Pilne: rząd ogłosił zniesienie obostrzeń. Znamy szczegóły, dużo się zmieni

Autor Mateusz Kobyłka - 13 Maja 2020
konferencja premieraŹródło: Fot. Piotr Molecki/East News

Środowa konferencja premiera Mateusza Morawieckego to bardzo oczekiwane przez wszystkich wydarzenie. Rząd poinformował o szczegółach trzeciego etapu odmrażania gospodarki. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Konferencja premiera

- Wiemy, że nic nie będzie takie jak wcześniej, ale też powrót do tej normalności, nowej normalności zależy od tego, w jak zdyscyplinowany sposób będziemy trzymać się tych rygorów dezynfekcji. - powiedział premier. - Chciałbym w tym miejscu raz jeszcze podziękować wszystkim służbom medycznym, pielęgniarkom, farmaceutom, ale także szerzej: wszystkim tym, którzy są na tym froncie walki z koronawirusem. - dodał.

Dzisiaj grzeje:
1. Celebryci łamią przepisy na oczach tysięcy osób. Oburzające zachowanie, mogło dojść do tragedii
2. Ile zarabia się w Rossmannie? Najpopularniejsza w Polsce drogeria wręcza nie tylko gotówkę

Zakłady fryzjerskie znów otwarte

Od 18 maja znów będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Wszystko będzie się jednak odbywało w rygorze sanitarnym, który obowiązuje. Morawiecki podkreślił, że klienci takich miejsc powinni umawiać się na wizyty przez internet na konkretne godziny tak, aby ograniczyć do minimum kontakt z innymi ludźmi.

Gastronomia powraca

Premier ogłosił, że częściowo otwarte będą od poniedziałku również lokale gastronomiczne. Tak jak w przypadku pozostałych miejsc, tutaj również obowiązywał będzie reżim sanitarny. Morawiecki zachęca restauratorów do otwierania ogródków tam, gdzie jest to możliwe.

Kolejny zakaz zostanie przedłużony do odwołania? Młodzi ludzie będą wściekliKolejny zakaz zostanie przedłużony do odwołania? Młodzi ludzie będą wściekliCzytaj dalej

Zmiany reguł w komunikacji miejskiej i szkołach

Zmiany nastąpią też w ograniczeniach obowiązujących w przestrzeni transportu publicznego. - Do tej pory było to co drugie miejsce siedzące. Teraz będzie to 30 procent wszystkich miejsc siedzących lub stojących przypisanych według normy dla danego pojazdu - powiedział szef rządu. Od poniedziałku zniesiony zostanie zakaz prowadzenia zajęć praktycznych w placówkach policealnych.

Dużo zmian od 25 maja i 1 czerwca

Od 25 maja w klasach 1-3 uruchomiona zostanie w opieka nad dziećmi, podobnie jak ma to miejsce w przedszkolach. Nie będzie to zwyczajna edukacja, tylko zajęcia opiekuńczo dydaktyczne. Tego dnia rząd umożliwi również konsultacje ze swoimi nauczycielami maturzystom i ósmoklasitom. Od 1 czerwca wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli odbywać takie konsultacje. Co istotne, to rodzice zadecydują, czy ich dziecko ma uczęszczać w zajęciach.

Warszawski przedsiębiorca pozywa Skarb Państwa. W grę wchodzą duże pieniądzeWarszawski przedsiębiorca pozywa Skarb Państwa. W grę wchodzą duże pieniądzeCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z samego rana Ministerstwo Zdrowia wydało do wszystkich Polaków komunikat najwyższego stopnia
  2. Konie wracają na szlak nad Morskie Oko. Pojadą już za kilka dni
  3. Ważna wiadomość dla restauracji. Nowa uchwała dotyczy ogródków
  4. Schronisko na Paluchu zamknięte przez epidemię. Kiedy to się zmieni?
  5. Celebryci łamią przepisy na oczach tysięcy osób. Oburzające zachowanie, mogło dojść do tragedii
  6. Polacy mają dość zakazu handlu w niedzielę. Sondaż nie pozostawia złudzeń
Ważna wiadomość dla restauracji. Nowa uchwała dotyczy ogródkówWażna wiadomość dla restauracji. Nowa uchwała dotyczy ogródkówCzytaj dalej

Następny artykuł