Jedyna taka inwestycja w Polsce, kierowcy czekali na nią latami. Wybudują podziemny parking w Warszawie

Autor Mateusz Dolak - 6 Marca 2020
Powstanie parking na placu Powstańców Warszawy Źródło: Pixabay (zdj. ilustracyjne)

Dobra wiadomość dla kierowców. Za cztery lata w centrum Warszawy powstanie podziemny parking. Miasto podpisało umowę na projekt i budowę takiego obiektu pod placem Powstańców Warszawy. | www.wawainfo.pl - wejdź po najnowsze informacje ze stolicy.

Formuła PPP

Parking powstanie w formule koncesji partnerstwa publiczno-prywatnego. Obiekt będzie własnością miasta, ale to koncesjonariusz będzie nim zarządzał i ponosił koszty jego eksploatacji. - Udało nam się wynegocjować warunki i umowę, która jest unikalna w skali kraju. Dzięki podpisanemu partnerstwu, Warszawa zyska nowy wielopoziomowy parking podziemny nie inwestując przy tym własnych środków. Co ważne, ryzyko inwestycyjne również będzie po stronie koncesjonariusza - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Przetarg na budowę wygrała firma Immo Park Warszawa sp. z.o.o., spółka zależna Mota-Engil Central Europe S.A.

Niewyobrażalny skandal w popularnej lodziarni. Lepiej uważajcie, konsekwencje mogą być straszneNiewyobrażalny skandal w popularnej lodziarni. Lepiej uważajcie, konsekwencje mogą być straszneCzytaj dalej

Parkingi w Gdańsku i we Wrocławiu

- Mota-Engil Central Europe jest doświadczonym inwestorem i wykonawcą na rynku polskim nie tylko w zakresie budowy parkingów, ale przede wszystkim jednym z pionierów w realizacji takich inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jako jedni z pierwszych zrealizowaliśmy projekt w formule PPP, jakim jest parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu. W naszym portfolio znajduje się także umowa z Miastem Gdańsk na budowę i eksploatację parkingów kubaturowych - stwierdził Marcin Podlecki, członek zarządu IMMO Park Warszawa. Jak dodał, Warszawa ma ogromny potencjał na kolejne lokalizacje w tej formule. - W naszej ocenie projekty partnerstwa publiczno-prywatnego to przyszłość samorządów, które po ograniczeniu napływu środków Unii Europejskiej będą szukały nowych źródeł finansowania swoich inwestycji - dodał Podlecki.

420 aut

Parking, który powstanie pod Placem Powstańców Warszawy będzie czterokondygnacyjny i pomieści 420 samochodów. W środku będą ładowarki dla pojazdów elektrycznych, a także ogólnodostępna toaleta. Na powierzchni zostaną zamontowane stojaki rowerowe. Inwestycja powstanie tylko i wyłącznie ze środków koncesjonariusza, a po wybydowaniu przejdzie na własność miasta. Pomiędzy ratuszem a firmą obowiązywać będzie jednak umowa koncesyjna, którą podpisano na 40 lat. Ceny za parkowanie zostaną ustalane przez firmę, jednak w swojej ofercie będzie musiała posiadać abonamenty dla okolicznych mieszkańców. Pierwsze auta zaparkują tu w 2024 roku.

Rodzina, fani i przyjaciele żegnają Pawła Królikowskiego. Tłumy na pogrzebie uwielbianego aktoraRodzina, fani i przyjaciele żegnają Pawła Królikowskiego. Tłumy na pogrzebie uwielbianego aktoraCzytaj dalej

Kolejne parkingi

- Spełniamy obietnice o budowie parkingów podziemnych w sercu Warszawy. Wszyscy wiemy, że sprawa ta nie jest łatwa, ale podpisywana umowa to najlepszy dowód, że samorządy mogą z powodzeniem współpracować z przedsiębiorcami. To jedna z najlepszych dróg do realizacji wspólnych celów - powiedziała Anna Nehrebecka-Byczewska, radna i przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy. - Wierzę, że parking, który powstanie pod placem Powstańców Warszawy będzie pierwszym, ale nie ostatnim, jaki zostanie wybudowany w najbliższych latach w stolicy. Mam cichą nadzieję, że następny będzie podziemny garaż nieopodal Starego Miasta. Gdyby powstał, widok na Starówkę z brzegów Wisły byłby jeszcze piękniejszy - podsumowuje radna.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były zmarznięte, wygłodzone, miały brudne akwarium. Znęcał się nad chomikami, stanie przed sądem
  2. Weekend utrudnień w Warszawie. Aktywiści wyjdą na ulice, będą cztery zgromadzenia
  3. Samochód wpadł do Wisły, utonął. Pogotowie podjęło reanimację kierowcy, 35-latka nie żyje
  4. Tragedia w Wołominie: dwulatek był chory, przyjmował antybiotyki. Babcia wezwała pomoc, chłopiec nie żyje
  5. Toyota jechała na czołówkę, uderzyła w volkswagena. Dwie osoby w szpitalu, na miejscu śmigłowiec LPR
  6. Jeden pożar za drugim. Podpalacz z Warszawy zatrzymany, dopiero wyszedł z więzienia, siedział kilkanaście razy
Tutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środkaTutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środkaCzytaj dalej

Następny artykuł