Koniec obowiązku noszenia maseczek. Rząd właśnie zniósł kolejne obostrzenia, co się zmieni?

Autor Mateusz Dolak - 27 Maja 2020
Łukasz SzumowskiŹródło: Krystian Maj/KPRM

W środę odbyła się konferencja rządu na której przedstawiono kolejny etap "odmrażania gospodarki". Najważniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku zasłaniania twarzy i ust w miejscach publicznych od 30 maja. - Zapanowaliśmy nad pandemią koronawirusa - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje.

Koniec maseczek 30 maja

Zmiana dotycząca zasłaniania ust i nosa nastąpi od najbliższej soboty. Obowiązek zostanie zniesiony w przestrzeniach ogólnodostępnych. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki lub chusty będą wciąż obowiązkowe. - Będzie obowiązywała jedna generalna zasada. W przestrzeniach ogólnodostępnych noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek - wyjaśnił premier. Jak dodał, zasada dotyczy przestrzeni otwartych i zamkniętych, gdzie da się zachować dystans.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa

Nakaz zasłaniania ust i nosa wprowadzono 16 kwietnia. Każdy, kto wychodził z domu, musiał zakryć te części twarzy. Mógł to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. - Dzięki temu chroni siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych - brzmiał komunikat na stronie rząd gov.pl.

"Jak będzie szczepionka"

Jak już pisaliśmy na Wawa Info, minister zdrowia na początku pandemii twierdził, że nakaz obowiązywać będzie do czasu wynalezienia szczepionki na koronawirusa. Wprowadzenie tego obowiązku mogło zaskoczyć osoby, które słuchały jego dawniejszych wypowiedzi. Na początku epidemii Szumowski twierdził, że maseczki są niepotrzebne i nie zabezpieczają przed zachorowaniem na COVID-19. Według lekarzy nie przekreśla to jednak sensowności wprowadzenia takiego obowiązku, bo chociaż maseczka nie chroni przed zakażeniem osoby noszącej ją, to może chronić przed zakażeniem otoczenie tej osoby, jeśli jest ona nieświadomym nosicielem wirusa.

Pilny apel policji. Nie żyje człowiek. Funkcjonariusze potrzebują pomocyPilny apel policji. Nie żyje człowiek. Funkcjonariusze potrzebują pomocyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdecydowali się odłączyć kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Wtedy 45-latka wyszeptała do męża słowa, których nigdy nie zapomni
  2. Stoch i koledzy zostali odcięci od świata. Lekarz kadry wyjawił tajemnicę ich treningów, wstrząsające doniesienia
  3. Pościg na Ursynowie, padły strzały. Mężczyzna próbował rozjechać policjanta
  4. Wybieg dla niedźwiedzi opustoszał. Sabina i Mała zostały przeniesione
  5. Dzieci sprzątały chodnik, doszło do strasznej tragedii. Prokuratura aresztowała 60-latka
  6. Przykra prawda o państwu Gucwińskich. Cała prawda wyszła lata po ich telewizyjnym debiucie
40 km/h na trasie Łazienkowskiej. Prawym jadą wolno, lewym nadal pędzą40 km/h na trasie Łazienkowskiej. Prawym jadą wolno, lewym nadal pędząCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News