Warszawiacy i mieszkańcy innych miast słono zapłacą. Już nie 500, a 1000 zł kary za nieprzestrzeganie jednego z obostrzeń

Autor Kamil Matuszak - 13 Listopada 2020
Źródło: WawaINFO materiały własne

Warszawiaków zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Od teraz brak maseczki będzie traktowany jako wykroczenie, a to powoduje wzrost wysokości mandatu nawet do 1000 zł!

Przygotujcie portfele. Po opłatach za śmieci, nadchodzi kolejna ogromna podwyżkaPrzygotujcie portfele. Po opłatach za śmieci, nadchodzi kolejna ogromna podwyżkaCzytaj dalej

Kara za brak maseczki wzrosła dwukrotnie

Mandaty za brak maseczki wzrastają dwukrotnie. Dotychczas najwyższe upomnienie, jakie można było dostać za brak zakrytych ust i nosa wynosiło 500 zł. Teraz to przewinienie urosło do rangi wykroczenia, co powoduje, że kara wyniesie 1000 zł.

Prezydent Andrzej Duda podpisał kilka dni temu nowelizację ustawy covidowej, a dzięki temu brak maseczki będzie traktowany jako wykroczenie. To właśnie ta zmiana spowodowała, że wysokość mandatu za nieprzestrzeganie przepisów wzrosła dwukrotnie.

Dzisiaj grzeje:
1.TVN przekazał tragiczną wiadomość. Była prawdziwym symbolem, niestety nie żyje "Lidka"
2. Niebywałe, co robią Polacy, by obejść obostrzenia. Słowa właściciela hotelu powalają
3. Uczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełniony

Ta kolosalna zmiana ma zapewnić, że mieszkańcy stolicy na pewno przestrzegać będą rządowych restrykcji i nie wyjdą z domu bez maseczki ochronnej lub innego materiału, którym zakryją twarz.

Zmiana ta również mówić będzie o tym, że odmowa przyjęcia mandatu skutkować będzie przekazaniem sprawy do sądu oraz sporządzoną notatką, które skierowana zostanie do sanepidu. W przypadku zastosowania takich środków osobę, która nie przyjęła upomnienia może czekać kara od 5 do 30 tys. złotych.

Jest nowa decyzja rządu. Narodowej kwarantanny na razie nie ma, wiemy co z restrykcjamiJest nowa decyzja rządu. Narodowej kwarantanny na razie nie ma, wiemy co z restrykcjamiCzytaj dalej

Kto może wystawić mandat za brak maseczki?

Od teraz mandaty mogą wystawiać nie tylko funkcjonariusze policji, ale także Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei oraz Służby Celno-Skarbowe.

Obowiązek noszenia maseczek dotyczy całej przestrzeni publicznej. Wyjątkami są parki, zieleńce, ogrody botaniczne, ogrody zabytkowe oraz ogrody działkowe i plaże.

W samochodach również w maseczkach

Przepisy mające na celu ograniczenie nowych zakażeń koronawirusem nie pomijają nikogo. Porcję nakazów i obowiązków otrzymali jakiś czas temu również kierowcy. Przez kilka miesięcy prowadzący pojazdy i ich pasażerowie stosowali się do nich, a następnie zaczęto luzować obostrzenia. Teraz rygor powraca, a brak maseczek będzie dotkliwie karany.

Z powodu coraz większej liczby zakażeń, rząd wprowadził szereg nowych obostrzeń, które przypominają marcowy lockdown. Zamkniętych jest wiele instytucji, wszystkie restauracje oraz większość sklepów w galeriach handlowych. Przepisy obowiązują również przemieszczających się samochodami osobowymi.

Maseczkę należy nosić, gdy towarzyszy nam osoba, z którą nie zamieszkujemy jednego gospodarstwa domowego. Nie musimy natomiast zakrywać twarzy, gdy jedziemy z członkiem gospodarstwa domowego, dzieckiem poniżej lat czterech oraz gdy podróżujemy sami.

Niespodziewana konferencja. Rafał Trzaskowski w mocnych słowach o burdach, strategii walki z pandemią i Dniu TolerancjiNiespodziewana konferencja. Rafał Trzaskowski w mocnych słowach o burdach, strategii walki z pandemią i Dniu TolerancjiCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające słowa posłanki o polskich lekarzach zaadresowane do Niemiec. Sam minister musiał interweniować
  2. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  3. Czy Warszawa zamiast narodowej kwarantanny znajdzie się w czarnej strefie? Nowe dane dają jasną odpowiedź
  4. Jasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasu
  5. Pustki w warszawskich kościołach, wierni przestali przychodzić. Czas je zamknąć?
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Narzeczona Kamila Szpilki nagle wprawiła Polaków w osłupienie. Chwali się ciałem w sieci, widać prawie wszystko (FOTO)

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News