Popierasz obowiązek zasłaniania ust i nosa na zewnątrz?

Autor Julian Bakuła - 9 Października 2020
Maseczki ochronne - lub zasłanianie ust i nosa w inny sposób - będą od soboty (10.10) obowiązkowe w przestrzeni publicznej w całej Polsce. Czy to dobry pomysł?Źródło: Pixabay

Maseczki ochronne w miejscach publicznych włącznie z przestrzeniami otwartymi były dotychczas w Polsce obowiązkowe tylko w części powiatów zaliczonych do strefy żółtej. Od soboty (10.10), gdy w strefie żółtej znajdzie się terytorium całego kraju, obowiązek ten będzie dotyczyć wszystkich Polaków. Wiele osób w Polsce, jak i na całym świecie, ma jednak wątpliwości co do sensowności, a nawet bezpieczeństwa tego obowiązku. O ile w przypadku osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych wątpliwości te są zrozumiałe, o tyle jednak argumenty innych przeciwników maseczek często opierają się na bardzo wątłych podstawach naukowych. Z drugiej strony zwraca się także uwagę na rzekomy brak podstaw prawnych wprowadzania tego rodzaju obowiązku. Czy Waszym zdaniem obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych - w tym na świeżym powietrzu - to sensowne rozwiązanie?

Maseczki ochronne będą od soboty (10.10) obowiązkowe w miejscach publicznych w całej Polsce

Maseczki ochronne - lub zasłanianie nosa i ust w inny sposób - staną się od soboty (10.10) obowiązkowe w całym kraju wraz z zaliczeniem terytorium całej Polski do strefy żółtej. Jest to wynik czwartkowej (08.10) decyzji ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w związku z drastycznymi dobowymi wzrostami liczby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. W ramach działań zapobiegawczych wszyscy Polacy zobowiązani będą do przestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych - także w przestrzeni otwartej. Ponadto przywrócone zostaną bardziej restrykcyjne limity uczestników zgromadzeń publicznych, wydarzeń kulturalnych czy gości w lokalach gastronomicznych. Zamknięte zostaną także kluby nocne. Jeszcze surowsze restrykcje obowiązywać będą w strefach czerwonych, gdzie lokale gastronomiczne będą mogły funkcjonować co najwyżej do godziny 22.

Dzisiaj grzeje:
1. Szykujcie się na ogromne utrudnienia. Drogi będą zablokowane, ludzie wyjdą na ulice
2. Obecna trudna sytuacja wpłynie na 13. emerytury? Minister Maląg: waloryzacja i trzynastka kosztuje nas aż 22 mln złotych
3. Komunia święta na brudnych rękach. Skandal w Warszawie, ludziom puściły emocje

Czy maseczki ochronne w przestrzeni publicznej powinny być dla Polaków obowiązkowe?

Maseczki ochronne wywołują mieszane uczucia zarówno w polskim społeczeństwie, jak i w innych krajach Europy i całego świata, co wynika po części także z zamieszenia, jakie od początku towarzyszyło ich wprowadzaniu w odpowiedzi na zagrożenie pandemią koronawirusa. Przypomnijmy, że początkowo zarówno WHO, jak i przedstawiciele resortów zdrowia poszczególnych państw - w tym były minister zdrowia Łukasz Szumowski - twierdzili, że maseczki ochronne wcale nie są wskazane jako sposób walki z rozprzestrzenianiem się wirusa. Z biegiem czasu zdanie czołowych instytucji zajmujących się zapobieganiem epidemii oraz polityków w tej kwestii uległo zmianie i zaczęto powszechnie zalecać rządom wprowadzanie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej w odpowiedzi na wzrosty liczby zakażeń koronawirusem.

Grono przeciwników maseczek ochronnych w Polsce i na świecie wciąż jest jednak bardzo liczne, czego przykładem mogą być masowe protesty przeciw temu obowiązkowi w stolicy Niemiec - Berlinie, czy pojawiające się w Polsce inicjatywy polegające na wspólnych wypadach na zakupy osób sprzeciwiających się temu nakazowi i demonstracyjnie nienoszących maseczek. Przeciwnicy obowiązkowych maseczek w przestrzeni publicznej twierdzą, że mogą one powodować lub wzmagać choroby układu oddechowego. Wskazują oni, że maseczki powinny być obowiązkowe tylko dla osób zakażonych, a nie dla ogółu społeczeństwa. O ile w przypadku osób faktycznie mających problemy z układem oddechowym takie argumenty mogą być zrozumiałe - i znajdują odzwierciedlenie w podejściu policji, która w takich przypadkach powinna odstępować od wymierzania kary za nieprzestrzeganie tego obowiązku - to jednak w przypadku reszty przeciwników obowiązkowego zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej taka postawa wydaje się jedynie wygodną wymówką dla uchylania się od uciążliwego niekiedy zalecenia. Czy Waszym zdaniem obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej to sensowne rozwiązanie?

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapadła decyzja, nie ma już odwrotu. Nieoficjalnie: uczniowie od jutra zostaną objęci ograniczeniami
  2. Firma rozda pracownikom ponad 4 tys. samochodów. Wydadzą ponad 70 mln
  3. Stało się, właśnie potwierdzono. Spełnia się czarny scenariusz, będą spore zmiany. Polska z obostrzeniami
  4. Śmiertelny wypadek, nie żyje motorowerzysta. Sprawca uciekł, szuka go policja
  5. Jasnowidz Jackowski ostrzega: ten tydzień będzie kluczowy. Zapadnie nagła decyzja, zmieni losy Polaków
  6. Hipokryzja posła Boska? Sprawdzamy jego słowa ws. maseczek
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News