Zapadła ważna decyzja, Kościół wprowadza zmiany. Wierni będą musieli się przyzwyczaić

Autor Aleksandra Olbryt - 30 Sierpnia 2020
KościółŹródło: Pixabay

Kościół zatwierdził w piątek 28 sierpnia normy dotyczące ujednolicenia różnych wariantów modlitw. Przygotowany przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wykaz ma pomóc usunąć rozbieżności w publikowanych w różnych źródłach tekstach modlitw. Ujednolicenie dotyczy m.in. modlitwy Pozdrowienia Anielskiego, w której poprawna formuła to "Zdrowaś Maryjo" (nie "Mario"), "błogosławionaś Ty między niewiastami" (a nie "błogosławiona jesteś"). Zmianie ulegnie również najstarsza modlitwa, czyli "Ojcze nasz".

Kościół w Polsce wprowadził drobne zmiany w modlitwach

Episkopat Polski podczas konferencji ujednolicił teksty licznych modlitw, w tym m.in. "Ojcze nasz" i Pozdrowienia Anielskiego (powszechnie znanego jako "Zdrowaś Maryjo"). Nie wprowadzono jednak zmian, które we włoskiej wersji "Ojcze nasz" zaakceptował papież Franciszek. 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się między 27 a 29 sierpnia na Jasnej Górze. W jego trakcie biskupi przyjęli normy dotyczące ujednolicania tekstów niektórych modlitw. - Jest dla nas bardzo ważne, żeby te formuły modlitewne, które stosujemy na co dzień, brzmiały jednakowo w różnych modlitewnikach czy w różnych zgromadzeniach liturgicznych. Teraz będziemy mieć wzorzec, do którego będzie można się odwołać - podkreślił bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Dzisiaj grzeje:
1. Uwaga, pilne ostrzeżenie GIS. Chodzi o mięso drobiowe, jego spożycie może być niebezpieczne
2. Fabryka jeszcze nie działa, ale wyprodukowano już 100 mln maseczek. Tłumaczenia się mocno rozmijają

"Ojcze nasz" nadal z "wodzeniem na pokuszenie"

Niewielkich zmian dokonano też w modlitwie "Ojcze nasz", w której czasem słowo "Złego" (w "...ale nas zbaw od złego") pisano wielką literą. Episkopat uznał jednak, że "zły" ma w tekście znaczenie ogólne, a nie osobowe - czyli związane, jak można by się domyślać, z szatanem. Ciekawe jest, bez zmian pozostaje fragment "nie wódź nas na pokuszenie", który nieco ponad rok temu we włoskim tekście modlitwy zmienił papież Franciszek. Zdaniem papieża sformułowanie to sugeruje, że to Bóg stawia przed człowiekiem pokusy i nakłania go do złego. Fragment został na wniosek papieża zastąpiony słowami "nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie". Franciszek zaaprobował jednak zmianę w języku włoskim. O tym, czy tekst modlitwy "Ojcze nasz" zmieni się także w innych wersjach językowych, zadecydują kościoły narodowe, a nie Watykan.

Oburzające, kazał im wysiąść i odjechał. W głowie się nie mieściOburzające, kazał im wysiąść i odjechał. W głowie się nie mieściCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tysiące Polek i Polaków dostaną dziś identycznego SMS-a. Ważne ostrzeżenie, nie chodzi o pogodę
  2. Dramatyczne nagranie z Tomaszowa Lubelskiego. Policja publikuje je ku przestrodze
  3. Mocne słowa Rafała Trzaskowskiego. Obarcza winą zmarłego prezydenta
  4. Wyższe kary za niesprzątanie po psie. Co o tym myślicie?
  5. Chwile grozy w Warszawie. Są nagrania, noc przyniosła ogrom zniszczeń
  6. Wiadomość z ostatniej chwili. Właśnie nadeszło potwierdzenie od premiera Morawieckiego
Wyższe kary za niesprzątanie po psie. Co o tym myślicie?Wyższe kary za niesprzątanie po psie. Co o tym myślicie?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News