Służby odwołały pogrzeb kierowcy karetki zmarłego na COVID. Prokuratura przypomniała sobie o sekcji zwłok

Autor Julian Bakuła - 21 Października 2020
Karetka pogotowia na sygnaleŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kierowca karetki pogotowia ratunkowego trafił w piątek do powiatowego szpitala w Garwolinie z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem, lecz jego stan pogorszył się na tyle, że uznano za zasadnie przeniesienie go do szpitala specjalistycznego. Niestety w żadnej specjalistycznej placówce nie znalazło się dla niego miejsce. 69-latek, który sam przez lata niósł pomoc chorym, zmarł. W placówkach, które odmówiły przyjęcia mężczyzny, mają zostać przeprowadzone kontrole. Tymczasem zaplanowany na poniedziałek pogrzeb mężczyzny został odwołany ze względu na konieczność przeprowadzenia sekcji zwłok.

Sytuacja jest ciężka, w szpitalach brakuje miejsc. Wyciekły kolejne nagrania z karetekSytuacja jest ciężka, w szpitalach brakuje miejsc. Wyciekły kolejne nagrania z karetekCzytaj dalej

Kierowca karetki nie otrzymał pomocy

Kierowca karetki z gminy Miastków Kościelny Włodzimierz Dębowski trafił w piątek (16.10) do Szpitala Powiatowego w Garwolinie. Wcześniej 69-latek, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, przez kilka dni przebywał w izolacji domowej, lecz ze względu na pogorszenie się jego stanu zdrowia konieczna była hospitalizacja. W szpitalu w Garwolinie uznano, że stan zdrowia mężczyzny kwalifikuje go do hospitalizacji w szpitalu specjalistycznym, dedykowanym pacjentom z COVID-19. Kilkunastogodzinne poszukiwania wolnego miejsca w szpitalach w Warszawie i w Siedlcach nie przyniosły jednak rezultatu.

- Pomimo heroicznych wysiłków zarówno przedstawicieli pogotowia, Meditransu, którzy obdzwonili wszystkich, jak i naszych wysiłków formalnych i nieformalnych, nigdzie miejsca dla tego chorego nie było. W mojej ocenie zrobiliśmy wszystko, czym mógł służyć nasz szpital takiemu choremu. Niestety stan był zbyt poważny i pewnych procesów nie dało się odwrócić - powiedział dyrektor szpitala Krzysztof Żochowski portalowi egarwolin.pl. W piątek przed północą mężczyzna zmarł. Rzecznik wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz zapowiedziała, że w szpitalach zakaźnych w Warszawie i Siedlcach, które odmówiły przyjęcia pacjenta, przeprowadzone zostaną kontrole. Podobne kontrole zapowiedział także NFZ.

Dzisiaj grzeje:
1. Dwa pasy zablokowane, wjazd do Warszawy mocno utrudniony. Tragiczny wypadek, nie żyje jedna osoba
2. Stało się, rząd podjął ostateczną decyzję ws. wyjazdów 1 listopada. Nie wszystkim się spodoba
3. Spłonęło 50 aut, nowy blok może nadawać się do rozbiórki. Przyczyną pożaru okazał się pojazd elektryczny

Jarosław Kaczyński trafił na kwarantannęJarosław Kaczyński trafił na kwarantannęCzytaj dalej

Pogrzeb mężczyzny został wstrzymany, prokuratura przeprowadzi sekcję zwłok

Pogrzeb kierowcy karetki z gminy Miastków Kościelny Włodzimierza Dębowskiego, który był także sołtysem tamtejszego sołectwa, miał się odbyć w poniedziałek (19.10) o godzinie 14, jednak w końcu został odwołany. Jak dowiedzieliśmy się od wójta gminy, stało się tak w wyniku zarządzenia sekcji zwłok mężczyzny przez prokuraturę. - Prowadzone będzie śledztwo w sprawie nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, w związku z tym konieczne jest przeprowadzenie sekcji zwłok w celu ustalenia przyczyny zgonu. Termin sekcji będzie ustalany z biegłym. Czynności będą wykonane w Lublinie - komentuje w rozmowie z naszym portalem sprawę prokurator rejonowy z Garwolina Leszek Wójcik.

Włodzimierz Dębowski przepracował jako kierowca karetki pogotowia niemal całe dorosłe życie. Pracę kierowcy w ZRM i w Transporcie Medycznym w SP ZOZ Garwolin kontynuował nawet po przejściu na emeryturę. - Był aktywny do końca. Wbrew pozorom nie bał się covidu. Chciał do końca pomagać ludziom. Wszyscy borykamy się z niedoborem medyków, lekarzy, całego personelu. Myślę, że jemu nie chodziło o chęć zarabiania pieniędzy, tylko o chęć pomagania. I w taki sposób, jaki mógł, czynił to do ostatnich swoich dni - mówi z kolei przywoływany przez portal natemat.pl Marcin Zając, przewodniczący rady gminy Miastków Kościelny.

Podejrzany pakunek w mieszkaniu żołnierza. Mężczyzna nie żyje, ewakuowano mieszkańcówPodejrzany pakunek w mieszkaniu żołnierza. Mężczyzna nie żyje, ewakuowano mieszkańcówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Będziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetami
  2. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
  3. Minister potwierdził, rząd chce wprowadzić zmiany. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek
  4. Jarosław Kaczyński trafił na kwarantannę
  5. Tragiczne wieści obiegły media z samego rana. Nie żyje wybitny Polski aktor
  6. Nieoficjalnie: wynik testu Kaczyńskiego na Covid-19
  7. Pilne wiadomości w sprawie konkursu Pucharu Świata w Wiśle. Kibice muszą się przygotować, niestety

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News