Niespodziewana decyzja Kościoła, trzeba się dostosować. Obejmie także księży

Autor Aleksandra Olbryt - 27 Sierpnia 2020
kościółŹródło: Pixabay

Kościół będzie musiał zastosować się do nowych wytycznych. Archidiecezja warszawska w środę 26 sierpnia zaapelowała nie tylko do wiernych, ale także do duszpasterzy, by ci sprawowali msze święte w maseczkach. Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, podziękował księżom za "zaangażowanie duszpasterskie w czasach kryzysu epidemicznego" oraz zalecił konsekwentne stosowanie się do obostrzeń.

Kościół: maseczki dla wszystkich

Kościół przypomina wiernym o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa podczas nabożeństw. Choć okres najsurowszych obostrzeń mamy już za sobą, nadal należy pamiętać o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu. Od teraz maseczki będą musieli zakładać także księża odprawiający msze święte. Takie są oficjalne rekomendacje Archidiecezji Warszawskiej. O ograniczeniach związanych z pandemią przypomniał w oficjalnym komunikacie ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej.

Dzisiaj grzeje:
1. Niewiarygodna prawda o Krystynie Pawłowicz wyszła na jaw. Niejeden smalił do niej cholewki
2. Żądają radykalnych zmian w prawie drogowym. Projekt ustawy już w Sejmie

Jest decyzja w sprawie maseczek w szkołach. Minister Edukacji oficjalnie potwierdziłJest decyzja w sprawie maseczek w szkołach. Minister Edukacji oficjalnie potwierdziłCzytaj dalej

5 złotych zasad na czas pandemii

Najważniejsze zasady postępowania zostały ujęte w pięciu punktach. Pierwszy z nich odnosi się do obowiązku zachowania dystansu podczas mszy świętych i nabożeństw oraz stosowania maseczek. Zaleca się, by księża przypominali wiernym o tym sposobie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa podczas każdej mszy. Druga zasada jest skierowana do duchownych, którzy powinni zasłaniać nos i usta, zarówno podczas odprawiania Eucharystii, jak i w trakcie pełnienia innych obowiązków w parafii. Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie w kościołach i kaplicach płynów do dezynfekcji rąk, które będą dostępne dla wiernych. Kapłanom i szafarzom komunii zaleca się dezynfekcję dłoni przed udzielaniem sakramentu wiernym. Na czas pandemii Kościół rekomenduje udzielanie komunii na dłoń wiernego. "Pamiętajmy jednocześnie, że nie wolno odmówić komunii świętej ani do ust, ani na rękę" - przypomina ks. Śliwiński.

Kto nie musi uczestniczyć w niedzielnych mszach?

Skutki zachorowania na SARS-CoV-2 mogą być wyjątkowo groźne dla osób starszych, chorych i zmagających się z problemami z odpornością, na które oczywiście kluczowy wpływ mają tak zwane choroby współistniejące. To przede wszystkim te grupy są zwolnione z obowiązku uczestniczenia w niedzielnych mszach, ale wszyscy ci, którzy z uzasadnionych przyczyn obawiają się zachorowania, nie muszą się martwić, jeśli opuszczą niedzielne spotkanie. "Warto o tym przypomnieć wiernym w ogłoszeniach duszpasterskich, zachęcając jednocześnie te osoby do uczestnictwa we mszach świętych, także w tygodniu, kiedy do kościołów przychodzi mniej osób, oraz do korzystania z wciąż licznie dostępnych transmisji" - proponuje ksiądz Śliwiński.

Pilna konferencja ministerstwa zdrowia. Bardzo duże zmiany w Polsce. Nikt się nie spodziewałPilna konferencja ministerstwa zdrowia. Bardzo duże zmiany w Polsce. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nieznana prawda o kierowcy Kaczyńskiego. W grę wchodzą kolosalne pieniądze
  2. Szokujące nagranie niczym z filmu akcji - Funkcjonariusze wywlekli kierowcę z auta
  3. Z ostatniej chwili: cysterna uderzyła w bariery na S8. Są bardzo duże utrudnienia
  4. Karolina z zazdrości zabiła narzeczonego na weselu. Tragiczny finał zabawy pod Warszawą
  5. Porażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz przepowiada ogromne niebezpieczeństwo
  6. Kwaśniewski nie chciał dalej ukrywać prawdy. Wiadomo już, co się dzieje z Jolantą
Przykre wiadomości z Mazowsza, jest źle. Strefa czerwona i żółta w województwiePrzykre wiadomości z Mazowsza, jest źle. Strefa czerwona i żółta w województwieCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News