Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus

Autor Alicja Guz - 24 Czerwca 2020
prezydent Andrzej DudaŹródło: gov.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał 20 czerwca ustawę o "dodatku solidarnościowym" w wysokości 1400 złotych, której jest pomysłodawcą. Pieniądze mają trafić do tych osób, które po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce straciły pracę. Tzw. "Dudowe" wypłacane będzie co miesiąc za okres od czerwca do sierpnia. Co ważne, świadczenie to będzie oskładkowane, ale nieopodatkowane.

Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 19 czerwca 2020 roku o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. "Dudowe" będzie przyznawane co miesiąc od czerwca do sierpnia, czyli w sumie można uzyskać wsparcie finansowe w wysokości 4200 złotych.

Dzisiaj grzeje:
1. Ścieki znów wleciały do Wisły. Władze się tłumaczą, mieszkańcy są oburzeni
2. Najnowsze informacje dotyczące frekwencji wyborczej. Aż ciężko uwierzyć w dane

Komu przysługuje "dodatek solidarnościowy"?

Świadczenie w wysokości 1400 złotych będzie wypłacane przede wszystkim osobom, z którymi rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem po 15 marca 2020 roku. Co ważne, tzw. "dudowe" nie przysługuje osobom pracującym na umowach zlecenia lub pracującym w oparciu o samozatrudnienie. Mogą one jednak skorzystać ze świadczenia postojowego. Co więcej, "dodatek solidarnościowy" przysługuje tym osobom, które płaciły składki przez 60 dni w roku. Świadczenie to będzie oskładkowane, ale nieopodatkowane.

Jak uzyskać "dudowe"?

Aby otrzymać "dodatek solidarnościowy", trzeba złożyć przez internet wniosek do ZUS nie później niż do 31 sierpnia 2020 roku. "Wniosek […] osoba uprawniona składa za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym, albo wykorzystując sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych udostępniony bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w systemie teleinformatycznym" czytamy w ustawie.

Ważne słowa ministra w mediach. Gigantyczna powódź po burzach i ulewach w Polsce nam nie groziWażne słowa ministra w mediach. Gigantyczna powódź po burzach i ulewach w Polsce nam nie groziCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Awantura w lokalu wyborczym. "Pomocnik dziennikarza TVP nie chciał się wylegitymować"
  2. Mariusz Pudzianowski zadziwił wszystkich kibiców w dniu wyborów. Przypomniał Polaka, którego wielbiły tysiące
  3. Piękna Karolina rozbiła się na motocyklu. Nowe fakty w sprawie tragicznego wypadku
  4. Strażacy przecięli już autobus. Jedna część usunięta z drogi
  5. Nastolatek zdewastował radiowóz. Czuje się bezkarny, "bo ma bogatego ojca"
  6. Dramatyczna sytuacja w kolejnej części Polski. Burza spowodowała ogromne zniszczenia i niebezpieczeństwo, wstrząsające zdjęcia
Policja prosi o pomoc w identyfikacji. Ciało mężczyzny wyłowiono z WisłyPolicja prosi o pomoc w identyfikacji. Ciało mężczyzny wyłowiono z WisłyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News