Ile zarabiają księża? Najwięcej w Warszawie, kwoty mogą zaskakiwać

Autor Julian Bakuła - 16 Listopada 2020
Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 20.01.2019. Centralne nabozenstwo Tygodnia Modlitw o Jednosc Chrzescijan w kosciele pw. Kazimierza Krolewicza na Rynku Nowego Miasta. Przewodniczyl kard. Kazimierz Nycz, homilie wyglosil zwierzchnik Koscioіa Ewangelicko-Metodystycznego w RP Andrzej Malicki.Źródło: Jan BIELECKI/East News

Na wysokość zarobków duchownych istotny wpływ ma położenie kościoła, w którym pracują. Więcej zarobi ksiądz w Warszawie niż w małym miasteczku. Chodzi nie tyle o większe lub mniejsze w zależności od wielkości danego ośrodka wyznaniowego wpływy z tacy, które i tak przeznaczane są na cele administracyjne, ile o datki od sprawowanych sakramentów, ofiary składane w intencjach mszalnych czy pieniądze zbierane po kolędzie. Dodatkowym źródłem dochodu dla księdza może być praca katechety.

Nie żyje kard. Henryk GulbinowiczNie żyje kard. Henryk GulbinowiczCzytaj dalej

Jak kościół opłaca duchownych?

Duchowni w polskim kościele katolickim wbrew pozorom nie utrzymują się z pieniędzy składanych "na tacę". Datki te w całości przeznaczane są na koszta administracyjne. Jak podaje portal niedziela.pl, "taca w całości idzie na utrzymanie kościoła, budynków parafialnych, na opłacenie podatków, ubezpieczenie oraz wynagrodzenie pracowników".

Przeciętnie raz w miesiącu środki wpłacane "co łaska" przez wiernych przekazywane są też na cele ogólnodiecezjalne lub ogólnokościelne. Sami księża muszą się utrzymywać z datków od sprawowanych sakramentów i z ofiar składanych w intencjach mszalnych.

Zarobki księży w polskim kościele

Jak podaje Gazeta Pomorska, księżom przysługują również pieniądze zbierane "po kolędzie", z których połowa przekazywana jest do diecezji, a połowa - dzielona pomiędzy wszystkich księży w danej parafii. Młody Wikary w małej parafii może więc liczyć na zaledwie 800 zł brutto miesięcznie. Starszy Wikary w Korytowie dostanie pensję sięgającą 1400 zł brutto.

Jednak w Warszawie i Krakowie pensje wikarego sięgają od 3,5 do 3,7 tys. zł brutto. Biskup pomocniczy w dużej diecezji zarobi 4500 zł brutto, a proboszcz parafii wojskowej - 5200 zł brutto. Miesięczne zarobki proboszcza w Krakowie sięgają 8 tys. zł brutto, a proboszcza-dziekana w archidiecezji warszawskiej - 10 tys. zł brutto.

Dzisiaj grzeje:
1.Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna
2. Dramat Beaty Pawlikowskiej. Podróżniczce wszystko legło w gruzach. A miała być szczęśliwa na krańcu świata
3. System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny ser

Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówPrzez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówCzytaj dalej

Zarobki w kościele: księża katecheci

Część księży podejmuje także pracę szkolnych katechetów, co stanowi dla nich dodatkowe źródło zarobków. Pensja katechety jest szczególnie ważna w mniejszych, biednych parafiach, w których wierni nie składają wysokich ofiar w intencjach mszalnych.

Jak podaje OKO.press, pensje dla 21,7 tys. szkolnych katechetów w 2018 roku kosztowały budżet państwa 1482 mln zł. "Oznacza to, że katecheci zarabiali średnio 4724 zł brutto, a po styczniowej podwyżce - 4960 zł" - wylicza OKO.press.

Kościół, księża i ulgi podatkowe

Księża płacą podatki i składki, jednak mogą tu liczyć na szereg ulg, o których zwykły obywatel może tylko pomarzyć. Duchowni kościoła katolickiego, jak również innych uznanych prawnie wyznań, uiszczają kwartalny podatek ryczałtowy w symbolicznej wysokości.

"Proboszczowie w 2019 r. zapłacą od 434 zł do 1559 zł zryczałtowanego podatku kwartalnie. Pierwsza stawka obowiązuje w najmniejszych parafiach, do 1000 osób. Najwyższa dotyczy parafii z więcej niż 20 tysiącami osób. Stawek jest aż 16" - tłumaczy money.pl. Jeszcze mniej - od 131 do 503 zł na kwartał - płacą wikariusze. Dodatkowo płacone przez księży składki ZUS są w 80 procentach pokrywane przez państwowy Fundusz Kościelny.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie? Ministerstwo zabrało głos, w Warszawie zapadły pierwsze decyzjeJak będzie wyglądać Boże Narodzenie? Ministerstwo zabrało głos, w Warszawie zapadły pierwsze decyzjeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przepis na domowy eliksir zdrowia. Przygotujesz go z popularnego warzywa
  2. Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni
  3. Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikają
  4. Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja
  5. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  6. Rzecznik rządu zabrał głos ws. ograniczeń w przemieszczaniu się w Boże Narodzenie. Ważna wiadomość dla wszystkich Polaków
  7. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News