Niezwykły obiekt pojawi się nad Polskim niebem. Jak oglądać kometę NEOWISE?

Autor Karolina Kraushar - 14 Lipca 2020
KometaŹródło: Wikipedia, Ballota, Praca Własna, CC

Już w najbliższych dniach miłośników astronomii oraz malowniczych zjawisk na niebie czeka nie lada gratka. Na niebie nad Polską pojawi się kometa o nazwie C/2020 F3 - NEOWISE. Do 20 lipca będziemy mogli ją podziwiać gołym okiem, a do połowy sierpnia będzie widoczna przy użyciu teleskopu lub lornetki.

Niesamowite zjawisko na niebie

W tym roku na niebie miały być widoczne trzy jasne komety o nazwach: C/2020 F8 - SWAN, C/2019 Y4 - ATLAS oraz C/2020 F3 - NEOWISE. Niestety SWAN i ATLAS nie mogły zostać dostrzeżone na niebie, ponieważ komety rozpadły się. Teraz jednak będziemy mogli nadrobić zaległości, bo na Polskim niebie pojawi się trzecia z komet - C/2020 F3 - NEOWISE. Kometa, którą przez kilkanaście dni będziemy mogli obserwować, została odkryta 27 marca 2020 roku za sprawą teleskopu NEOWISE.

Dzisiaj grzeje:
1. Nagły zwrot w sprawie zmarłego Woźniaka-Staraka. Na jaw wychodzą nowe fakty
2. Minister finansów zgadza się na nowy podatek. Ujawnił już nawet, kiedy opłata wejdzie w życie

Kometę dostrzeżesz gołym okiem

W tej chwili jasność komety wynosi około 1,5 magnitudo i do 20 lipca bez problemu powinniśmy móc dostrzec ją na niebie bez użycia lornetki czy teleskopu. Później, do połowy sierpnia będziemy mogli w dalszym ciągu obserwować kometę, jednak będzie nam musiał w tym pomóc sprzętu do obserwacji. Kometa najbliżej naszej planety znajdzie się 23 lipca. Między Ziemią, a kometom odległość wyniesie 103,5 mln kilometrów.

Gdzie szukać komety

Kometa C/2020 F3 - NEOWISE będzie widoczna na niebie nad północnym horyzontem od zmierzchu do świtu. Wcześniej /2020 F3 - NEOWISE znajdowała się w gwiazdozbiorze Woźnicy oraz na tle Rysia. Do końca lipca znajdzie się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Policja apeluje o pomoc. Zaginęła 15-latka. Widziałeś ją?Policja apeluje o pomoc. Zaginęła 15-latka. Widziałeś ją?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uważajcie podczas spacerów w Warszawie i patrzcie pod nogi. "Po Bielanach grasuje morderca"
  2. Na Cirlce K legalnie kupisz "holenderską używkę". Rusza sprzedaż na stacjach
  3. Wyniki wyborów w Warszawie. Szczegółowe dane PKW
  4. Jak głosowali sąsiedzi Rafała Trzaskowskiego? Mieszkańcy Ursynowa byli jednomyślni
  5. Jak głosowali sąsiedzi Jarosława Kaczyńskiego? Duża różnica głosów
  6. Nie żyje aktor znany z "Klanu", "Na wspólnej" i "Na dobre i na złe". Śmierć przyszła nagle, poznaliśmy prawdopodobną przyczynę
Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News