Ogrom radiowozów, zablokowane ulice. Policja ruszyła do akcji, szykują się na przyjazd narodowców

Autor Mateusz Dolak - 11 Listopada 2020
Marsz Niepodległości 2020Źródło: Jan Bielecki/East News

Marsz Niepodległości 2020. Policja obstawiła radiowozami Aleje Jerozolimskie. Ulica została zablokowana, a tramwaje skierowano na objazdy. Funkcjonariusze szykują się do akcji środowisk narodowych, które zamiast Marszu Niepodległości zaplanowały samochodowy przejazd przez Warszawę. Wszystko ma rozpocząć się o godzinie 14. Na Wawa Info będziemy na bieżąco relacjonować wydarzenia.

Brak zezwolenia na Marsz Niepodległości 2020

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie wydał zgody na organizację Marszu Niepodległości 2020, motywując taką decyzję względami sanitarno-epidemiologicznymi. "W związku z negatywną opinią Sanepidu, nie wyrażam zgody na organizację #11listopada zgłoszonego Marszu Niepodległości. Opinia inspekcji sanitarnej, o którą również wystąpił wojewoda, wskazuje na trudną sytuację epidemiczną #koronawirus, szczególnie w @warszawa i całym Mazowszu" - napisał Trzaskowski na Twitterze w ubiegłym tygodniu.

To stanowisko nie przekonało jednak organizatorów ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, którzy wytykają stołecznym władzom, że zupełnie inaczej podchodziły do niedawnych, tłumnych protestów w ramach - jak uważają - "lewackiego strajku kobiet". W ostatniej chwili zmienili więc formę z marszu, na przejazd samochodów. "11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami. Widzimy się jak co roku o godz. 14:00. Zachęcamy do oflagowania i przyozdobienia pojazdów barwami narodowymi" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Facebookowej stronie Marszu Niepodległości 2020.

Trasa Marszu Niepodległości 2020

Marsz Niepodległości 2020 ma się rozpocząć w środę, 11 listopada, o godzinie 14. Biorący w nim udział kierowcy będą nadjeżdżać od strony placu Zawiszy i ronda Czterdziestolatka w kierunku ronda Dmowskiego. Stamtąd rajd samochodowy wyruszy na drugą stronę Wisły, do ronda Waszyngtona, po czym zawróci ku rondu Dmowskiego. W tej pętli samochody poruszać się mają od godziny 14, organizatorzy nie podali jednak, na kiedy zaplanowano koniec wydarzenia.

Podczas Marszu Niepodległości 2020 zmieni się także formuła komunikacji pomiędzy uczestnikami. "W tym roku przemówienia, piosenki patriotyczne, ale przede wszystkim KOMUNIKATY LOGISTYCZNE podamy przez radio w samochodzie! Wszyscy nastawiamy odbiorniki na 87,8 FM! Podjęliśmy w tym celu współpracę z Radiem Wnet, które dla ułatwienia przebiegu wydarzenia udostępni swoje fale! Nadawanie rozpocznie się jutro o godzinie 9 i będzie trwało przez cały przebieg Marszu Niepodległości!" - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Policja szykuje się do Marszu Niepodległości 2020

- Święto Niepodległości w Warszawie. W związku z wydarzeniami, jakie mają mieć miejsce, w centrum miasta może dochodzić do utrudnień w ruchu drogowym. Dotyczy to szczególnie ciągu Al. Jerozolimskie - Al. Ks. J. Poniatowskiego, na odcinku pomiędzy Rondem Zawiszy a Rondem Waszyngtona - poinformowała stołeczna policja na Twitterze.

Pierwsze z utrudnień pojawiły się już po godzinie 11. - W związku z uroczystościami związanymi z obchodami Święta Niepodległości wyłączony został ruch w ciągu al. Jerozolimskie – al. Poniatowskiego na odcinku od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona. Tramwaje i autobusy mogą być kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi szlakami komunikacyjnymi - podał w komunikacie Warszawski Transport Publiczny. Według relacji kierowców już przed godziną 13 przedostanie się z Pragi do Centrum graniczy z cudem. "Wszystko zablokowane - rondo Waszyngtona, Most Poniatowskiego i Saska Kępa" - pisze jeden z naszych czytelników.

