Powodował kolizje drogowe, bo chciał zarobić. Teraz odpowie za swoje oszustwa

Autor Julian Bakuła - 9 Listopada 2020
Policja zatrzymała mężczyznę, który powodował kolizje drogowe dla zysku.Źródło: Marek BAZAK/East News

Stołeczna policja zatrzymała młodego kierowcę, który powodował kolizje drogowe dla zysku. Zatrzymany mężczyzna miał z premedytacją doprowadzić do wielu stłuczek. Kilkanaście z nich miało miejsce w ciągu ostatnich miesięcy. Teraz odpowie za wyłudzenia i oszustwa przed sądem.

Totalny paraliż i bitwy o miejsca parkingowe. Tłumy ruszyły na galerie, robią zakupy na ostatnią chwileTotalny paraliż i bitwy o miejsca parkingowe. Tłumy ruszyły na galerie, robią zakupy na ostatnią chwileCzytaj dalej

Policja zatrzymała sprawcę kolizji drogowych

Stołeczna policja poinformowała w poniedziałek (09.11) o zatrzymaniu 27-letniego kierowcy, który spowodował około 90 kolizji drogowych. Mężczyzna miał celowo doprowadzać do kolizji, aby następnie w drodze oszustwa wymuszać odszkodowanie z ubezpieczenia.

"Działał głównie na terenie Pragi Północ. Mężczyzna powodował stłuczki z innymi pojazdami, a następnie wymuszał od uczestników kolizji pieniądze na poczet poniesionych strat wynikających z uszkodzenia pojazdów. W zamian obiecywał też, że nie będzie powiadamiał Policji" - informuje Edyta Adamus z sekcji prasowej stołecznej policji.

Kilkanaście kolizji w pół roku

Według ustaleń wydziału do walki z przestępstwami gospodarczymi KSP zatrzymany 27-latek, który ma na swoim koncie około 90 umyślnych kolizji, do kilkunastu z nich miał doprowadzić w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Poszkodowane w wyniku działalności 27-latka były poza uczestnikami powodowanych przez niego kolizji także towarzystwa ubezpieczeniowe, od których wyłudzał nienależne mu odszkodowania. "Policjanci ustalili, że ich kwota mogła wynieść około 250 000 złotych" - czytamy w komunikacie policji.

Dzisiaj grzeje:
1.Ma się zacząć punkt 16 w Warszawie. Ujawniono dokładny plan
2. Nagle wprowadzili nowe obostrzenie dla Polaków. Nasi sąsiedzi podjęli decyzję, wielu podróżnych nawet nie wie
3. Każda rodzina będzie musiała zapłacić po 200 zł miesięcznie. Będzie u nas drożej niż w Niemczech

Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumDantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumCzytaj dalej

Zatrzymanemu grozi nawet 8 lat więzienia

Zatrzymanemu przez policję 27-latkowi za celowe powodowanie kolizji, oszustwa i wyłudzanie pieniędzy może grozić do 8 lat więzienia. Póki co mężczyzna został objęty dozorem policyjnym.

Co powinniśmy zrobić w przypadku kolizji na drodze, aby uchronić się przed tego rodzaju oszustwami? "Kiedy dojdzie do kolizji, a więc zdarzenia mającego związek z ruchem drogowym, w którym uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, uczestnicy nie są zobowiązani do wzywania Policji. Taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.
Osoby biorące udział w kolizji mogą "sprawę" załatwić sami, jeśli wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości" - czytamy w objaśnieniu komendy policji na Bielany i Żoliborz.

Niejasne okoliczności

Są jednak sytuacje, w których powinna nam się zapalić w głowie czerwona lampka. Warto wtedy dwa razy zastanowić się, czy wezwanie policji nie byłoby wskazane. "Nie zawsze (...) okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników jest jednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać Policję. Funkcjonariusze posiadają niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do rozstrzygania tego typu sporów" - czytamy w komunikacie policji.

Jest to dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy drugi uczestnik zdarzenia "zwala winę" na nas, domagając się rekompensaty finansowej, wobec czego nie mamy wiele do stracenia. "Kiedy na miejsce przybędą policjanci, to oni "przejmują dowodzenie". Uczestnicy kolizji mają obowiązek bezwzględnie dostosować się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy. Policjanci określą winnego zdarzenia drogowego. Jeśli wskazany nie zgadza się z oceną policjantów, ci kierują wniosek o rozstrzygnięcie sporu do sądu działającego na obszarze, na którym zaistniała kolizja" - tłumaczy policja.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już niedługo sklepy ponownie się otworzą? Niektóre z nich mogą być zaraz dostępne
  2. Zaczęło się od żartu Elona Muska, który przerodził się w nowy biznes
  3. Sklepy właśnie ogłosiły. Kolejne zmiany w godzinach robienia zakupów
  4. Niespodziewanie w nocy ogłosili decyzję. Kompletna zmiana planów, wiadomo jak będzie wyglądał 11 listopada
  5. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Tomasz Hajto ujawnił druzgocącą informację. Chodzi o jego córkę, dostaje skandaliczne wiadomości

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News