To jest najbardziej strzeżony dom w Warszawie. Wiecie o czyją posiadłość chodzi?

Autor Julian Bakuła - 26 Listopada 2020
Właścicielem najbardziej strzeżonego domu w Warszawie jest Jarosław Kaczyński.Źródło: PAWEL NOWAK/AGENCJA SE/EAST NEWS

Najbardziej strzeżony dom w Warszawie znajduje się na Żoliborzu i należy do prominentnego polityka. O willi Jarosława Kaczyńskiego zrobiło się ostatnio głośno w związku z protestami przeciw orzeczeniu TK w sprawie aborcji. Tłumy protestujących udały się w kierunku domu przy ul. Mickiewicza, który został jednak szczelnie ogrodzony kordonem policyjnym. "Mysz nie przeciśnie się przez Żoliborz" - relacjonował wtedy reporter Wawa Info.

Dom Jarosława Kaczyńskiego jest pilnie strzeżony

Wielu mieszkańców Żoliborza może nie wiedzieć, że to właśnie w tej dzielnicy znajduje się najbardziej strzeżony dom w Warszawie, zamieszkiwany przez prezesa PiS i wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego.

O jego willi przy ul. Mickiewicza stało się szczególnie głośno po wydanym 22 października orzeczeniu TK ograniczającym legalność aborcji, kiedy to protestujący udali się pod dom prezesa PiS. Potem kilkukrotnie ponawiali te wizyty i "spacery".

"Mysz się nie przeciśnie przez Żoliborz"

Największy protest w okolicach domu Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu odbył się 30 października. Najpierw - po godzinie 19:30 - ulicę zablokowali tam w akcie solidarności z protestującymi kobietami taksówkarze.

Następnie napływały w tamtym kierunku tłumy protestujących z Ronda Dmowskiego. Ulica była szczelnie obstawiona przez radiowozy policyjne oraz kilkadziesiąt dużych furgonetek. Ściągnięto tam jednostki policji z całej Warszawy. - Mysz nie przeciśnie się przez Żoliborz - relacjonował wtedy reporter Wawa Info.

Jarosław Kaczyński

Według relacji "Gazety Wyborczej" protesty przed jego domem bardzo nie spodobały się Jarosławowi Kaczyńskiemu, który zażądał od komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka ostrzejszej reakcji na nie. Szymczyk miał się temu sprzeciwić, w związku z czym pojawiły się spekulacje o jego możliwej dymisji.

Zostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litościZostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litościCzytaj dalej

Tymczasem Jarosław Kaczyński miał w okresie największych protestów po orzeczeniu TK przebywać w Czerwonym Borze nieopodal Łomży ochraniany przez grupę Grom Group, która bardzo poważnie potraktowała kierowane pod adresem prezesa PiS groźby. Według GW obawiano się nawet zamachu na życie Kaczyńskiego, którego wywieziono z Warszawy w kamizelce kuloodpornej.

Willa Jarosława Kaczyńskiego

Dom przy ul. Mickiewicza o powierzchni sięgającej 150 mkw. należy do rodziny Jarosława Kaczyńskiego od końca lat 90. W roku 2011 dom przeszedł gruntowny remont mający na celu przystosowanie go do potrzeb matki prezesa PiS - Jadwigi Kaczyńskiej.

Teraźniejszy stan budynku może budzić w nas mieszane uczucia. Budynek jest widocznie zaniedbany, o czym świadczy powyginany daszek ponad balkonem, co mogłoby wskazywać na pewną niegospodarność właściciela. Inni dopatrują się w tym jednak przejawu skromności prezesa Jarosława Kaczyńskiego, któremu miałoby zależeć nie tyle na dobrach doczesnych, ile na dobru Polski.

Kim jest Jarosław Kaczyński?

Jak dowiadujemy się z rządowego portalu informacyjnego, Jarosław Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku na Żoliborzu. Jego rodzina kultywowała tradycje patriotyczne, co odcisnęło widoczne piętno na przyszłym polityku, który obok parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt należy do Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Studia prawnicze na UW Jarosław Kaczyński odbywał w latach 1967–1971. W roku 1976 uzyskał doktorat na podstawie pracy "Rola ciał kolegialnych w kierowaniu szkołą wyższą". W latach 1977–1981 był adiunktem w białostockiej filii UW, a w roku 1981 pracował w Ośrodku Badań Społecznych Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność. Od 1976 roku Jarosław Kaczyński zaangażowany był w działalność opozycyjną, współpracując z Komitetem Obrony Robotników, a następnie z Solidarnością. Od roku 1982 działał w Komitecie Helsińskim.

W roku 1988 wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego i brał udział w rozmowach okrągłego stołu. "4 czerwca 1989 r. został senatorem RP z województwa elbląskiego, w lecie tego roku Lech Wałęsa powierzył mu wraz z Lechem Kaczyńskim rozmowy na temat powołania rządu z solidarnościowym premierem. Doprowadziły one do powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego" - czytamy na portalu rządowym. W październiku 1989 roku Jarosław Kaczyński objął stanowisko redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność", a rok później założył Porozumienie Centrum, pozostając jego prezesem do roku 1998.

W roku 2001 Jarosław Kaczyński wraz z bratem bliźniakiem Lechem Kaczyńskim utworzył Prawo i Sprawiedliwość. Na czele tej partii stanął rok później, gdy Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy. Posłem na Sejm RP Jarosław Kaczyński był w latach 1991-1993, a następnie - nieprzerwanie od roku 1997. W latach 2006-2007 był premierem. W październiku 2020 roku Jarosław Kaczyński został wicepremierem ds. bezpieczeństwa.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Artykuły polecane przez redakcję Wawa Info:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News