Nowe ognisko koronawirusa w Warszawie. Ponad 70 osób na kwarantannie

Autor Aleksandra Olbryt - 29 Lipca 2020
koronawirusŹródło: Pixabay (autor: jackmac34)

Koronawirus wciąż daje o sobie znać. W Warszawie pojawiło się nowe ognisko. W jednym z warszawskich salonów fryzjerskich zakażenie COVID-19 potwierdzono u czterech pracowników. Ponad 70 osób zostało skierowanych na kwarantannę. O sytuacji rozmawialiśmy z Joanną Narożniak, rzecznikiem prasowym Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Koronawirus w salonie fryzjerskim

Koronawirus w salonie fryzjerskim w Warszawie. Informację tę potwierdziła Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. - Dotychczas potwierdzone zostały cztery przypadki zakażeń wśród pracowników salonu. Wszystko zaczęło się od dwóch osób, które po prostu źle się czuły. Konsultowały się ze swoimi lekarzami, którzy polecili zgłoszenie się pacjentów na testy w kierunku koronawirusa do szpitala zakaźnego. Objawy kliniczne w ich przypadku wskazywały na SARS CoV-2. Zostały więc poddane testom na obecność koronawirusa, te zaś potwierdziły zachorowania. Szpital przekazał informację do powiatowej inspekcji sanitarnej - poinformowała Narożniak.

Dzisiaj grzeje:
1. 19 osób nie żyje, 270 zostało rannych. Tragiczne informacje z południowej Polski
2. Koronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka uczestników mszy
3. Rząd rozważa kwarantannę. Trafić na nią mogą wracający z niektórych państw

Odpowiedzialne zachowanie właściciela

- Właściciel salonu zachował się zgodnie z procedurami, które określił w swoich wytycznych dla branży fryzjerskiej Główny Inspektor Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i ekspertami z branży - skomentowała Joanna Narożniak. - Dzięki temu sytuacja od początku jest bardzo klarowna. Właściciel salonu współpracuje z sanepidem. Przekazał kontakty do pracowników, klientów, wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zakażonymi pracownikami. Dochodzenie epidemiologiczne trwa a sytuacja jest rozwojowa, więc obecne dane liczbowe mogą ulec zmianie - dodała w rozmowie.

Koronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka uczestników mszyKoronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka uczestników mszyCzytaj dalej

70 osób poddanych kwarantannie

- Ponad 70 osób zostało skierowanych na kwarantannę - poinformowała Joanna Narożniak. - Nie było potrzeby poszukiwania klientów, wszystkie osoby zostały wskazane przez właściciela zakładu. To, które z nich zostaną skierowane na testy pod kątem obecności koronawirusa, zależy od oceny Powiatowego Inspektora Sanitarnego na podstawie przeprowadzanych wywiadów epidemiologicznych. Wszystkie osoby z bezpośredniego kontaktu z zarażonymi pracownikami zostały już bądź lada moment zostaną skierowane na testy w kierunku SARS CoV-2. Kilkanaście spośród wszystkich objętych kwarantanną osób jest spoza Warszawy, w związku z tym informacje ich dotyczące zostały przekazane do innych jednostek powiatowych, właściwych terenowo dla ich miejsc zamieszkania - dodała rzecznik.

Salon zamknięty. Właściciel słucha wytycznych

Zakażenia zostały potwierdzone pod koniec ubiegłego tygodnia. Właściciel od początku w sposób książkowy współpracuje ze wszystkimi organami Sanepidu. Nie wiadomo, gdzie i od kogo zaraziło się czworo pracowników salonu. Niemniej jednak warto pamiętać o zachowywaniu ostrożności i przestrzeganiu kilku istotnych wytycznych. GIS na swojej stronie 13 maja opublikował wytyczne dla funkcjonowania salonów fryzjerskich w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Wśród sugerowanych środków mających zwiększyć bezpieczeństwo są między innymi: bezdotykowy pomiar temperatury pracowników (za ich zgodą), konieczność założenia maseczki i rękawiczek przez klientów (jeśli klient przyjdzie do salonu bez maseczki, salon ma obowiązek jej zapewnienia, odpłatnie bądź nieodpłatnie), mycie rąk przez klientów tuż po wejściu do salonu oraz będący przedmiotem kontrowersji zakaz nie tylko używania, ale też wyjmowania telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi. Ten ostatni wzbudza sporo emocji, a przecież opiera się na logice - na telefonie przenosimy miliony bakterii, więc wyjmowanie go i korzystanie z niego na fotelu u fryzjera przyczynia się do zwiększania ryzyka zachorowania u siebie i innych.

Mocne słowa prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie zaplanowanego na sobotę marszuMocne słowa prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie zaplanowanego na sobotę marszuCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wrócą obostrzenia? Ministerstwo Zdrowia zabrało głos, informacje zasmucą wielu Polaków
  2. Czeka nas gigantyczny protest? Kolejna grupa grozi wyjściem na ulice, "są gotowi do bardzo radykalnych działań"
  3. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie
  4. Tragiczny finał interwencji policji. Nie żyje 34-letni mężczyzna
  5. Ogromny pożar samochodu, poparzoną kobietę znaleziono pod wiaduktem, nie żyje. Tragedia na S8
  6. Smutna informacja obiegła media. Nie żyje legendarny muzyk zespołu Dżem
  7. 2-latek umarł po zjedzeniu popularnego owocu. Zalana łzami matka ostrzega wszystkich rodziców
O włos od tragedii, traktor aż rozpadł się na części. Za kierownicą nietrzeźwy 61-latekO włos od tragedii, traktor aż rozpadł się na części. Za kierownicą nietrzeźwy 61-latekCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News