Szykują się poważne zmiany dla kierowców. Wielu z nich, nie będzie zadowolonych

Autor - 26 Sierpnia 2020
Kierowcy, zmiany nastąpią już wkrótceŹródło: Pixabay

Kierowcy muszą mieć się na baczności. Do sejmu wpłynął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, którego autorami są posłowie Lewicy. Zmiany mają dotyczyć m.in. ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym czy wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych przed wejściem na pasy.

Kierowcy, zmiany nastąpią już wkrótce

Kierowcy będą musieli przygotować się na nadchodzące zmiany. Do sejmu we wtorek wpłynął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Autorami zmian są posłanki i posłowie Lewicy, którzy w uzasadnieniu wskazali, że celem jest "poprawa bezpieczeństwa pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych, wchodzących na to przejście bądź oczekujących na wejście na przejście oraz ogólna poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach".

Dzisiaj grzeje:
1. Uważajcie na swoje dzieci. Przed chwilą wydano pilne ostrzeżenie. Skutki mogą być tragiczne
2. Gwiazdor chciał zrobić zakupy w IKEA bez maseczki. Został wyrzucony na bruk

Blisko 3800 wypadków na przejściach

Politycy podkreślili, że w 2018 roku doszło do największej liczby wypadków w rejonie przejść dla pieszych, było ich wtedy aż 3738, natomiast w roku 2010, o ponad 730 mniej. Posłowie odpowiedzialni za projekt ustawy ocenili to jako " klęska polskiego państwa w zakresie polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego".

Premier o zmianach w prawie

Nie tylko posłowie Lewicy chcą zmian w prawie drogowym, wcześniej mówił o tym również premier Mateusz Morawiecki. - W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia. Po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę - powiedział w grudniu Morawiecki. - Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy - dodał.

Projekt nadal nie wszedł w życie

Od słów premiera minęło osiem miesięcy, a zmiany w dalszym ciągu nie weszły w życie. Projekt ustawy, sporządzony przez Ministerstwo Infrastruktury, nie trafił jeszcze na posiedzenie Rady Ministrów. Głos w sprawie pracy nad projektem zabrał w maju wiceminister infrastruktury Rafał Weber. - Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt ustawy zostanie przyjęty, a następnie - po jego zatwierdzeniu przez samą Radę Ministrów - trafi pod obrady Sejmu, a później Senatu - powiedział w maju Weber.

Czy kierowców czekają zmiany?

Posłowie Lewicy chcą wprowadzenia do art. art. 13 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym zapisu mówiącego o tym, że "pieszy wchodzący na przejście, znajdujący się na przejściu lub oczekujący na wejście na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem". Na poprawę bezpieczeństwa pieszych ma wpłynąć również "obniżenie dozwolonej prędkości jazdy w godzinach nocnych na terenie zabudowanym". Obecnie dopuszczalna prędkość pojazdów w godzinach od 23.00 do 5.00 wynosi 60/h. Autorzy projektu chcą usunięcia tego zapisu i wprowadzenia maksymalnej prędkości 50 km/h niezależnie od pory dnia.

Kierowcy będą tracić prawo jazdy?

Posłanki i posłowie Lewicy chcą również umożliwić organom ścigania zatrzymanie prawa jazdy także w sytuacji przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. W tej chwili przepisy dotyczą wyłącznie obszarów zabudowanych.

GIS po raz kolejny zmienił wytyczne. Chodzi o powrót dzieci do przedszkoli i żłobkówGIS po raz kolejny zmienił wytyczne. Chodzi o powrót dzieci do przedszkoli i żłobkówCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pracownik sieci Carrefour zmarł w sklepie. Jego ciało przykryto, żeby klienci mogli robić zakupy
  2. Wideo - Ktoś podrzucał opony na pole rolnika. Ten okrutnie się zemścił
  3. Koronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka wiernych
  4. Zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony? Co sądzicie?
  5. Nowy "gang" w Biedronce, sklep rusza z kolejną akcją. Wielu klientów czekało na ten moment
  6. Media podały przykrą wiadomość o Tomaszu Lisie. Dziennikarz jest zdruzgotany
Drzewo wisi nad siecią trakcyjną. Tramwaje nie kurusją. Bardzo duże utrudnienia po wichurzeDrzewo wisi nad siecią trakcyjną. Tramwaje nie kurusją. Bardzo duże utrudnienia po wichurzeCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News