Tęczowa Matka Boska Częstochowska. Trzy osoby staną przed sądem, niedługo zacznie się proces

Autor Alicja Guz - 15 Października 2020
LGBTŹródło: Google Street View

Z początkiem listopada rusza proces trzech kobiet oskarżonych o obrazę uczuć religijnych symbolem LGBT. Sprawa, która swój finał będzie miała przed Sądem Rejonowym w Płocku, dotyczy rozlepiania w 2019 roku wokół jednego z tamtejszych kościołów, nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą symbolizującą środowiska LGBT+.

Finał sprawy związanej z LGBT

W listopadzie przed Sądem Rejonowym w Płocku rozpocznie się proces trzech kobiet: Elżbiety P., Anny P. oraz Joanny G., które zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych po akcji środowisk LGBT. Chodzi o wydarzenia z nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 roku. Wówczas wokół kościoła św. Dominika w Płocku (m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie) rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Widoczne na nich postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy LGBT.

Obraza uczuć religijnych

Akt oskarżenia trzech aktywistek LGBT trafił do sądu z końcem czerwca. Kobietom postawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, tj. obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej, za co grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. "Termin rozprawy w tej sprawie został wyznaczony na 4 listopada 2020 r." przekazała PAP sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, rzeczniczka płockiego Sądu Okręgowego.

Skąd pomysł na akcję?

Do akcji rozlepienia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej wokół kościoła św. Dominika w Płocku, doszło po tym, gdy w Wielką Sobotę (20 kwietnia 2019 roku) w tym kościele pojawiło się dwoje aktywistów protestujących przeciw aranżacji wielkanocnego Grobu Pańskiego. Pojawiły się tam bowiem tekturowe pudełka, na których wypisano m.in. słowa: LGBT, gender, agresja, pycha, odrzucenie wiary, a także - kłamstwo, zboczenia, egoizm, hejt, pogarda.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News