Zaskakująca decyzja Kościoła. Duchowni mówią zdecydowane "nie" takiej muzyce

Autor Aleksandra Olbryt - 7 Sierpnia 2020
ślubŹródło: Pixabay (autor: Pexels)

Kościół w Polsce znów zaskoczył wiernych. Kuria płocka powiedziała "dość" świeckiemu repertuarowi na ślubach. "Śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki" twierdzą duchowni. W związku z tym kuria płocka wysyła na płatny kurs, którego ukończenie ma od przyszłego roku stanowić "kartę wstępu" do śpiewania na uroczystościach ślubnych w kościele.

Kościół niezadowolony ze świeckich utworów na ślubach

Na stronie płockiej kurii czytamy: "Osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej Mszy św. wykonują śpiewy, powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. W związku z tym śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki. W diecezji płockiej sprawy te reguluje instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa, odnosząca się m. in. do kwestii muzyki i śpiewu w czasie Mszy św. z udzielaniem ślubu". - Osoby wykonujące śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa miewają problem z doborem repertuaru, niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej - twierdzi ksiądz Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej "Musicum" im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku.

Dzisiaj grzeje:
1. Nagła decyzja Rafała Trzaskowskiego. Chodzi o tragiczne wydarzenie
2. Policja rozpoczyna masowe kontrole. Grzywny dla kierowców będą gigantyczne

Kościół: to niezrozumienie powagi liturgii

- Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały, czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane - dodaje ks. Sadowski. Dyrektorowi "Musicum" nie podoba się też określenie "oprawa muzyczna" używane w kontekście ślubu. -Muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii - akcentuje duchowny.

Skandaliczne zachowanie turysty z Warszawy. Pozbawił Neptuna męskościSkandaliczne zachowanie turysty z Warszawy. Pozbawił Neptuna męskościCzytaj dalej

Obowiązkowy płatny kurs

Kurs dla osób śpiewających na ślubach zaplanowano 17 października 2020 r. i 7 listopada 2020 r. Odbędzie się on w Płocku. Jak informuje kuria, od 2021 roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu. Na tym nie koniec. Okazuje się, że już niedługo para młoda nie będzie mogła usłyszeć swojej wymarzonej piosenki podczas ceremonii zaślubin. Jak podaje portal Onet.pl, do internetu przedostała się lista zakazanych przez Kościół piosenek, których nie można śpiewać podczas uroczystości ślubnej. Według ks. Andrzeja Turka, rzecznika V Synodu Diecezji Tarnowskiej, podczas ślubów dochodzi do wielu nadużyć i taka lista jest potrzebna. - Trzeba może ustalić kanon piosenek zakazanych, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii - mówił duchowny w rozmowie dla "Gościa Niedzielnego".

Zakazane piosenki

Portal Onet.pl dotarł do kilku utworów z "zakazanej listy". Są wśród nich "Perfect" Eda Sheeran'a, "All You Need Is Love" Beatlesów, "Ave Maria", czyli kompozycja Jana Sebastiana Bacha i absolutny weselny klasyk, czyli "Hallelujah" Leonarda Cohena. Oberwało się też Mieczysławowi Foggowi i jego "Sercu matki" czy Piotrowi Rubikowi i piosence "Niech mówią, że... to nie jest miłość". Na cenzurowanym znalazł się również John Paul Young z kawałkiem "Love Is In The Air", a także Josh Groban i jego "You Raise Me Up".

Nagła decyzja ministra zdrowia. Wracają obostrzeniaNagła decyzja ministra zdrowia. Wracają obostrzeniaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilna decyzja ministra zdrowia, chodzi o obostrzenie. Wchodzi w życie już dzisiaj, mogłeś o tym nie wiedzieć
  2. Koszmarny wypadek z udziałem nastolatka. Kompletnie pijany kierowca potrącił go na oczach jego matki
  3. Tajemnicze symbole na klatkach schodowych. Złodziej oznacza puste mieszkania
  4. To już pewne, będą nowe zasady na weselach. Wiele par będzie musiało zmienić plany
  5. Nie możesz nosić maseczki, będziesz musiał to udowodnić. Ministerstwo Zdrowia zaostrza zasady
  6. Łukasz Szumowski przekazał ponurą wiadomość. Zacznie się już dzisiaj
To już pewne, będą nowe zasady na weselach. Wiele par będzie musiało zmienić planyTo już pewne, będą nowe zasady na weselach. Wiele par będzie musiało zmienić planyCzytaj dalejNastępny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News