Ruszyła pilna zbiórka w Warszawie. W obliczu pandemii koronawirusa bezdomni są bezradni

Autor Mateusz Dolak - 17 Marca 2020
Zbiórka dla osób bezdomnychŹródło: Pixabay

W dobie kryzysu z którym przyszło nam wszystkim się zmierzyć (pandemia koronawirusa), zapominamy o wielu potrzebujących, którzy na co dzień korzystają z pomocy innych. Organizacje, streetworkerzy, medycy zajmujący się wspieraniem tych osób, ze względów bezpieczeństwa zawieszają swoją działalność. Inni, zaangażowali się w pomoc służbom ratunkowym, które dzielnie i w pocie czoła walczą o życie chorych i opiekują się zakażonymi.

Pomagamy szpitalom i innym

To właśnie dlatego stworzyliśmy społeczność zrzeszającą osoby, którym nie jest obojętny los innych ludzi. W ramach pierwszej akcji naszej grupy Koronawirus w Warszawie. Pomagamy szpitalom i innym - postanowiliśmy pomóc bezdomnym ze stolicy, którymi opiekuje się m. in. Fundacja Ergo Sum. Wspólnie założyliśmy zbiórkę pieniędzy na portalu zrzutka.pl, którą znajdziecie pod plinkiem zrzutka.pl. Fundacja Ergo Sum prowadzi lokal Klubokawiarnia Życie jest fajne - miejsce pracy dorosłych autystów, w której pracuje 21 dorosłych osób w spektrum autyzmu. Do tej pory jako jedna z wielu organizacji pomagała w przygotowywaniu posiłków dla bezdomnych. Teraz, ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa nie jest to możliwe, a osoby bezdomne pozostały bez wsparcia, które dotychczas otrzymywały.

"Od tygodnia nie mamy z nimi kontaktu"

- Te osoby są najczęściej bez miejsca noclegu, bez opieki medycznej, a często z przewlekłymi chorobami i z osłabioną odpornością. Wyziębione i niedożywione. Znamy każdą historię naszych gości w kryzysie bezdomności. Od tygodnia z wieloma nie mamy kontaktu. Jeszcze we wtorek, 17 marca, wydamy im obiad oraz paczki żywnościowe na wynos. Na zewnątrz. Ale tym razem nie będzie w tym uczestniczyć A-ekipa, która choć chciałaby, ale korzysta z komunikacji miejskiej i ma zakaz przyjeżdżania do miejsca pracy. W czasach, gdy człowiek nie boi się o siebie to łatwo się pomaga. Ale kiedy dopada strach o zdrowie i życie swoje oraz najbliższych, łatwo zapomnieć o tych, dla których bezdomność nie jest wyborem - mówi Aleksandra Smereczyńska z Fundacji Ergo Sum.

Zbiórka w internecie

By pomóc tym, którzy są w kryzysie bezdomności oraz by odciążyć służby, które walczą o życie i pomagają zarażonym koronawirusem założyliśmy zbiórkę zrzutka.pl, z której środki zostaną przeznaczone na paczki z jedzeniem dla osób w kryzysie bezdomności. Ze środków zakupimy żywność, którą przeznaczymy potrzebującym oraz przekażemy do jadłodzielni, które mimo zagrożenia koronawirusem nie zaprzestają działalności i pomagają wszystkim, którzy nie mogą pozwolić sobie nawet na jeden posiłek dziennie. Dla większości to niewielki i nieodczuwalny dla budżetu gest, który pozwoli bezdomnym przeżyć kolejny dzień bez zmartwień o jakikolwiek posiłek. Nie czekaj i okaz swoje wsparcie dla słabszych. Naszą zbiórkę znajdziecie na portalu zrzutka.pl pod nazwą: Koronawirus w Warszawie. Pomagamy osobom w kryzysie bezdomności. Zapraszajcie też znajomych do wydarzenia na Facebooku.

To dopiero początek

Grupa mediowa Iberion - wydawca portalu wawainfo.pl, zapewnia wsparcie oraz promocję medialną zbiórki na portalach oraz w mediach społecznościowych. Prezes zarządu Albert Wójcik zapowiada, że to dopiero początek działań pomocowych w związku z koronawirusem. - Jako grupa mediowa nie zamierzamy jedynie informować o tym co się dzieje. Chcemy wykorzystać nasze wielomilionowe zasięgi do czynienia dobra, pomocy tym, którzy obecnie najbardziej jej potrzebują. Uważamy, że Klubokawiarnia Życie jest Fajne wykonuje na co dzień świetną pracę, to wspaniali ludzie, dlatego z dumą współorganizujemy tą akcję. Jednocześnie, już po zakończeniu kryzysu koronawirusowego, zachęcamy wszystkich warszawiaków do odwiedzenia Klubokawiarni Życie jest Fajne, która jak się dowiedzieliśmy, ma problemy finansowe. To ważne miejsce pozwalające znaleźć pracę dorosłym ludziom w spektrum autyzmu, dlatego warto wesprzeć ich działalność - mówi Albert Wójcik w rozmowie z portalem Wawainfo.pl który jest patronem akcji. - Powołaliśmy grupę, aby zebrać w jednym miejscu osoby zainteresowane pomocą. Im nas więcej tym lepiej. Chcemy aktywnie pomagać jak największej ilości osób. Nasza wspólna akcja z Klubokawiarnią Życie jest Fajne to dopiero początek. Jesteśmy gotowi do działania, ponieważ wiemy, że jest mnóstwo osób, którym będzie trzeba pomóc - dodaje Albert Wójcik.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykuł