Powstaną kontenery dla chorych na COVID. Właśnie ujawniono, jak będą wyglądać

Autor Alicja Guz - 11 Października 2020
koronawirus konteneryŹródło: Polska Grupa Zbrojeniowa SA

Koronawirus w Polsce zdecydowanie nie jest w odwrocie. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych nowych i potwierdzonych 4 178 przypadkach koronawirusa SARS-CoV-2 w kraju. Z kolei Polska Grupa Zbrojeniowa przekazała, jak będą wyglądały specjalne kontenery do przewożenia osób z podejrzeniem COVID-19.

Koronawirus w Polsce

Koronawirus nadal się rozprzestrzenia. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 178 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju. Najwięcej chorych na COVID-19 odnotowano ubiegłej doby w województwach: małopolskim (685), mazowieckim (433), wielkopolskim (380) i śląskim (354). Z powodu COVID-19 zmarły trzy osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami odeszło kolejnych 29 pacjentów. Łącznie od początku pandemii potwierdzono w Polsce 125 816 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, z czego zmarło 3 004 osób.

Dzisiaj grzeje:
1. Wracają godziny dla seniorów. Pilna decyzja, znów nie zrobimy zakupów
2. Dzisiaj protest uczniów, uczniowie boją się o swoich dziadków i babcie. Do szkoły albo czarno albo wcale

3. Morderstwo w bloku. Nastolatek leżał na chodniku, zginął podczas awantury. Nie żyje

Kontenery dla pacjentów

Polska Grupa Zbrojeniowa przekazała, że spółka Zurad wygrała pierwszy w Polsce kompleksowy przetarg na utworzenie obszaru obserwacyjno-izolacyjnego, systemu segregacji (triażu) i bezpiecznego transportu pacjentów z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS CoV-2. System ten składa się z sześciu kontenerów, które mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa na kolejne, niezakażone jeszcze osoby. - Zaproponowane przez nas rozwiązanie, które wygrało przetarg, nie jest pierwszym służącym do walki z koronawirusem. Nasza firma ma w tym już pewne doświadczenia, jak choćby RobUV służący do dezynfekcji pomieszczeń. Przykładamy wielką wagę do walki z COVID-19, dlatego staramy się oferować rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie służbom zaangażowanym w działania prozdrowotne - powiedział Adam Jabłoński, prezes Zarządu Zurad sp. z.o.o.

Wyjątkowy mural powstał w Śródmieściu. Wyjątkowy mural powstał w Śródmieściu. "To refleksja nad miastem, którego już nie ma"Czytaj dalej

Jak maja działać kontenery?

Jak podaje PGZ, "jednym z kluczowych elementów triażu jest przeprowadzenie wywiadu medycznego i uzyskanie wyniku testu na obecność wirusa w jak najkrótszym czasie. Istotne jest sterowanie ruchem pacjentów tak, by nie narażać personelu szpitala i pacjentów na zarażenie wirusem SARS CoV-2". W wyposażeniu kontenerów możliwa będzie również instalacja systemu Lamp UVc do dekontaminacji i dezynfekcji pomieszczeń. Z kolei innymi dostępnymi funkcjonalnościami będą:

 • montaż systemu wentylacji o właściwej ilości wymian z odzyskiem ciepła;
 • bramka biometryczna z pomiarem temperatury;
 • system do rozpoznawania i identyfikacji twarzy oraz system do skanowania dokumentów;
 • pomieszczenia izolujące pacjenta z podejrzeniem zarażenia SARS CoV-2;
 • systemy komunikacji werbalnej - system ma służyć komunikacji z pacjentem przebywającym w kontenerze;
 • system termowizyjny w podczerwieni - stale monitorujący ciepłotę ciała osób przebywających w poczekalniach.

Gdzie trafią kontenery?

PGZ przekazała, że pierwszych sześć kontenerów trafi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Co ważne, proponowane przez spółkę Zurad rozwiązanie może być wykorzystane również w razie wystąpienia innych typów klęsk żywiołowych lub epidemicznych. "Modułowość systemu pozwala też na dostosowanie do wymaganej funkcji i potrzeb użytkownika, łatwy transport, montaż, jak i przechowywanie" tłumaczy PGZ.

Za chwilę nie będzie odwrotu, liczby są bezwzględne. Warszawa trafi do czerwonej strefyZa chwilę nie będzie odwrotu, liczby są bezwzględne. Warszawa trafi do czerwonej strefyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Polacy dowiedzieli się z samego rana. Szef Kancelarii premiera przekazał bardzo złą wiadomość dla seniorów
 2. Kierowco bardzo dobre wiadomości. Ceny paliw idą w dół. Czy to początek paliwowego eldorado?
 3. ZTM zawiesza tramwaje. Będą duże zmiany dla pasażerów. Szykujcie się
 4. Atak szerszeni na Mazowszu. Na karetkę nie było już czasu
 5. Rząd zmienia zdanie w sprawie uczniów. RMF FM nieoficjalnie: wraca nauka zdalna
 6. Koronawirusa nawet 80 proc. z nas przechodzi bezobjawowo. Jak rozpoznać infekcję?
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News