Jest ostra reakcja organizatorów na decyzję Trzaskowskiego. Czy Marsz Niepodległości powinien się odbyć?

Autor Kamil Matuszak - 6 Listopada 2020
Marsz Niepodległości WarszawaŹródło: Jakub Kaminski/East News

Marsz Niepodległości 2020 od dawna stał pod znakiem zapytania. W środę o odwołanie wydarzenia poprosił premier Mateusz Morawiecki, a dzisiaj oficjalną decyzję w sprawie pochodu 11 listopada wydał Rafał Trzaskowski. Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź wiceprezesa Stowarzyszenia.

Specjalne autobusy na ulicach Warszawy. Trzaskowski potwierdził, będą przewozić zakażonychSpecjalne autobusy na ulicach Warszawy. Trzaskowski potwierdził, będą przewozić zakażonychCzytaj dalej

Prezydent Warszawy nie wyraził zgody na Marsz Niepodległości

Organizacja oficjalnych zgromadzeń powyżej pięciu osób została zakazana przez rządowe restrykcje. Przedwczoraj o roztropność i zaprzestanie organizacji oraz uczestnictwa w Marszu Niepodległości zaapelował Mateusz Morawiecki i zapewnił, że w przyszłym roku, gdy uporamy się z pandemią, on sam chętnie weźmie udział w wydarzeniu.

W piątkowy poranek oficjalną decyzję w sprawie marszu z okazji 11 listopada ogłosił prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski nie wyraził zgody na organizację wydarzenia, argumentując to trudną sytuacją w stolicy oraz odpowiedzią Sanepidu, który na jego wniosek przeprowadził inspekcję sanitarną i wydał negatywną opinię.

Reakcja środowiska związanego z organizacją Marszu Niepodległości była natychmiastowa. Można było spodziewać się ostrej odpowiedzi Stowarzyszenia i jego władz. Wiceprezes oraz szef straży marszu Mateusz Marzoch zapewnił, że przemarsz 11 listopada się odbędzie, organizacja zastanawia się jedynie nad formą, jaką ma przyjąć. Marzoch zapewnił, że "żaden Rafał Trzaskowski nas nie powstrzyma".

Dzisiaj grzeje:
1.Będzie kolejna akcja w Warszawie, są już zapowiedzi. Kobietom coraz bardziej puszczają nerwy
2. Nie będzie Bożego Narodzenia? Rząd wygadał się na temat przemieszczania się podczas świąt
3. Do sieci wyciekła rozmowa z karetki. Ratownicy potrzebowali pomocy, końcówka rozmowy ubawi was do łez

Organizatorzy Marszu Niepodległości mają swój pomysł

Mateusz Marzoch zapytany przez PAP o decyzję prezydenta Warszawy poinformował, że "w związku z sytuacją epidemiczną Stowarzyszenie rozważa jak Marsz Niepodległości ma wyglądać".

Zapewnił, że marsz przejdzie przez Warszawę. Do dopracowania są szczegóły dotyczące trasy oraz bezpieczeństwa uczestników.

Nagła manifestacja w centrum Warszawy. To nie Strajk Kobiet, na ulice wyszły babcieNagła manifestacja w centrum Warszawy. To nie Strajk Kobiet, na ulice wyszły babcieCzytaj dalej

- Żaden Rafał Trzaskowski nas nie powstrzyma, skoro Strajk Kobiet mógł przejść i chodził po całej Warszawie jak chciał, to dlaczego - tym bardziej - nie mógłby przejść, nawet symboliczny Marsz Niepodległości. Nie będziemy się poddawać żadnym presjom ze strony liberalnych polityków i liberalnego prezydenta Warszawy, który pochwalał wielotysięczny Strajk Kobiet, a nagle nasze zgromadzenie mu przeszkadza - poinformował Marzoch.

Decyzja o organizacji Marszu Niepodległości należy do prezydenta Warszawy

Oficjalna decyzja Rafała Trzaskowskiego podyktowana jest tym, że Marsz Niepodległości jest oficjalnym wydarzeniem cyklicznym, którego organizację zatwierdza Ratusz. W obecnej sytuacjo było to wykluczone. Za zgromadzenia spontaniczne, jakim są traktowane Strajki Kobiet odpowiedzialność spada na Policję, która pilnuje i zapewnia im bezpieczeństwo.

Jakie warianty organizacji marszu 11 listopada są rozważane? Marzoch wspominał, że Stowarzyszenie pracuje nad możliwie najlepszą formą tegorocznego marszu, brane pod uwagę są wszystkie okoliczności, włączając to, że protesty kobiet przeszły przez Warszawę nieskrępowane.

Czy Marsz Niepodległości powinien się odbyć?

Każda ze stron ma swoje argumenty. Przedstawiciele obu środowisk zapewniają, że to oni mają w tym sporze rację. Czy jednak Marsz Niepodległości powinien się odbyć? Jakie jest zdanie naszych czytelników?

Nad głowami warszawiaków będą latać drony transportowe. Co będą przewozić?Nad głowami warszawiaków będą latać drony transportowe. Co będą przewozić?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerytura z limitami, są konkretne liczby. Przekroczysz jedną z nich i mogą nawet zabrać pieniądze
  2. Ciężarówka wpadła w poślizg i zmiotła z drogi samochód - wideo
  3. Prawie tysiąc nauczycieli z Warszawy zakażonych koronawirusem. Ratusz właśnie pokazał najnowsze dane
  4. Pilny apel policji, funkcjonariusz nie może dłużej czekać. Potrzebna jest pomoc dla aspiranta
  5. Narodowa kwarantanna możliwa za 7 lub 14 dni. Morawiecki o obostrzeniach podczas konferencji na Stadionie Narodowym
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Ile zarabia Jan Bednarek? Polak ma mieć w kontrakcie bardzo ciekawą klauzulę

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News