Porażające odkrycie w Warszawie. Miał drut wokół bioder

Autor Alicja Guz - 9 Lipca 2020
prace archeologiczneŹródło: IPN

Podczas prac poszukiwawczych na terenie dawnego więzienia mokotowskiego w Warszawie, archeolodzy odnaleźli szczątki jednej osoby. Były one pogrzebane w centralnym miejscu placu po dawnych "spacerniakach". Przy odnalezionym we wtorek szkielecie odkryto między innymi elementy tkaniny, a także drut, który był ściśle zawiązany wokół bioder.

Szczątki w dawnym więzieniu mokotowskim

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi prace archeologiczne na terenie dawnego więzienia mokotowskiego w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 37. We wtorek 7 lipca grupa archeologów odnalazła tam ludzkie szczątki, pogrzebane w centralnym miejscu placu po dawnych "spacerniakach". Jak poinformował Instytut Pamięci Narodowej, ułożenie szczątków może wskazywać na pogrzebanie ich w zbyt małej jamie grobowej.

prace archeologiczne

prace archeologiczne

Dzisiaj grzeje:
1. Bródno 1000 lat temu. Rekonstrukcja 3D zapiera dech w piersiach
2.Szykują się protesty wyborcze. Wiadomo, kiedy spłyną pierwsze

Szczątki z drutem wokół bioder

- Dziś pierwszy pozytywny efekt tegorocznych działań w tym miejscu. Szczątki, które zostały bezwładnie wrzucone do jamy grobowej, a przy nich dwa fragmenty drutu. Szczególnie zastanawiający jest spory fragment drutu wokół bioder. Znaleźliśmy też fragmenty materiału i guzik - powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura prowadzącego prace poszukiwawcze.

Wąż grasuje po wsiach na Mazowszu. Straż pożarna pilnie prosi o pomocWąż grasuje po wsiach na Mazowszu. Straż pożarna pilnie prosi o pomocCzytaj dalej

Szczątki ofiar wojennych zbrodni?

Jak podaje IPN, na razie nie jest możliwe stwierdzenie, czy są to szczątki ofiar zbrodni niemieckich, czy komunistycznych. - To dopiero przed nami. A przecież nie jest to koniec naszych działań ani w tym roku, ani w następnym. Bo przecież będziemy nasze prace w tym miejscu kontynuowali i myślę, że dopiero za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że cały obszar dawnego aresztu został przebadany - poinformował wiceprezes IPN.

Prace będą nadal prowadzone

Prace archeologiczne na terenie dawnego więzienia mokotowskiego prowadzone były już lipcu 2019 roku. Wówczas odnaleziono kilka szkieletów ludzkich pochowanych, podobnie jak odnaleziony we wtorek, bez trumny, bezpośrednio w ziemi. Jak podał IPN: "Odnalezione szczątki zostaną poddane badaniu antropologicznemu oraz badaniom genetycznym, których celem jest ustalenie tożsamości odnalezionej osoby".

Dramatyczna relacja kierowcy autobusu. Test wyszedł pozytywnie, zaczęło się piekłoDramatyczna relacja kierowcy autobusu. Test wyszedł pozytywnie, zaczęło się piekłoCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Danuta Holecka nawet nie udawała w programie na żywo. Jej mina po ogłoszeniu sondażowych wyników mówi wszystko
  2. Piękna polska siatkarka skąpana w górskim jeziorze. Cudowne widoki i jeszcze piękniejsza figura (FOTO)
  3. IMGW ostrzega, burze ponownie wrócą nad Mazowsze. Znów będzie niebezpiecznie
  4. GIS wycofuje kolejny produkt. Groźna bakteria w hamburgerach
  5. Policja apeluje o pomoc, sytuacja jest poważna. Zaginął 85-letni mężczyzna. Widziałeś go?
  6. Wszyscy myśleli, że się przesłyszeli. Agata Duda naprawdę wypaliła na wieczorze wyborczym słowa, którymi zakpiła z wielu Polaków
Podano najnowsze fakty w sprawie kierowcy autobusu. Rzucają nowe światło na sprawęPodano najnowsze fakty w sprawie kierowcy autobusu. Rzucają nowe światło na sprawęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News