Rządowy ekspert wygadał się jak może wyglądać lockdown. Zakaz wychodzenia z domu to nie jedyne obostrzenie

Autor Julian Bakuła - 10 Listopada 2020
LockdownŹródło: Piotr Molecki/East News

Doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban nie ma wątpliwości, że przy dalszym wzroście ilości zakażeń koronawirusem trzeba będzie wprowadzić lockdown. Wychodzenie z domu w innych celach niż zawodowych może zostać objęte zakazem. Coraz bardziej prawdopodobne staje się też zamknięcie kościołów. Tymczasem w Warszawie odbywają się protesty branż zamkniętych w ramach obostrzeń, które mogą stanowić ostrzeżenie przed radykalnym zamrożeniem gospodarki.

Prof. Andrzej Horban ostrzega przed lockdownem

W wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej w poniedziałek (09.11) główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban ostrzega, że wkrótce konieczne może być wprowadzenie lockdownu.

Niespełna tydzień temu podobne kroki zapowiadał sam premier Morawiecki. "To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny" - czytamy na stronie szefa rządu pośród szczegółów nowych obostrzeń obowiązujących od 7 listopada.

Już teraz mamy częściowy lockdown

Nie powinno jednak umknąć naszej uwadze, że właściwie już teraz w kraju obowiązuje częściowy lockdown dotkliwie uderzający w przedsiębiorców z "branż zamkniętych". W piątek (06.11) przedstawiciele branży fitness, branży eventowej, hotelarstwa i gastronomii, którzy wskutek wprowadzonych obostrzeń zmuszeni byli do zawieszenia działalności, protestowali w związku z tym przed kolumną Zygmunta na placu Zamkowym w Warszawie.

Łącznie w czterech protestujących w Warszawie branżach zatrudnionych jest 3 mln osób, których miejsca pracy mogą być teraz zagrożone. Tymczasem sytuacja może się jeszcze pogorszyć, gdyby zakaz działalności rozszerzony został także na inne branże, a nie wykluczone, że tak właśnie się stanie. - Musimy zakazać ludziom wychodzenia z domu bez powodu, jedynie do pracy w zawodach, które są niezbędne do funkcjonowania kraju. Wszystko inne należy zamknąć na miesiąc - mówi prof. Horban w wywiadzie dla Rzeszpospolitej.

Przeciążenie systemu

Ewentualna konieczność dalszego zaostrzania obowiązujących restrykcji aż po całkowity, ogólnokrajowy lockdown wiąże się z przeciążeniem systemu opieki zdrowotnej. W szpitalach brakuje łóżek i odpowiednio wyposażonych stanowisk z tlenem, a im więcej z nich wydziela się dla pacjentów z COVID-19, tym trudniejsze staje się leczenie pacjentów z innymi chorobami.

Póki co sporo duże nadzieje pokłada się w szpitalach tymczasowych - takich jak szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie - które miałyby odciążyć system opieki zdrowotnej. Jednak zdaniem prof. Horbana, jeśli dobowy przyrost zakażeń zacznie przekraczać 30 tys. przypadków, ponowny lockdown będzie nieunikniony.

Zamknąć kościoły

W wywiadzie dla Rzeczpospolitej prof. Horban przyznał również, że chociaż ze względu na większą liczbę odwiedzających rząd zdecydował się w pierwszej kolejności zamknąć galerie handlowe, to jednak na obecnym etapie epidemii konieczne jest także zamknięcie kościołów.

Prof. Horban wyjaśnił również, że brak tlenu dla pacjentów z koronawirusem w szpitalach wynika z przestarzałego i niedostosowanego do aktualnego wyzwania sprzętu. - Większość instalacji tlenowych była w szpitalach obliczona na o wiele mniejsze zużycie. Kiedyś wystarczał on na kilka dni, dzisiaj – na kilka godzin. Nikt, budując je, nie przewidział, że nagle trzeba będzie pompować tlen całą dobę. Część szpitali niestety ciągle jeszcze jest w minionej epoce i funkcjonuje w oparciu o butle tlenowe. Nowoczesny szpital powinien mieć centralną tlenownię, którą buduje się, jak pokazał przykład Szpitala Narodowego, w ciągu kilku dni - mówił doradca premiera ds. COVID-19 w poniedziałkowym wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News