Marsz Niepodległości 2020: utrudnienia drogowe

W związku z przejazdem przez Warszawę Marszu Niepodległości 2020 szereg linii autobusowych i tramwajowych zmieni swoją trasę. Jak podaje WTP, tramwaje linii 9 kursować będą trasą: P+R AL. KRAKOWSKA – … – pl. Zawiszy – Towarowa – Okopowa – al. Solidarności – Trasa W-Z – Targowa – Kijowska – … – KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA.

 • Linia 7 po stronie Ochoty skierowana zostanie na trasę: P+R AL. KRAKOWSKA – … – Al. Jerozolimskie – PL.STARYNKIEWICZA, a po stronie Pragi - na trasę: GOCŁAWEK – Grochowska – Targowa – Ratuszowa – Jagiellońska – RATUSZOWA-ZOO.
 • Linia 22 pojedzie trasą: PIASKI – … – Okopowa – Trasa W-Z – Targowa – Zamoyskiego – Grochowska – WIATRACZNA.
 • Linia 24 po stronie Ochoty skierowana zostanie na trasę: NOWE BEMOWO – … – Al. Jerozolimskie – PL.STARYNKIEWICZA.
 • Linia 24 po stronie Pragi obierze kurs: GOCŁAWEK – … – Grochowska – Targowa – Ratuszowa – Jagiellońska – RATUSZOWA-ZOO.
 • Linia 25 kursować będzie trasą: BANACHA – … – pl. Zawiszy – Towarowa – Trasa W-Z – Targowa – 11 Listopada – … – ANNOPOL.
 • Trasa linii 117: Paryska – Zwycięzców – Wał Miedzeszyński – most Łazienkowski – trasa Łazienkowska Waryńskiego – Metro Politechnika (powrót Waryńskiego – pl.Konstytucji – zawrotka – Waryńskiego – trasa Łazienkowska).
 • Trasa linii 507: Saska – Zwycięzców – Wał Miedzeszyński – most Łazienkowski – trasa Łazienkowska Waryńskiego – Metro Politechnika (powrót Waryńskiego – pl.Konstytucji – zawrotka – Waryńskiego – trasa Łazienkowska).
 • Trasa linii: 123, 138, 509: Targowa – Zamoyskiego – Grochowska – Międzyborska (powrót Grenadierów) – al.Waszyngtona – Saska (linia 138 dalej Zwycięzców).
 • Trasa linii 146: Paryska – Zwycięzców – Saska – al. Waszyngtona – Grenadierów (powrót Myśliborska) – Grochowska – Lubelska – Dw.Wschodni (Lubelska) (powrót Lubelska – Zamoyskiego – zawrotka Zamoyskiego/Targowa) – Zamoyskiego).
 • Trasa linii 147: Saska – al. Waszyngtona – Grenadierów (powrót Myśliborska) – Grochowska – Lubelska – Dw.Wschodni (Lubelska) (powrót Lubelska – Zamoyskiego – zawrotka Zamoyskiego/Targowa) – Zamoyskiego).
 • Trasa linii 166: Targowa – Sokola (powrót Sokola – Jagiellońska – Okrzei) – Zamoście – most Świętokrzyski – Dobra – Solec – Ludna.
 • Trasa linii 111: Krakowskie Przedmieście – Świętokrzyska – Tamka – Kruczkowskiego – Rozbrat – Łazienkowska – most Łazienkowski – Wał Miedzeszyński – Zwycięzców.

[Źródło: WTP - wtp.waw.pl]

Ułatwienia dla pasażerów

W związku z poważnymi utrudnieniami, jakich warszawiacy mogą w środę, 11 listopada, spodziewać się na stołecznych drogach, wprowadzone zostało wzajemne honorowanie wszystkich ważnych biletów ZTM Warszawa (ZTM), Kolei Mazowieckich – KM (KM) oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA).

 1. "Bilety ZTM Warszawa – honorowane są w pociągach KM na obszarze I strefy biletowej oraz w pociągach ŁKA wyłącznie na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach).
 2. Bilety KM – honorowane są w pojazdach ZTM Warszawa (pociągi, autobusy, tramwaje, metro) na obszarze I strefy biletowej oraz w pociągach ŁKA wyłącznie na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach).
 3. Bilety ŁKA – honorowane są w pociągach KM oraz SKM wyłącznie na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach).

Pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny w formacie 24-godzinnym, czyli np. 11.11.2020 r. godz. 09:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować" - informuje WTP.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News