcej >

Dzieje się w Warszawie

Wygodna i dobrze płatna praca. Barbora Polska prowadzi nabór na kurierów
Czytaj więcej >

Dzieje się w Warszawie

Utrudnienia w kursowaniu metra. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Dzieje się w Warszawie

Warszawa: utrudnienia na Ochocie i w Centrum. Ruszył protest klimatyczny
Czytaj więcej >

Dzieje się w Warszawie

Fantastyczne wieści dla mieszkańców Warszawy. Miasto zadba dodatkowo o ich zdrowie
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Dzieje się w Warszawie

Dzieje się w Warszawie

redakcja info

Letnie półkolonie językowe w Wilanowie 2023!
Czytaj więcej >
Dzieje się w Warszawie

redakcja info

Rezonans magnetyczny. Czym kierować się przy wyborze placówki?
Czytaj więcej >
Dzieje się w Warszawie

Komunikaty prasowe

Black Week w salonach KODANO Optyk w Warszawie!
Czytaj więcej >
Dzieje się w Warszawie

Komunikaty prasowe

Internet Warszawa - najlepsze oferty Internetu w stolicy
Czytaj więcej >
Dzieje się w Warszawie

Julian Bakuła

19 czerwca będzie parada równości w Warszawie
Czytaj więcej >
Dzieje się w Warszawie

Stanisław Węgrowski

Darmowe bilety miesięczne od WTP. Rusza kolejny etap akcji
Czytaj więcej >