Czy kościoły powinny zostać zamknięte? Większość Polaków nie ma wątpliwości

Autor Julian Bakuła - 9 Listopada 2020
Kościoły w czasie pandemiiŹródło: Jan Bielecki/East News

Z badania przeprowadzonego przez SW Research wynika, że coraz więcej Polaków życzyłoby sobie zamknięcia kościołów w czasie pandemii. Może to mieć związek coraz częstszymi obawami przed niewydolnością służby zdrowia.

Polacy chcą zamknięcia kościołów

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, z badania nastrojów społecznych w związku z epidemią koronawirusa przeprowadzonego wśród Polaków przez agencję SW Research wynika, że trzy na cztery badane osoby uważają za wskazane wprowadzenie surowszych obostrzeń w kościołach i innych obiektach kultu religijnego.

Wynik ten można tłumaczyć wzrastającymi w społeczeństwie obawami o wydolność polskiej służby zdrowia. Kondycja służby zdrowia jest powodem do niepokoju dla 60 proc. badanych, co oznacza wzrost o 17 proc. względem ostatniego podobnego badania przeprowadzonego przez SW Research.

Kwarantanna dla wracających z zagranicy

Na to, że Polacy nie ufają skuteczności wprowadzonych dotychczas obostrzeń mających przeciwdziałać rozwojowi epidemii koronawirusa, wskazuje także fakt, że prawie dwie trzecie badanych opowiada się za wprowadzeniem obowiązkowej kwarantanny dla osób wracających z zagranicy.

Jakie środki zapobiegawcze najczęściej stosują w związku z epidemią sami uczestnicy badania? Aż 84 proc. respondentów (wobec 73 proc. w poprzednim badaniu) wskazało częste i dokładne mycie rąk, 82 proc. - noszenie maseczek po wyjściu z domu, a 74 proc. - stosowanie płynów dezynfekujących czy środków odkażających.

Finanse Polaków w dobie pandemii

Istotny wpływ na nastroje społeczne w dobie pandemii koronawirusa mają kwestie finansowe. Finanse wielu Polaków mogą być zagrożone ze względu na niestabilną sytuację na rynku pracy czy inflację.

45 proc. respondentów liczy się z możliwym negatywnym wpływem kolejnych miesięcy epidemii na budżet ich gospodarstwa domowego. 48 proc. badanych nie przewiduje jednak, aby sytuacja związana z koronawirusem miała wpływ na ich finanse.

Kiedy skończy się epidemia?

Przywoływane przez portal wirtualnemedia.pl badanie SW Research wskazuje również na świadomość większości Polaków, że epidemia koronawirusa w Polsce może potrwać jeszcze wiele miesięcy, a mierzyć się z jej skutkami będziemy znacznie dłużej.

Zdaniem 81 proc. badanych na koronawirusa będziemy mogli zaszczepić się najwcześniej za 3 miesiące. 89 proc. badanych uważa, że również dopiero za około 3 miesiące możemy spodziewać się wyhamowania epidemii w naszym kraju.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News