Kierowcy złapią się za kieszeń. Wszystkich czeka nowa opłata, będzie dużo drożej

Autor Alicja Guz - 10 Października 2020
kierowcyŹródło: Pixabay

Kierowcy muszą przygotować się, że od nowego roku zapłacą więcej. Dodatkowe koszta będą wiązać się z wymianą oleju silnikowego. Zostanie ona bowiem obłożona specjalną opłatą depozytową. Projekt przepisów, który przewiduje kaucję doliczaną do litra smaru, opracowany jest przez Ministerstwo Rozwoju.

Kierowcy zapłacą więcej

Kierowcy już od stycznia 2021 roku zapłacą więcej za wymianę oleju silnikowego. Ministerstwo Rozwoju przygotowało zmianę przepisów, które zakładają specjalną opłatę depozytową. - Proponuje się wprowadzenie opłaty depozytowej doliczanej do ceny produktów smarowych sprzedanych lub wymienianych użytkownikom. W przypadku równoczesnego zwrotu odpowiedniej ilości zużytego smaru opłata nie będzie pobierana. W przeciwnym wypadku będzie mogła podlegać zwrotowi także po zwrocie odpadu w racjonalnym terminie od dnia zakupu i za okazaniem potwierdzenia dokumentu potwierdzającego pobranie - cytuje auto.dziennik.pl.

Po co dodatkowa opłata?

Urzędnicy liczą, że wprowadzenie nowej kaucji ograniczy spalanie zużytego oleju silnikowego, który jest nielegalne używany do celów opałowych. To z kolei wpłynie na poprawę jakości powietrza. - Jest to relatywnie tani i dostępny odpad, często niewłaściwie wykorzystany jako paliwo o wysokiej wartości energetycznej. Pomimo przepisów o regeneracji lub utylizacji, spalanych jest rocznie kilkadziesiąt do 100 tys. ton olejów w niezgodnych z przepisami instalacjach grzewczych. Towarzyszy temu emisja bardzo toksycznych substancji - zauważają autorzy nowelizacji wspomniani przez auto.dziennik.pl.

Gwałtownie dodał gazu, policjanci nie mogli nic zrobić. Ranny funkcjonariusz, 20-latek trafi do więzieniaGwałtownie dodał gazu, policjanci nie mogli nic zrobić. Ranny funkcjonariusz, 20-latek trafi do więzieniaCzytaj dalej

Chodzi również o pieniądze

Pomysłodawcy zmian zwracają również uwagę na straty budżetu państwa wynikające m.in. z nieodprowadzonej akcyzy z tytułu nielegalnego użycia olejów odpadowych jako paliw opałowych. - Nielegalne używanie olejów odpadowych jako olejów opałowych – niezależnie od szkód dla środowiska i zdrowia ludzi – przekłada się także na wymierne straty podatkowe m.in. z tytułu nieodprowadzonej akcyzy. Projekt ustawy w tej sprawie czeka teraz na zgłoszenie do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów - tłumaczyła Jadwiga Emilewicz cytowana przez auto.dziennik.pl.

Nowe zasady od 2021 roku

Od 2021 roku opłata depozytowa będzie doliczana do ceny nowego oleju silnikowego. Będzie to odbywało się na zasadach podobnych jak przy kaucji doliczanej do akumulatorów. Co ważne, kaucja nie będzie pobierana w przypadku równoczesnego zwrotu odpowiedniej ilości zużytego oleju (np. przy zakupie i wymianie w warsztacie). Jak podaje auto.dziennik.pl: "Systemem poboru i zwrotu opłaty depozytowej zostaną objęte warsztaty i sprzedawcy smarów, czyli np. sklepy motoryzacyjne czy sprzedaż internetowa". W przypadku zakupów przez internet sprzedawca będzie zobowiązany wskazać kupującemu miejsce (najbliższe adresowi dostawy), w którym ten będzie mógł dokonać zwrotu oleju zużytego i uzyskać zwrot opłaty depozytowej. Z kolei nadzór nad systemem opłaty depozytowej ma być sprawowany przez urzędy skarbowe właściwe ze względu na ich siedzibę sprzedawców oleju.

Polacy na potęgę wzywają pogotowie. Liczby nie pozostawiają złudzeń, karetki stoją w ogromnych kolejkachPolacy na potęgę wzywają pogotowie. Liczby nie pozostawiają złudzeń, karetki stoją w ogromnych kolejkachCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stracili ojca, a teraz żyją w tragicznych warunkach. Gmina nie chce pomóc, bo zasłania się RODO
  2. Świąteczny spacer w Warszawie. Gdzie się wybrać? Podpowiadamy TOP10 miejsc
  3. Rozdają za darmo choinki. Wiemy, co trzeba zrobić, by dostać jedną z nich
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News