Warszawscy kierowcy czekali na zmiany od lat. W końcu prawo da im tę możliwość, będzie łatwiej

Autor Kamil Matuszak - 24 Listopada 2020
Kontrola drogowa policjiŹródło: TOMASZ RADZIK/East News

Kierowcy wiele lat czekali na udogodnienia związane z posiadaniem przy sobie prawa jazdy. W życie wchodzi przepis, który wszystko ułatwi. Za brak dokumentu przestanie grozić mandat.

Właśnie pojawił się na stronach rządowych. Jest projekt Kwarantanny NarodowejWłaśnie pojawił się na stronach rządowych. Jest projekt Kwarantanny NarodowejCzytaj dalej

Ułatwienia dla kierowców

Już od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy - w życie wejdą przepisy, ułatwiające podróżowanie. Wystarczy, że w telefonie będziemy mieć cyfrową wersję dokumentu.

To ułatwi wielu zapominalskim podróż - nie będzie już konieczności zawracania z trasy i szukania fizycznej wersji pozwolenia na prowadzenie pojazdu. Wszystko załatwi aplikacja mObywatel, w której znajdzie się elektroniczny dokument.

Dotychczas za brak posiadania przy sobie dokumentu, pomimo posiadania prawa jazdy, groził mandat w wysokości 50 zł. Od przyszłego miesiąca, warszawscy kierowcy nie będą musieli drżeć ze strachu, gdy zostawią dokument w domu lub innej torebce.

Dzisiaj grzeje:
1. Policja potrąciła protestującego. Ludzie kładli się pod radiowozy, policja na komendę wywiozła fotoreporterkę
2. Ferie 2021: wszystko już jasne. Gowin potwierdził wiadomość ws. sezonu zimowego
3. Gmina w żałobie: nie żyje sołtys i strażak. Właśnie poinformowano o jego śmierci

Wiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół. Minister Edukacji nie ma wątpliwości. Podał terminWiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół. Minister Edukacji nie ma wątpliwości. Podał terminCzytaj dalej

W życie wchodzi pakiet deregulacyjny dla kierowców

Wyczekiwane zmiany są wynikiem wejścia w życie tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (ustawa z 14 sierpnia 2020 roku o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym).

Zapisano tam, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego dokumentu zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Teraz ten przepis wchodzi w życie.

Oprócz braku mandatu za posiadanie przy sobie fizycznej wersji prawa jazdy, w pakiecie zmian znajdzie się również np. możliwość wprowadzenia przez diagnostę zaświadczenia o pozytywnym przejściu przeglądu do systemu, które zwróci kierowcy dowód rejestracyjny bez konieczności wizyty w starostwie.

Pakiet deregulacyjny dla kierowców to wspólna inicjatywa ministerstwa cyfryzacji oraz resortu infrastruktury. Dokładnie od 5 grudnia wyruszając w trasę nie będziemy musieli stresować się tym, że nasz dokument zostało w innej kurtce, czy w miejscu pracy. Wystarczy, że warszawski kierowca będzie mieć przy sobie smartfon z aplikacją.

- Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy. Niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel - dodał.

Nagła interwencja pogotowia na demonstracji. Jedna z osób klejem przykleiła dłoń do bramyNagła interwencja pogotowia na demonstracji. Jedna z osób klejem przykleiła dłoń do bramyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Czteroletnia dziewczynka wypadła z okna. Wstała i poszła do piekarni prosić o pomoc
  2. Siedlce. Potrącenie pieszego na pasach - Kto winien?
  3. Nagła interwencja pogotowia na demonstracji. Jedna z osób klejem przykleiła dłoń do bramy
  4. Wiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół. Minister Edukacji nie ma wątpliwości. Podał termin
  5. Nie żyje były redaktor naczelny Polskiego Radia. Trzy tygodnie leżał pod respiratorem, przegrał walkę z chorobą
  6. W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie
  7. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News