Przerwał milczenie. Warszawski prawnik opowiedział o byciu gejem i kontaktach z wicepremierem

Autor Julian Bakuła - 3 Grudnia 2020
Warszawski prawnik opowiedział o byciu gejem w PiS i o Jarosławie Kaczyńskim.Źródło: MARCIN SMULCZYNSKI/East

Warszawski prawnik Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, udzielił tygodnikowi "Polityka" wywiadu, w którym opowiada, jak to jest być osobą homoseksualną w szeregach PiS. Krawczyk zdradza również szczegóły na temat kontaktów z prezesem PiS.

Warszawski prawnik o Jarosławie Kaczyńskim

W najnowszym wydaniu tygodnika "Polityka" możemy przeczytać wywiad przeprowadzony przez Rafała Kalukina z warszawskim prawnikiem Tomaszem Krawczykiem, który przez lata związany był ze środowiskiem PiS, będąc doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Krawczyk opowiada, jak to jest być gejem w szeregach PiS.

W wypowiedziach Krawczyka wyraźnie daje o sobie znać sentyment do Lecha Kaczyńskiego, który rysuje się tu jako przeciwieństwo swojego brata. Krawczyk podkreśla, że chociaż to właśnie tragicznie zmarły prezydent wprowadził do polityki Zbigniewa Ziobrę - co postrzegał potem jako swój największy błąd - to jednak obecne wpływy Ziobry są zasługą Jarosława Kaczyńskiego.

Krawczyk: "Dałem się uwieść Jarosławowi Kaczyńskiemu"

W roku 2018 Krawczyk został doradcą premiera Mateusza Morawieckiego, jednak zaledwie trzy miesiące później go odwołano. Nieoficjalnie mówiło się, że powodem były jego zbyt łagodne wypowiedzi dotyczące Niemiec oraz konflikt z ambasadorem Polski za Odrą Andrzejem Przyłębskim (mężem prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej).

Dlaczego jednak Krawczyk w ogóle kontynuował współpracę z PiS po roku 2015, gdy stało się jasne, że Jarosław Kaczyński podąża inną ścieżką niż jego brat? - Dałem się uwieść Jarosławowi Kaczyńskiemu. On jest jednym z wielkich demiurgów polskiej polityki. Pociągała mnie jego totalna sprawczość - tłumaczy Krawczyk w wywiadzie dla "Polityki".

Kolejne rozporządzenie maseczkowe. Warszawiacy zdezorientowani, rząd nie może się zdecydowaćKolejne rozporządzenie maseczkowe. Warszawiacy zdezorientowani, rząd nie może się zdecydowaćCzytaj dalej

Krawczyk o byciu gejem w PiS

W wywiadzie Krawczyk zdradza również, jak znosił funkcjonowanie na eksponowanym stanowisku w środowisku PiS jako osoba homoseksualna. Chociaż zdaniem Krawczyka konserwatyzm nie musi kłócić się z afirmatywnym podejściem do homoseksualizmu, to jednak podejście polityków PiS w tej kwestii zdecydowanie pozostawia wiele do życzenia.

- Trzeba sobie radzić z heheszkami. Powiedziałem kiedyś ważnemu politykowi PiS, że hasło "wstawania z kolan" nie brzmi najlepiej, bo można w nim odczytać aluzję homoseksualną. Odpowiedzią był obleśny rechot (...). Nie było mi łatwo w tym funkcjonować, chociaż długo zaciskałem zęby - przywołuje fragment wywiadu dla "Polityki" portal onet.pl. Krawczyk miał również szczególnie negatywnie odebrać szczucie na osoby LGBT podczas kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Dom Jarosława Kaczyńskiego w Warszawie

Niektórzy mogą nie wiedzieć, że demiurgiczny polityk, który uwiódł Tomasza Krawczyka swoją rzekomą "totalną sprawczością", steruje rządem z niepozornej - i zaniedbanej - willi na Żoliborzu. Wiele wskazuje na to, że może to być obecnie najpilniej strzeżony dom w całej Warszawie.

Początkiem wzmożonego zainteresowania willą Jarosława Kaczyńskiego przy ul. Mickiewicza na Żoliborzu było wydane 22 października orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego (TK) delegalizujące aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad lub chorób płodu. Protestujący przeciw decyzji TK udali się wtedy w kierunku domu prezesa PiS, który został szczelnie obstawiony przez policję.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Artykuły polecane przez redakcję Wawa Info:

Zobacz też, jak wygląda najdłuższy tunel w Warszawie:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News