Maseczki w samochodzie - jakie są zasady? Surowa kara za złamanie jednego przepisu

Autor Alicja Guz - 9 Października 2020
maseczki w samochodzieŹródło: Pixabay

Maseczki od 10 października obowiązywać będą w miejscach publicznych, również na zewnątrz. Obostrzenie to decyzją rządu zostaje wprowadzone na ternie całego kraju. Należy pamiętać również, że obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązuje także podczas podróży samochodem. W jakich sytuacjach maseczka w aucie jest konieczna i co grozi za jej brak?

Maseczki w całym kraju

Maseczki, a dokładniej obowiązek zakrywania ust i nosa, od soboty 10 października ponownie będzie konieczny na terenie całego kraju, w tym również na otwartej przestrzeni. Taką decyzję przekazał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki w czwartek. Poinformował on, że w związku ze zwiększającą się liczbą chorych na COVID-19, strefa żółta zostaje rozszerzona na terytorium całej Polski.

Dzisiaj grzeje:
1. Z ostatniej chwili: nagle zmienili zdanie, właśnie potwierdzono. Będą odszkodowania dla rolników za 5 dla zwierząt
2. Potwierdzone: ING wprowadza spore podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąć
3. Szykujcie się na ogromne utrudnienia. Drogi będą zablokowane, ludzie wyjdą na ulice

Maseczki w samochodach

Obowiązek zakrywania ust i nosa egzekwowany jest w autobusach, tramwajach, taksówkach, pociągach czy metrze. Nie należy jednak zapominać, że również podczas podróży samochodem trzeba zasłaniać usta i nos. Jednak w tym przypadku wszystko zależy od sytuacji.

Bolid formuły 1 można zobaczyć już na Mazowszu. Wiemy gdzie jestBolid formuły 1 można zobaczyć już na Mazowszu. Wiemy gdzie jestCzytaj dalej

Kiedy nie trzeba mieć maseczkę w samochodzie?

Istnienie kilka przypadków, w których nie jest konieczne zasłaniania ust i nosa podczas podróżowania samochodem. Maseczki nie trzeba mieć, gdy:

  • podróżuje się samochodem samemu
  • podróżuje się z osobami, z którymi mieszka się w jednym mieszkaniu/domu
  • stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie ust i nosa, i jest to potwierdzone zaświadczeniem lekarskim lub dokumentem o niepełnosprawności

Co ważne, z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są również dzieci poniżej 4. roku życia.

Mandat będzie wysoki

Za niestosowanie się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w samochodzie można dostać mandat. Podczas kontroli policjant może bowiem nałożyć karę finansową w wysokości 500 złotych. Jednak w ramach programu "zero tolerancji" kara ta może być jeszcze wyższa. Można oczywiście odmówić przyjęcia mandatu. Wówczas zostanie skierowany wniosek do sądu oraz pismo o rozpoczęciu postępowania administracyjnego do lokalnej inspekcji sanitarnej. Co ważne, sąd może nałożyć na kierującego grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych, a sanepid aż do 30 tysięcy złotych.

Gwałtownie dodał gazu, policjanci nie mogli nic zrobić. Ranny funkcjonariusz, 20-latek trafi do więzieniaGwałtownie dodał gazu, policjanci nie mogli nic zrobić. Ranny funkcjonariusz, 20-latek trafi do więzieniaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister Niedzielski nagle wprowadził nową decyzję. Niespodziewany zwrot akcji
  2. Jeśli tankowałeś na Orlenie, możesz mieć poważny problem. Klienci zgłaszają wielotysięczne szkody
  3. Rząd zmienia zdanie w sprawie uczniów. RMF FM nieoficjalnie: wraca nauka zdalna
  4. W Warszawie zawyją syreny. Rzecznik ratusza wyjaśnia, mieszkańcy powinni się przygotować
  5. Jasnowidz Jackowski ostrzega: ten tydzień będzie kluczowy. Zapadnie nagła decyzja, zmieni losy Polaków
  6. Pamiętacie aferę z respiratorami? Nowe informacje
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News