Rządowy ekspert wygadał się jak może wyglądać lockdown. Zakaz wychodzenia z domu to nie jedyne obostrzenie

Autor Julian Bakuła - 10 Listopada 2020
LockdownŹródło: Piotr Molecki/East News

Doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban nie ma wątpliwości, że przy dalszym wzroście ilości zakażeń koronawirusem trzeba będzie wprowadzić lockdown. Wychodzenie z domu w innych celach niż zawodowych może zostać objęte zakazem. Coraz bardziej prawdopodobne staje się też zamknięcie kościołów. Tymczasem w Warszawie odbywają się protesty branż zamkniętych w ramach obostrzeń, które mogą stanowić ostrzeżenie przed radykalnym zamrożeniem gospodarki.

Jasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasuJasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasuCzytaj dalej

Prof. Andrzej Horban ostrzega przed lockdownem

W wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej w poniedziałek (09.11) główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban ostrzega, że wkrótce konieczne może być wprowadzenie lockdownu.

Niespełna tydzień temu podobne kroki zapowiadał sam premier Morawiecki. "To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny" - czytamy na stronie szefa rządu pośród szczegółów nowych obostrzeń obowiązujących od 7 listopada.

Już teraz mamy częściowy lockdown

Nie powinno jednak umknąć naszej uwadze, że właściwie już teraz w kraju obowiązuje częściowy lockdown dotkliwie uderzający w przedsiębiorców z "branż zamkniętych". W piątek (06.11) przedstawiciele branży fitness, branży eventowej, hotelarstwa i gastronomii, którzy wskutek wprowadzonych obostrzeń zmuszeni byli do zawieszenia działalności, protestowali w związku z tym przed kolumną Zygmunta na placu Zamkowym w Warszawie.

Łącznie w czterech protestujących w Warszawie branżach zatrudnionych jest 3 mln osób, których miejsca pracy mogą być teraz zagrożone. Tymczasem sytuacja może się jeszcze pogorszyć, gdyby zakaz działalności rozszerzony został także na inne branże, a nie wykluczone, że tak właśnie się stanie. - Musimy zakazać ludziom wychodzenia z domu bez powodu, jedynie do pracy w zawodach, które są niezbędne do funkcjonowania kraju. Wszystko inne należy zamknąć na miesiąc - mówi prof. Horban w wywiadzie dla Rzeszpospolitej.

Dzisiaj grzeje:
1.Ma się zacząć punkt 16 w Warszawie. Ujawniono dokładny plan
2. Onet informuje: Już od 23 listopada nowe zasady dla Polaków. Ważna wiadomość przed planowaniem urlopu
3. Każda rodzina będzie musiała zapłacić po 200 zł miesięcznie. Będzie u nas drożej niż w Niemczech

Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumDantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumCzytaj dalej

Przeciążenie systemu

Ewentualna konieczność dalszego zaostrzania obowiązujących restrykcji aż po całkowity, ogólnokrajowy lockdown wiąże się z przeciążeniem systemu opieki zdrowotnej. W szpitalach brakuje łóżek i odpowiednio wyposażonych stanowisk z tlenem, a im więcej z nich wydziela się dla pacjentów z COVID-19, tym trudniejsze staje się leczenie pacjentów z innymi chorobami.

Póki co sporo duże nadzieje pokłada się w szpitalach tymczasowych - takich jak szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie - które miałyby odciążyć system opieki zdrowotnej. Jednak zdaniem prof. Horbana, jeśli dobowy przyrost zakażeń zacznie przekraczać 30 tys. przypadków, ponowny lockdown będzie nieunikniony.

Zamknąć kościoły

W wywiadzie dla Rzeczpospolitej prof. Horban przyznał również, że chociaż ze względu na większą liczbę odwiedzających rząd zdecydował się w pierwszej kolejności zamknąć galerie handlowe, to jednak na obecnym etapie epidemii konieczne jest także zamknięcie kościołów.

Prof. Horban wyjaśnił również, że brak tlenu dla pacjentów z koronawirusem w szpitalach wynika z przestarzałego i niedostosowanego do aktualnego wyzwania sprzętu. - Większość instalacji tlenowych była w szpitalach obliczona na o wiele mniejsze zużycie. Kiedyś wystarczał on na kilka dni, dzisiaj – na kilka godzin. Nikt, budując je, nie przewidział, że nagle trzeba będzie pompować tlen całą dobę. Część szpitali niestety ciągle jeszcze jest w minionej epoce i funkcjonuje w oparciu o butle tlenowe. Nowoczesny szpital powinien mieć centralną tlenownię, którą buduje się, jak pokazał przykład Szpitala Narodowego, w ciągu kilku dni - mówił doradca premiera ds. COVID-19 w poniedziałkowym wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jeśli chcesz wysłać prezent na święta, lepiej się spiesz. Poczta Polska podała dwie ważne daty
  2. Koszmarny wypadek. Ciągnik rolniczy przygniótł 74-letniego mężczyznę
  3. Co dzieje się w szpitalu na Stadionie Narodowym? Ujawniono niepokojące szczegóły
  4. Niespodziewanie w nocy ogłosili decyzję. Kompletna zmiana planów, wiadomo jak będzie wyglądał 11 listopada
  5. Czy kościoły powinny zostać zamknięte? Większość Polaków nie ma wątpliwości
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Dziewczyna reprezentanta Polski zaskakuje. On jest na kadrze, ona pokazuje swoje wdzięki w samym szlafroku, zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News