Nowe obostrzenia szybciej, niż ktokolwiek się spodziewał. Ministerstwo zapowiada

Autor Alicja Guz - 2 Października 2020
koronawirusŹródło: Pixabay

Koronawirus zbiera coraz większe żniwo w Polsce. W piątek 2 października padł kolejny dobowy rekord nowych zakażeń. Potwierdzono 2292 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2. W związku z tym rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie wyklucza, że dodatkowe obostrzenia wejdą wcześniej, niż zapowiadano.

Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. W piątek Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje dotyczące liczby zakażeń SARS-CoV-2 w kraju. W ciągu ostatniej doby przybyło 2292 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Najwięcej zachorowań odnotowano w województwach: małopolskim (282), mazowieckim (246), pomorskim (228), podkarpackim (218) i kujawsko-pomorskim (218). Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło kolejnych 26 osób.

Dzisiaj grzeje:
1. TVP podpisała porozumienie z Episkopatem. Szykuje się druga Telewizja Trwam?
2. Miało być wyrównanie emerytur, będzie w pakiecie srogi podatek. Rząd kosztem Polek będzie łatać dziurę budżetową
3. Sensacyjne wydarzenia na Pradze. Było naprawdę niebezpiecznie

Małe ogniska wirusa

W piątek na temat obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce wypowiedział się dla Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Nie ma teraz obecnie dużych ognisk typu zakłady pracy. Mówimy o zakażeniu rozproszonym, po kilka, kilkanaście osób – powiedział. - Na tym etapie epidemii do zakażeń może dochodzić szczególnie w aglomeracjach miejskich, w przestrzeni publicznej, na ulicach czy w komunikacji. Teraz w przeciwieństwie do wiosny czy lata, nie ma dużych ognisk, są zakażenia rozproszone - dodał.

Wyszedł na imprezę, od tygodnia nie daje znaku życia. Pomóżmy odnaleźć podchorążego z warszawskiej strażyWyszedł na imprezę, od tygodnia nie daje znaku życia. Pomóżmy odnaleźć podchorążego z warszawskiej strażyCzytaj dalej

Najważniejsze przestrzeganie zasad sanitarnych

Wojciech Andrusiewicz podkreślił również, że teraz najważniejsze jest przestrzeganie ustalonych zasad sanitarnych, a przede wszystkim tzw. DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka. Dodał też, że w najbliższych dniach wzrost liczby zachorowań wciąż będzie widoczny. - Powinniśmy się przygotować, że liczba nowych przypadków w najbliższym czasie będzie utrzymywała się w przedziale 1,5 tys. Do 2, czy może nawet 2,5 tys. i więcej przypadków - powiedział dla PAP.

Nowa klasyfikacja do stref

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że od przyszłego tygodnia zaostrzone zostaną kryteria klasyfikacji miast i powiatów do strefy żółtej i czerwonej. Zmiana będzie dotyczyła głównie wartości referencyjnej trzydniowego wskaźnika korygującego, który obecnie wynosi 1,5. Dzięki wprowadzanym zmianom miastom o dużej liczbie mieszkańców będzie łatwiej znaleźć się w którejś ze stref. - Widzimy, że duże miasta zaczynają wchodzić do stref żółtej i czerwonej. Warszawa jest z alertem, na granicy wejścia do stref. Podobnie Gorzów Wielkopolski czy Zielona Góra. Widzimy też, np. w Krakowie wzrost zakażonych - wyjaśnił Andrusiewicz.

Ośmielił się zwrócić uwagę, pobili go na przystanku. Porażająca relacja świadkówOśmielił się zwrócić uwagę, pobili go na przystanku. Porażająca relacja świadkówCzytaj dalej

Dodatkowe obostrzenia dla stref

Przypominamy, że zgodnie z czwartkową aktualizacją w strefie czerwonej jest 17 powiatów (w tym Sopot), a w żółtej - 34 powiaty (w tym Nowy Sącz, Rzeszów, Gdańsk, Gdynia i Szczecin). Z kolei w strefie niebieskiej, zagrożonej wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń znalazło się 17 powiatów, w tym Warszawa, Włocławek, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Suwałki, Słupsk i Mysłowice. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że od 15 października wejdą dodatkowe obostrzenia w poszczególnych strefach. Chodzi m.in. o liczbę osób uczestniczących w zgromadzeniach, w tym przyjęciach rodzinnych. W strefie zielonej limit ma obejmować 100 osób, w żółtej 75, a w czerwonej 50. W strefie czerwonej pojawi się również nowe obostrzenie - ograniczenie działalności restauracji, barów i pubów do godziny 22:00. Co więcej, obowiązek zasłaniania ust i nosa w na wolnym powietrzu będzie rozszerzony także na strefę żółtą.

Dodatkowe obostrzenia wejdą wcześniej?

Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zakażeń, resort zdrowia nie wyklucza wcześniejszego wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. - Zapowiedzieliśmy obostrzenia od 15 października, ale jeśli w najbliższych dniach utrzymają się wzrosty powyżej 2 tys., nie wykluczamy, że zostaną wprowadzone wcześniej - poinformował Wojciech Andrusiewicz.

Nie żyje Dorota Kawęcka. Wielka strata, kochały ją miliony telewidzówNie żyje Dorota Kawęcka. Wielka strata, kochały ją miliony telewidzówCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziś ponad 3 tysiące zarażeń koronawirusem. Pękła bariera, której każdy się obawiał
  2. Wjechał luksusowym Porsche w przyczepę. Pozwał rolnika, nie miał za grosz litości
  3. Taka będzie tegoroczna zima! Mamy prognozę pogody na zimę 2020/2021
  4. Policja poszukuje tego mężczyzny. Nie uwierzycie, co ma na sumieniu
  5. Warszawa zagrożona, Ministerstwo Zdrowia potwierdza
  6. Ujawniono prawdziwą liczbę infekcji Covid-19. Ma się nijak do oficjalnej
Tragiczny wypadek na Mazowszu, porażające szczegóły. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitaluTragiczny wypadek na Mazowszu, porażające szczegóły. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitaluCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News