Nowe obostrzenia szybciej, niż ktokolwiek się spodziewał. Ministerstwo zapowiada

Autor Alicja Guz - 2 Października 2020
koronawirusŹródło: Pixabay

Koronawirus zbiera coraz większe żniwo w Polsce. W piątek 2 października padł kolejny dobowy rekord nowych zakażeń. Potwierdzono 2292 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2. W związku z tym rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie wyklucza, że dodatkowe obostrzenia wejdą wcześniej, niż zapowiadano.

Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. W piątek Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje dotyczące liczby zakażeń SARS-CoV-2 w kraju. W ciągu ostatniej doby przybyło 2292 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Najwięcej zachorowań odnotowano w województwach: małopolskim (282), mazowieckim (246), pomorskim (228), podkarpackim (218) i kujawsko-pomorskim (218). Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło kolejnych 26 osób.

Małe ogniska wirusa

W piątek na temat obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce wypowiedział się dla Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Nie ma teraz obecnie dużych ognisk typu zakłady pracy. Mówimy o zakażeniu rozproszonym, po kilka, kilkanaście osób – powiedział. - Na tym etapie epidemii do zakażeń może dochodzić szczególnie w aglomeracjach miejskich, w przestrzeni publicznej, na ulicach czy w komunikacji. Teraz w przeciwieństwie do wiosny czy lata, nie ma dużych ognisk, są zakażenia rozproszone - dodał.

Najważniejsze przestrzeganie zasad sanitarnych

Wojciech Andrusiewicz podkreślił również, że teraz najważniejsze jest przestrzeganie ustalonych zasad sanitarnych, a przede wszystkim tzw. DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka. Dodał też, że w najbliższych dniach wzrost liczby zachorowań wciąż będzie widoczny. - Powinniśmy się przygotować, że liczba nowych przypadków w najbliższym czasie będzie utrzymywała się w przedziale 1,5 tys. Do 2, czy może nawet 2,5 tys. i więcej przypadków - powiedział dla PAP.

Nowa klasyfikacja do stref

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że od przyszłego tygodnia zaostrzone zostaną kryteria klasyfikacji miast i powiatów do strefy żółtej i czerwonej. Zmiana będzie dotyczyła głównie wartości referencyjnej trzydniowego wskaźnika korygującego, który obecnie wynosi 1,5. Dzięki wprowadzanym zmianom miastom o dużej liczbie mieszkańców będzie łatwiej znaleźć się w którejś ze stref. - Widzimy, że duże miasta zaczynają wchodzić do stref żółtej i czerwonej. Warszawa jest z alertem, na granicy wejścia do stref. Podobnie Gorzów Wielkopolski czy Zielona Góra. Widzimy też, np. w Krakowie wzrost zakażonych - wyjaśnił Andrusiewicz.

Dodatkowe obostrzenia dla stref

Przypominamy, że zgodnie z czwartkową aktualizacją w strefie czerwonej jest 17 powiatów (w tym Sopot), a w żółtej - 34 powiaty (w tym Nowy Sącz, Rzeszów, Gdańsk, Gdynia i Szczecin). Z kolei w strefie niebieskiej, zagrożonej wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń znalazło się 17 powiatów, w tym Warszawa, Włocławek, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Suwałki, Słupsk i Mysłowice. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że od 15 października wejdą dodatkowe obostrzenia w poszczególnych strefach. Chodzi m.in. o liczbę osób uczestniczących w zgromadzeniach, w tym przyjęciach rodzinnych. W strefie zielonej limit ma obejmować 100 osób, w żółtej 75, a w czerwonej 50. W strefie czerwonej pojawi się również nowe obostrzenie - ograniczenie działalności restauracji, barów i pubów do godziny 22:00. Co więcej, obowiązek zasłaniania ust i nosa w na wolnym powietrzu będzie rozszerzony także na strefę żółtą.

Dodatkowe obostrzenia wejdą wcześniej?

Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zakażeń, resort zdrowia nie wyklucza wcześniejszego wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. - Zapowiedzieliśmy obostrzenia od 15 października, ale jeśli w najbliższych dniach utrzymają się wzrosty powyżej 2 tys., nie wykluczamy, że zostaną wprowadzone wcześniej - poinformował Wojciech Andrusiewicz.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News