Plaga kradzieży aut w Warszawie? Policja wydała oświadczenie, dementuje doniesienia senatora

Autor Mateusz Dolak - 11 Marca 2021
zdjęcie ilustracyjneŹródło: policja

"W ostatnim czasie na terenie Warszawy DZIEŃ W DZIEŃ kradzionych jest 20-30 samochodów (głównie marki japońskie). To największy wzrost kradzieży aut od wielu lat" - napisał na Twitterze senator PO Krzysztof Brejza. Na wpis polityka szybko zareagowała stołeczna policja.

Plaga kradzieży aut w Warszawie?

W środę Krzysztof Brejza zarzucił policji, że nie radzi sobie z problemem kradzieży aut w Warszawie. "No ale priorytetem-Żoliborz i pacyfikacja kobiet.." - stwierdził senator odnosząc się do działań funkcjonariuszy podczas protestów organizowanych przez Strajk Kobiet.

Przypomnijmy, że policja w Dzień Kobiet całkowicie zablokowała rondo Dmowskiego, tak by uniemożliwić organizację zgromadzenia zaplanowanego przez SK. Jak pisaliśmy na naszym portalu, pikieta odbyła się kilkaset metrów dalej - na rondzie Czterdziestolatka. Okazało się, że grupa demonstrantów nie była liczna - w przeciwieństwie do funkcjonariuszy, których było więcej niż zgromadzonych osób.

Szarpanina przed pomnikiem Smoleńskim. W akcji policjanci i wojskoSzarpanina przed pomnikiem Smoleńskim. W akcji policjanci i wojskoCzytaj dalej

Nieprawdziwe dane

Abstrahując od słuszności działań policji, okazuje się że senator PO zamieścił na Twitterze fake newsa - przynajmniej tak twierdzi rzecznik komendy stołecznej.

- Pierwsze co zrobiłem po tym wpisie to sprawdzenie daty publikacji. Byłem przekonany, że jest to stary wpis, bo tyle pojazdów kradziono, ale kilkanaście lat temu - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową nadkomisarz Sylwester Marczak.

I dodał, że ktoś okłamał senatora podając mu nieprawdziwe dane.

Liczba kradzieży aut spada

Nadkomisarz powiedział, że według oficjalnych statystyk, we wtorek skradziono 10 pojazdów, a w poniedziałek 7. Podał też, że od początku roku do końca lutego wszczęto 416 postępowań dotyczących kradzieży samochodów. Oznacza to, że średnio każdego dnia ginie 7 aut, a nie tak jak twierdzi Brejza 30.

- Oczywiście ktoś może powiedzieć, że w Warszawie zarejestrowanych jest około 1 500 000 samochodów osobowych, to kradzież 7 nie robi na nikim wrażenia, to jednak dla nas 7 też jest liczbą, której nie akceptujemy - podkreślił Marczak.

Według statystyk policji spada liczba kradzieży samochodów w Warszawie. W 2019 roku skradziono 3030 aut, a rok później 2845. Kilkanaście lat temu ze stołecznych ulic ginęło nawet 15 tysięcy pojazdów rocznie.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: Twitter, PAP
zdjęcie główne ilustracyjne: policja

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News