Do sieci wyciekł ważny dokument kościoła. W Polsce pojawią się krzyże morowe

Autor Julian Bakuła - 14 Października 2020
Krzyż choleryczny w Bartnikach pod PrzasnyszemŹródło: Wikimedia Commons, Mariusz82,

Krzyż morowy - znany także jako krzyż choleryczny lub karawaka - to znak o rodowodzie hiszpańskim stosowany w danych czasach m.in. w celu odpędzenia z danej miejscowości choroby czy zarazy. Wskutek apelu wystosowanego do wiernych przez biskupa płockiego Piotra Liberę - który nawołuje do przestrzegania obostrzeń sanitarnych w kościołach - krzyż morowy może stać się w Polsce powszechnym widokiem. Zgodnie z zamysłem biskupa pod tego rodzaju krzyżami wierni mieliby modlić się o miłosierdzie i ocalenie.

Krzyż morowy odstraszy koronawirusa? Biskup płocki Piotr Libera apeluje o przestrzeganie obostrzeń

"Krzyż tworzy pionowy pień i dwie poprzeczki, z których górna jest trochę krótsza od dolnej. Znaczna część karawak w Polsce miała obydwie poprzeczki o równej długości" - czytamy na portalu strefahistorii.pl. Krzyże o tej formie miały chronić wiernych przed chorobą czy zarazą, a niekiedy stawiane były także w ramach upamiętnienia ofiar "morowego powietrza", stanowiąc również miejsce modlitwy. Niewykluczone, że wskutek apelu biskupa płockiego Piotra Libery widok krzyża morowego w polskich miejscowościach znowu stanie się czymś powszednim.

List biskupa Piotra Libery

"Proszę o wielką ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych w naszych kościołach, kaplicach, kancelariach oraz wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek spotkania międzyludzkie. Proszę, aby duszpasterze pamiętali i ciągle przypominali wiernym o obowiązku zasłaniania nosa i ust w naszych świątyniach podczas wszelkich zgromadzeń. Obowiązek ten dotyczy także innych wskazanych przez władze państwowe miejsc. Drodzy Księża, pamiętajcie proszę, zgodnie z moją prośbą z Pro Memoria z 7 sierpnia 2020 r. (por. Okólnik 27/2020), że należy zapewnić wiernym możliwość użycia środka dezynfekującego na dłonie, dostępnego przy wejściu do kościołów. Apeluję również, aby z roztropnością i odpowiedzialnością, w trosce o zdrowie i życie ludzkie, szczególnie osób starszych i chorych, przestrzegać wszelkich innych zarządzeń władz państwowych i sanitarnych" - czytamy w liście biskupa Piotra Libery, który pojawił się w internecie.

Dzisiaj grzeje:
1. Jasnowidz Jackowski nie ma dobrych wieści. Sytuacja wymknie się spod kontroli, będą nowe restrykcje
2. Jeden detal na banknocie 100 zł może sprawić, że się nieźle wzbogacisz. Kolekcjonerzy polują na nie od dawna
3. Pilna decyzja kościoła. Msze będą tylko online, świątynia będzie zamknięta

Biskup płocki zaleca wiernym nieustającą modlitwę przez wstawiennictwo św. Rocha

Obok tych zgodnych z wytycznymi sanepidu zaleceń biskup płocki przypomina wiernym o modlitwie, ale też proponuje im stawianie krzyżów morowych. "Polecam, aby w parafiach nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej - Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha - patrona na czas zarazy o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków. Warto również rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie" - czytamy w apelu biskupa Libery. Przekazując wiernym błogosławieństwo pasterskie, biskup zapewnia także, że sam modli się za osoby zakażone koronawirusem czy objęte kwarantanną oraz za personel medyczny i wszystkich tych, którzy spieszą zarażonym z pomocą.

Fatalna sytuacja w Warszawskich szkołach. Ponad dwa tysiące nauczycieli na zwolnieniachFatalna sytuacja w Warszawskich szkołach. Ponad dwa tysiące nauczycieli na zwolnieniachCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. MZ przekazało najgorsze wiadomości. Wkrótce Polaków czeka nieuniknione, jest potwierdzenie
  2. Fatalne wieści dla kierowców. Unia ma wobec nas nowe plany
  3. Morderstwo w bloku. Nastolatek leżał na chodniku, zginął podczas awantury. Nie żyje
  4. Totalny paraliż Warszawy. Do protestu rolników przyłączają się inni, robi się coraz goręcej
  5. Ogrom policji na ulicach, w akcji nowy śmigłowiec. Rolnicy blokują Warszawę, jest gorąco
  6. Duże polskie miasto czerwoną strefą od jutra? To praktycznie przesądzone
Wiadomo, co będzie z weselami. Wiceminister zdrowia zdradził w radiu plany rząduWiadomo, co będzie z weselami. Wiceminister zdrowia zdradził w radiu plany rząduCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News