Reporter ranny podczas marszu. Tomasz Gutry został postrzelony

Autor Julian Bakuła - 11 Listopada 2020
ranny fotograf Tygodnika Solidarnosc Tomasz GutryŹródło: Jakub Kaminski/East News

W wyniku zamieszek podczas Marszu Niepodległości 2020 ranni zostali nie tylko funkcjonariusze policji oraz sami atakujący ich uczestnicy marszu, ale także osoby postronne, w tym co najmniej jeden reporter.

Rafał Trzaskowski przerwał milczenie. Ostre słowa ze strony prezydenta po Marszu NiepodległościRafał Trzaskowski przerwał milczenie. Ostre słowa ze strony prezydenta po Marszu NiepodległościCzytaj dalej

Dziennikarz został ranny podczas Marszu Niepodległości 2020

Chociaż Marsz Niepodległości 2020 miał przybrać formę zmotoryzowaną i ograniczyć się do przejazdu uczestniczących w nim kierowców przez miasto, to jednak ostatecznie odbył się także przemarsz, któremu towarzyszyły zamieszki.

Uczestnicy marszu atakowali funkcjonariuszy zabezpieczających zgromadzenie, rzucając w ich kierunku racami czy kostką brukową. Wkrótce pojawiły się informacje o rannych. Byli wśród nich funkcjonariusze policji, ale także atakujący ich uczestnicy marszu, wobec których zastosowano środki przymusu bezpośredniego. Ranne zostały również osoby postronne, a wśród nich co najmniej jeden dziennikarz.

Ranny dziennikarz to reporter Tygodnika Solidarność

Zdjęcia rannego dziennikarza pojawiły się w bazie East News. 74-letni reporter Tygodnika Solidarność Tomasz Gutry miał zostać postrzelony w twarz z odległości kilku metrów, gdy fotografował zamieszki w okolicach ronda de Gaulle'a. Kula wypuszczona najpewniej z policyjnej broni gładkolufowej utkwiła w ranie.

Reporter trafił do szpitala, gdzie ma przejść operację. "Według relacji naszego fotoreportera postrzał w policzek otrzymał z kilku metrów, trudno więc mówić o przypadku. Miał też widoczny aparat fotograficzny. Kula utkwiła w ranie. Tomasza Gutrego czeka operacja usunięcia kuli. Tomasz Gutry jest rasowym fotoreporterem. Pierwsze o co zapytał przy kolejnej rozmowie, to czy dotarły do nas jego zdjęcia" - relacjonuje portal dla którego Gutry przygotowywał fotorelację z Marszu Niepodległości 2020.

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.11.2020. Warszawski Marsz Niepodleglosci 2020 pod haslem

Dzisiaj grzeje:
1.Rafał Trzaskowski przerwał milczenie. Ostre słowa ze strony prezydenta po Marszu Niepodległości
2. Niestety, żarty się skończyły. Wprowadzono godzinę policyjną, złe wieści z raju urlopowiczów
3. Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowców

Demonstranci zdemolowali okolice Empiku i starli się z policją na trasie Marszu Niepodległości 2020Demonstranci zdemolowali okolice Empiku i starli się z policją na trasie Marszu Niepodległości 2020Czytaj dalej

Komentarz policji

Pytany o postrzelenie reportera Tomasza Gutrego rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak stwierdził, że nic mu na ten temat nie wiadomo. Przyznał zarazem, że w niektórych przypadkach policjanci używali podczas Marszu Niepodległości 2020 i towarzyszących mu zamieszek broni gładkolufowej.

W innych wypowiedziach stołeczna policja w zdecydowany sposób potępia postawę organizatorów Marszu Niepodległości 2020. "Zachowanie przedstawicieli Marszu Niepodległości mówiących o "policyjnych prowokacjach" to przykład skrajnego fałszu i nieodpowiedzialności. Takie wystąpienia służą wyłącznie zaognianiu konfliktowych sytuacji i podburzaniu chuliganów atakujących funkcjonariuszy" - czytamy we wpisie komendy stołecznej policji na Twitterze.

Uczestnicy marszu blokowali wjazd do szpitala

Policja szczególnie ostro skrytykowała uczestników Marszu Niepodległości 2020, którzy w okolicach Stadionu Narodowego blokowali wjazd do funkcjonującego tam od niedawna szpitala tymczasowego.

"W pobliżu Stadionu Narodowego, w którym działa szpital tymczasowy dla chorych na #Covid_19, policjanci musieli działać zdecydowanie, aby udrażniać blokowane przez chuliganów drogi przejazdu dla karetek pogotowia i aut zaopatrzenia wiozących respiratory" - tłumaczy stołeczna policja na Twitterze.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Płonie mieszkanie na trasie Marszu NiepodległościPłonie mieszkanie na trasie Marszu NiepodległościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na zasiłek możesz trochę poczekać. Nad ZUS widmo paraliżu
  2. Zaczęło się od żartu Elona Muska, który przerodził się w nowy biznes
  3. Demonstranci zdemolowali okolice Empiku i starli się z policją na trasie Marszu Niepodległości 2020
  4. Płonie mieszkanie na trasie Marszu Niepodległości
  5. Kordony policji otoczyły okolice szpitala. Demonstranci rzucają kamieniami i butelkami
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Tysiące osób w żałobie. Nie żyje kultowy Polak, dla wielu był wzorem do naśladowania

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News