Policjant może zabrać Ci auto i i nim kierować. Przepis, którego nie znają wszyscy kierowcy

Autor Karolina Kraushar - 11 Września 2020
Kierowcy mogą być zaskoczeniŹródło: Wikipedia, By Photographs by Radosław Drożdżewski (User:Zwiadowca21) - Own work, CC BY-SA 4.0,

Kierowco - policjant może usiąść za kierownicą twojego auta. Według rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji funkcjonariusz ma uprawnienia do kierowania kontrolowanego pojazd. Sprawdź, w jakich przypadkach mundurowi mogą poruszać się twoim autem.

Kierowcy mogą być zaskoczeni

Kierowcy mogli nie słyszeć o rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 5 listopada 2019 roku. Z dokumentu wynika, że funkcjonariusz policji może zażądać od nas kluczyków i wsiąść za kierownicę naszego auta.

Dzisiaj grzeje:
1. Zadzwoniła do córki, pożegnała i skoczyła do Wisły. Porażająca akcja służb w Warszawie

2. Od dziś zmasowane kontrole na polskich drogach, na mandacie się nie skończy. Policja będzie dosłownie wszędzie

Kiedy policjant może kierować pojazdem?

Funkcjonariusz ma uprawnienia do kierowania pojazdem w sytuacji, gdy jest to niezbędne, aby sprawdzić stan techniczny samochodu, szczególnie w przypadku zweryfikowania sprawności hamulców, nacisku osi pojazdu czy oceny masy auta oraz przeprowadzenia kontroli w miejscu, w którym nie utrudnia on ruchu ani nie zagraża bezpieczeństwu. Policjant może kierować samochodem również po zakończonym pościgu. jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że auto zostało skradzione lub kiedy osoba znajdująca się za kierownicą popełniła przestępstwo. Dodatkowo mundurowi mogą kierować autem, gdy zatrzymany jest w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub pod wpływem środków mających działanie podobne do alkoholu.

Policja przypomina

Funkcjonariusze przypominają, że ważne jest, aby kierowcy pamiętali o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu. - Dobry stan techniczny pojazdu zapewnia bezpieczną jazdę nam, naszym pasażerom, którymi często są członkowie rodziny, ale także zapewnia bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu drogowego - apelują. Policjanci dodają, że ich rolą: "nie jest "na siłę" wyszukiwanie wad technicznych pojazdu, lecz dbałość i troska o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i czasowa eliminacja z dróg pojazdów, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa".

Czym grozi niewykonanie polecenia funkcjonariuszy?

Według artykułu 178b Kodeksu Karnego niewykonanie polecenia zatrzymania pojazdu jest w Polsce przestępstwem. - Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 5 - brzmi treść artykułu.

Awantura o drogę, mieszkańcy napisali petycje. Nie chcą ciężarówek przy blokachAwantura o drogę, mieszkańcy napisali petycje. Nie chcą ciężarówek przy blokachCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tomasz Komenda ogłosił radosną nowinę. Nikt nie spodziewał się lepszych wieści
  2. Tadeusz Rydzyk pojawił się w "Milionerach" TVN. Nawet Hubert Urbański nie krył zdziwienia
  3. "Jolka" wstrząsa Otwockiem. Mieszkańcy mają dość. Niektórym puszczają nerwy, inni błagają o pomoc
  4. Chcieli zniszczyć dokumenty na dwa dni przed awarią Czajki. Mamy odpowiedź MPWiK
  5. Jego głos sprawiał, że ludzie płakali jak dzieci. Ta śmierć złamie serca wielu Polakom
  6. Tragiczny wypadek. Samochód osobowy z impetem wjechał pod ciężarówkę. Zginęła jedna osoba
Obrazy WawaINFO"Kobieta nie będzie nosiła ubioru mężczyzny". Ogromna burza o billboardy w WarszawieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News