Zniszczono pomnik Jana Pawła II w Legionowie. Podobne przypadki na Żoliborzu, Ursynowie i w Konstancinie

Autor Julian Bakuła - 17 Listopada 2020
W Legionowie, Konstancinie i Warszawie pomazano pomniki Jana Pawła II.Źródło: Facebook / Miasto Legionowo

W Legionowie, Konstancinie oraz w Warszawie pomazano farbą pomniki i tablice upamiętniające Jana Pawła II. Może to mieć związek z zarzutami o tuszowanie pedofilii wysuwanymi pod adresem Jana Pawła II po publikacji raportu z Watykanu.

Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówPrzez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówCzytaj dalej

Pomnik Jana Pawła II pomazano farbą

W poniedziałek (16.11.) po południu władze Legionowa poinformowały o pomazaniu farbą pomnika Jana Pawła II znajdującego się w parku przy ul. Piłsudskiego. "Urząd Miasta Legionowo usunie farbę z pomnika, jaki znajduje się w parku przy ulicy Piłsudskiego. Przypominamy, że taka forma wyrażania opinii nie jest akceptowalna - apelujemy o uszanowanie mienia publicznego" - czytamy w komunikacie umieszczonym na Facebooku.

Na pomniku pojawił się wymalowany czerwoną farbą symbol błyskawicy czy pioruna kojarzy z trwającym od 22 października w całym kraju strajkiem kobiet protestujących przeciw orzeczeniu TK ograniczającemu legalność aborcji oraz szerzej - przeciwko polityce rządu. Protestujące kobiety i popierający ich mężczyźni opowiadają się także - co ważne w tym przypadku - za rozdziałem państwa od kościoła.

Urząd Miasta Legionowo usunie farbę z pomnika, jaki znajduje się w parku przy ulicy Piłsudskiego. Przypominamy, że taka...

Opublikowany przez Miasto Legionowo Poniedziałek, 16 listopada 2020

Obrazy WawaINFO
[Źródło zdjęcia: Facebook / Miasto Legionowo]

Ataki na pomniki Jana Pawła II

Do podobnych sytuacji dochodzi ostatnimi czasy także w innych miejscowościach. Farbą zamalowywane są pomniki lub tablice upamiętniające Jana Pawła II czy też - na znak ogólnego sprzeciwu wobec kleru i jego zaangażowania w politykę - po prostu kościoły.

Jak podaje portal warszawa.gosc.pl, w ubiegłą niedzielę farbą pomazany został kościół św. Jana Kantego na Żoliborzu, a pod koniec października - pomnik Jana Pawła II w Konstancinie-Jeziornie. W Warszawie dokonano ponadto z pomocą naklejek symbolicznego przemianowania nazwy Alei Jana Pawła II na "Aleję Ofiar Jana Pawła II", podobne naklejki umieszczając także na tabliczce szkoły imienia papieża oraz na poświęconym mu obelisku w parku na Ursynowie.

Jan Paweł II

Dzisiaj grzeje:
1.Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna
2. Mamy potwierdzenie, chodzi o tegoroczną zimę. Wielka radość dla wszystkich miłośników śnieżnych szaleństw
3. System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny ser

Nie żyje wybitny polski aktor, bliscy ujawnili jego ostatnie chwile. Całe życie związany był z WarszawąNie żyje wybitny polski aktor, bliscy ujawnili jego ostatnie chwile. Całe życie związany był z WarszawąCzytaj dalej

Oskarżenia pod adresem Jana Pawła II

Tego rodzaju działania, które dla niektórych stanowią przejaw aktywizmu, dla innych zaś - wandalizmu i profanacji, biorą się nie tylko z ogólnego sprzeciwu wobec ingerowania kościoła katolickiego w życie Polek i Polaków oraz w krajową politykę. Podsycają je także ostatnie zarzuty wysuwane pod adresem Jana Pawła II w związku z raportem dotyczącym oskarżanego o pedofilię byłego kardynała McCarricka opublikowanym przez Watykan 10 listopada.

Z raportu wynika, że Jan Paweł II oraz jego bliski współpracownik kardynał Stanisław Dziwisz wiedzieli o ciążących na ówczesnych arcybiskupie McCarricku zarzutów molestowania seksualnego nieletnich, jednak nie uznali ich za wiarygodne.

Odebranie Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa Warszawy

W związku z tymi zarzutami Partia Razem złożyła do stołecznej rady miasta petycję o odebranie Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa Warszawy. Zdaniem autorów petycji w podobny sposób miasto powinno postąpić w przypadku arcybiskupów Głódzia i Hosera, również oskarżanych o tuszowanie przypadków pedofilii wśród księży.

"Apelujmy o naprawienie błędu i zmianę uchwały dotyczącej zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy oraz pozbawienie wyżej wymienionych hierarchów honorowego obywatelstwa" - czytamy we fragmencie petycji przywoływanym przez Gazetę Wyborczą.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Jan Paweł II przestanie być honorowym obywatelem Warszawy? Pojawił się pomysłJan Paweł II przestanie być honorowym obywatelem Warszawy? Pojawił się pomysłCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Internauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadna
  2. Naukowcy z PAN chcą zmian w testowaniu osób z podejrzeniem COVID-19. Obecny system się nie sprawdza
  3. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  4. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  5. Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnuje
  6. Wyższe stawki cen prądu coraz bliżej. Ale prawdziwą fortunę stracimy przez nową opłatę

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News