Kot zginął od wybuchu petardy? Są pierwsze ustalenia policji

Autor Julian Bakuła - 5 Stycznia 2021
Siedlce ulica WyszyńskiegoŹródło: Google Street View - Siedlce, ulica Wyszyńskiego

Kilka dni temu media obiegła wiadomość o drastycznym przypadku znęcania się nad zwierzęciem. W sylwestrową noc nieznani sprawcy mieli przyczepić kotu petardę do głowy, doprowadzając do śmierci zwierzęcia. Z ustaleń policji wynika jednak, że nie ma dowodów potwierdzających taką wersję zdarzeń.

Śmierć kota w Siedlcach

Do zdarzenia miało dojść do w noc sylwestrową przy ulicy Wyszyńskiego w Siedlcach. Według doniesień medialnych ofiarą oprawców padł kot Lucuś, żyjący w domku dla kotów przed pobliskim blokiem.

- Lucuś był kotem bardzo ufnym, podchodzącym do ludzi, przytulającym się. Zapewne dlatego ci zwyrodnialcy wybrali go na swoją ofiarę - przytaczał słowa pani Izy, społecznej opiekunki kotów Tygodnik Siedlecki.

Drugiemu kotu udało się uciec?

Według pani Izy drugiego z kotów zamieszkujących domek przed siedleckim blokiem sprawcy mieli oblać benzyną, zapewne z zamiarem podpalania go. - Na szczęście udało mu się uciec, bo podejrzewam, że chciano z niego zrobić żywą pochodnię - relacjonowała Iza.

Nagroda za pomoc w wyjaśnieniu sprawy

Po nagłośnieniu śmierci kota z Siedlec przez lokalne media w wyjaśnienie sprawy zaangażował się też oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z Węgrowa. Towarzystwo ufundowało nagrodę w wysokości tysiąca złotych "dla osoby, która pomoże w ustaleniu sprawcy zamordowania kotka z Siedlec".

Może się jednak okazać, że finalnie nagroda będzie wyższa. "Osoby, które chciałby podwyższyć wysokość nagrody, prosimy o wpłaty na nasze konto z dopiskiem "kotek z Siedlec". Numer konta to 95 9236 0008 0013 4457 2000 0010" - czytamy we wpisie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami na Facebooku.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Węgrowie ufundowało nagrodę w wysokości 1 tysiąca zł dla osoby,...

Opublikowany przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Węgrowie Niedziela, 3 stycznia 2021

Dosłowny szturm na Biedronkę. Ogromne tłumy w sklepie, gigantyczna kolejka do kasyDosłowny szturm na Biedronkę. Ogromne tłumy w sklepie, gigantyczna kolejka do kasyCzytaj dalej

Wstępnie wykluczono użycie petard

Sprawą śmierci kota zajmuje się policja. Siedleccy funkcjonariusze przedstawiają jednak inną wersję zdarzeń i nawołują do powstrzymania się przed pochopnym ferowaniem wyroków. "Podana bez żadnej weryfikacji informacja wywołała wiele negatywnych emocji w przestrzeni publicznej oraz falę hejtu w stosunku do mieszkańców osiedla przy ul.Wyszyńskiego w Siedlcach" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie komendy miejskiej policji w Siedlcach.

Według policji nie ma dowodów na to, że kot został zamordowany w sposób przedstawiony w mediach. "Należy podkreślić, że zgłoszenie dotarło do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach w dniu 2 stycznia br, podczas gdy zawiadamiająca znalazła truchło kota ponad dobę wcześniej i przeniosła je w inne miejsce. W ten sposób doprowadziła do utraty śladów z miejsca zdarzenia. Policjanci wykonali wszystkie stosowne czynności procesowe, a obecnie czekamy na opinię lekarza weterynarii, który wykona sekcję zwłok zwierzęcia. Wstępnie wykluczone zostało spowodowanie śmierci poprzez użycie petard czy innych tego rodzaju środków" - tłumaczy kom. Agnieszka Świerczewska z siedleckiej policji.

Apel policji

W związku z medialną nagonką na mieszkańców osiedla, na którego terenie miało dojść do drastycznego zdarzenia, siedlecka policja apeluje o weryfikowanie informacji na temat tego typu zdarzeń. "Fake newsy mają bardzo negatywny wydźwięk społeczny i niekorzystnie wpływają na wizerunek medialny lokalnej społeczności" - pisze kom. Świerczewska.

Policja zwraca się jednak także do osób ujawniających i zgłaszających czyny przestępcze. "W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji i nie dokonywać żadnych zmian na miejscu zdarzenia, bo zatarcie śladów zmniejsza szanse na wykrycie sprawcy przestępstwa i wyjaśnienie wszelkich okoliczności sprawy" - czytamy w komunikacie komendy miejskiej policji w Siedlcach.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Zobacz jak wygląda budowa Południowej Obwodnicy Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News