Szumowski nie wyklucza powrotu restrykcji. Znów będziemy musieli siedzieć w domu?

Autor Alicja Guz - 9 Maja 2020
Łukasz SzumowskiŹródło: East News

Powoli normuje się sytuacja związana z epidemią koronawirusa. Nałożone na społeczeństwo ograniczenia są stopniowo zdejmowane, ale Minister Zdrowia nie wyklucza ich powrotu. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Blisko stanu równowagi

W "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Minister Zdrowia Łukasz Szumowski mówił o wskaźniku reprodukcji (wskaźniku R), czyli średniej liczbie nowych zakażeń powodowanych przez jedną chorą osobę. Jeśli R jest większe od 1, to epidemia się rozwija. Z kolei R poniżej 1 oznacza, że epidemia się kurczy. - Mamy szansę. Zbliżyliśmy się do wskaźnika 1, który mówi o tym, że epidemia przechodzi w stan równowagi - mówił Łukasz Szumowski. - Teraz pytanie, w którą stronę nastąpi przegięcie. Czy znowu wzrost, czy spadek. A to zależy od naszych działań i liczby testów. Apeluję o to, żeby robić tych testów więcej - dodał Minister Zdrowia.

Jest najnowszy komunikat ratusza. Nie wszystkie dzieci wrócą do żłobkówJest najnowszy komunikat ratusza. Nie wszystkie dzieci wrócą do żłobkówCzytaj dalej

Niepokojące skutki "odmrażania gospodarki"

Od 20 kwietnia stopniowo znoszone są kolejne restrykcje. W pierwszym etapie "odmrażania gospodarki" otwarto lasy i parki. Zwiększono również liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach lub miejscach kultu religijnego. Wprowadzono także nakaz noszenia maseczek podczas każdego wejścia w przestrzeń publiczną. 4 maja rozpoczęto etap drugi. Otwarto galerie handlowe, biblioteki, muzea i hotele. Jednak Minister Zdrowia przyznał, że ten "powrót do normalności" raczej go niepokoi. - Duża część tych osób nie stosuje zaleceń, które wydajemy. Noszą maseczki na brodzie zamiast na nosie i ustach. To powoduje ryzyko zaprzepaszczenia tego, co wypracowaliśmy przez ten długi czas kwarantanny - tłumaczy w rozmowie w TVN24.

Dzisiaj grzeje:
1. Trzaskowski zapowiada wielki kryzys w Warszawie. Sytuacja jest poważna
2. Jak dostać się do fryzjera? Wizyty w salonach ulegną ogromnym zmianom

Niebezpieczne balansowanie

W "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Minister Zdrowia tłumaczył, że każde kolejne rozluźnienie ograniczeń to niebezpieczne balansowanie między aspektami epidemicznymi a gospodarczymi. - Jeśli nie wrócimy do działalności, która ratuje gospodarkę, liczba zgonów na nowotwory, na choroby rzadkie, może być znacznie wyższa za jakiś czas. Musimy wyważyć ryzyko epidemiczne i ryzyko zapaści kraju - tłumaczył Szumowski.

Protest w centrum Warszawy. Ranni policjanci, uszkodzone radiowozy, kilkudziesięciu zatrzymanychProtest w centrum Warszawy. Ranni policjanci, uszkodzone radiowozy, kilkudziesięciu zatrzymanychCzytaj dalej

Czy ograniczenia wrócą?

To czy ograniczenia wrócą, zależy od odpowiedzialnego podejścia społeczeństwa i przestrzegania podstawowych zasad jak noszenie maseczki, otrzymanie dystansu społecznego czy częsta dezynfekcja rąk. - To niemożliwe, by wrócić do tak dużego "zamrożenia", jakie wprowadziliśmy w poprzednich tygodniach. Taśma może jednak pójść do tyłu, a na pewno zatrzymać w przewijaniu do przodu. To znaczy, że kolejny etap luzowania obostrzeń może zostać zamrożony. Być może jakieś restrykcje w poruszaniu się mogą zostać wprowadzone - wyjaśniał Minister Zdrowia.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od dzisiaj w życie wchodzi wielka zmiana. Wielu Polaków czekało na ten dzień
  2. Justyna Żyła próbowała ukryć całą prawdę. Tajemnica wyszła na jaw. Jest związana z Małyszem
  3. Od jutra zmiany w robieniu zakupów. Uwielbiany dyskont ominie zakaz handlu
  4. Sieć 5G wystartuje za kilkadziesiąt godzin. Obejmie duże miasta, co się zmieni?
  5. Ogród Botaniczny będzie czynny, ale pod pewnymi obostrzeniami. Znamy datę otwarcia
  6. Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu
Atak na Mazowszu, ktoś zatruł ule. Pszczoły zginęły, jest nagroda pieniężna za wskazanie sprawcyAtak na Mazowszu, ktoś zatruł ule. Pszczoły zginęły, jest nagroda pieniężna za wskazanie sprawcyCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News